Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #384839

      Ni som har partners med PUT:

      Hur fungerar det om man bestämmer sig för att flytta tillbaka till Thailand med tjejen? Har för mig att man var tvungen att intyga att “man skulle ämna bo i Sverige” när man var garant för tjejen, och att PUT “gällde så länge man bodde i Sverige”.

      Så, hur fungerar det? Säg att man åker med familjen och bor i Thailand i fem år och sen kommer tillbaka, blir det strul då?

      Vad jag vet ska man ju officiellt registrera sig både hos ambassaden och skatteverket om när man flyttar utomlands, men det har jag aldrig gjort och tänker ej heller göra. Så jag undrar både hur det “fungerar” och hur det fungerar, om ni förstår vad jag menar…

    • #406683
      Nille
      Keymaster

        Blir du inte utskriven automatiskt lär du bli reotraktivt utskriven vid återkomst. Beträffande PUT tror jag inte du behöver oroa dig, det får man nog tillbaks när man vänder hem. Vi har ju få rättigheter när vi är ute så vi kanske lika väl kan vara utskrivna? Däremot har vi detta med svenskt medborgarskap där man behöver en viss tid av uppehållstillstånd för att kunna söka. Där blir det ju lite käppar i hjulet.

      • #406684

        Medborgarskap är inget vi vill fixa, så det är inga problem.

        Det jag undrar är ju just detta med att man har sagt att man ska bo i Sverige. Vad räknas som “bo” och inte? Om man åker på 6 månaders semester och inte jobbar, bor man fortfarande i Sverige då? Var finns det regler så att man kan lära sig mer? Finns det någon typ av kontaktperson dit man kan vända sig?

      • #406685
        Thaisambo
        Participant

          Ett permanent uppehållstillstånd kan återkallas om man uppfattas ha flyttat ifrån Sverige, med det menades en utlandsvistelse överstigande 12 månader utan giltigt skäl. Giltiga skäl kan vara offentligt uppdrag i annat land, t ex SIDA-uppdrag, studier utomlands m m. Vet man att man kommer att vara utomlands mer än 12 månader bör man kontakta Migrationsverket i saken, i allmänhet räcker det att man har regelbunden kontakt med dem och aktualiserar kontakten åtminstone en gång per år för att inte förlora sitt PUT.

          Mer att läsa:

          Permanent uppehållstillstånd

          Man kan också under vissa förutsättningar bli av med ett förvärvat svenskt medborgarskap, men det är svårare än när det gäller PUT.

          Förlora svenskt medborgarskap – behålla svenskt medborgarskap

          Migrationsverket har visserligen ingen egen, aktiv, bevakning av detta, men de får ju uppgifter från folkbokföringen och blir man registrerad som bosatt utomlands där kan PUT dras in automatiskt på köpet. Så håll kontakten med dem så de vet vad som pågår och varför ni vistas utomlands.

        • #406686
          Thaikonsult
          Participant

            Du kan läsa en del om utflyttning här. Då får du även med skattedelen – var du ska betala skatten: http://www.taxzero.se/skatt-och-juridik/vasentlig-anknytning

            När det gäller PUT dras oftast detta tillstånd in om du vistas utomlands i mer än ett år och inte har för avsikt att flytta tillbaks till Sverige inom den närmsta framtiden. Uppgifterna får oftast Migrationsverket av Skatteverket via det s.k. navet – den automatiska aviseringen av folkbokföringsuppgifterna.

            Enligt 7 kap. 7 § första stycket utlänningslagen (2005:716) ska ett permanent uppehållstillstånd återkallas om utlänningens bosättning i Sverige har upphört.

            Vid återkallelse av gynnande beslut ska den enskildes trygghet beaktas och det måste därför ställas krav på en noggrann undersökning av om bosättningen har upphört. Det vilar på myndigheten att se till att ärendet blir tillräckligt utrett och bördan av brister i bevisningen ska inte bäras av den enskilde.

            Regeringen har i ett avgörande enligt 1989 års utlänningslag (1989:529) anfört att om det är utrett att bosättningen har upphört ska återkallelse i princip ske även om utlänningen har återvänt till Sverige (Reg. 29-90). Återkallas tillståndet kan fråga om ett nytt tillstånd prövas mot bakgrund av bl.a. utlänningens tidigare vistelse här och övrig anknytning till riket. I avgörandet ifrågasatte regeringen dock om återkallelse bör ske om det i samband med prövningen av återkallelsegrunden framkommer att utlänningen på grund av anknytning till riket eller av andra skäl ändå bör få stanna här utan tidsbegränsning. Regeringen fann att det i en sådan situation kunde vara rimligt och ändamålsenligt att inte återkalla uppehållstillståndet. Det anfördes att det i sådant fall bör framgå av beslutet att grund för återkallelse i och för sig föreligger eftersom bosättningen upphört vid ett visst tillfälle, men att det likväl finns skäl för ett fortsatt uppehållstillstånd.

            Mvh Thaikonsult

          • #406687

            Inte för att vara sån, men det måste ju ändå finnas rätt mycket som tekniskt borde betraktas som anledning att återkalla PUT som ändå inte “kommer upp”/efterlevs, vare sig det är medvetet och pga fusk/undanhållande av information för myndigheterna eller om det beror på att folk helt enkelt inte vet!? De flesta tolkar väl ändå ett PUT som just ett PUT och borde inte ha någon större anledning att tro att det ska bli återkallat oavsett orsak (såvida man inte är kriminell etc såklart).

            Så hur fungerar detta i praktiken? Det måste ju finnas någon som har partner/familj med PUT som officiellt “inte borde ha det” pga att de varit borta för länge.

            Det måste också finnas de som har partners som haft PUT men sen fått det återkallat. Var det lätt att få tillbaka?

            Jag vore glad om någon kunde berätta personliga erfarenheter om hur detta efterlevs i verkligheten. Det finns ju de här som, liksom jag, av olika anledningar inte skriver sig som utlandsboende trots att man lämnar landet i längre än 6 månader. Jag skulle helst inte vilja skriva min partner utomlands heller.

        Viewing 5 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.