Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Apropå bensinpriserna – tips på minibussfirma?
- This topic has 4 replies, 2 voices, and was last updated 18 years, 4 months ago by
Sunebam.
-
AuthorPosts
-
-
16 June, 2008 at 9:43 am #385421
Vi har i alla år anlitat en och samma minibussfirma (vän till min frus familj) som nu har givit upp p.g.a de höga bensinpriserna. Han och hans chaufförer är nog de bästa som jag har åkt med och alltid med sprillans nya bilar vilket känns skönt när man vi har barnen med men nu har de alltså lagt ner firman. Några gånger har vi på flygplatsen tagit en minibuss (från de som står och attackerar en) för färd in till Bangkok och den chansningen gör jag inte igen. Påtända?, trötta så att de har kört över på fel sida och ska varenda gång försöka låta bli att köra motorväg fast vi har betalt för det.
Är det någon här som vet en bra minbussfirma som ni kan rekommendera? Hämtning/lämning BKK flygplats + tur o retur Hua Hin och en del andra ströturer i Bangkok som vi dagen innan eller samma dag kan ringa och boka. -
16 June, 2008 at 4:04 pm #410625
Ändring i schemat, vi tar tåget tur o retur till Hua Hin. Inte för pengarnas skull utan mer för att vi kom på att det kunde vara en rolig upplevelse för barnen. Kanske också enklare för någon här att rekommendera en minibussfirma som endast kör i Bangkok?
-
16 June, 2008 at 4:31 pm #410626
Jag hämtar Er 🙂
Plats för 4st.
Bensinpris (E20) 36.90 baht / literPröjjsar du bensinen så är jag nöjd 🙂
Men jag antar att ni är fler än 4 eftersom du vill ha buss.
Jag har nu iallafall ett Thailändsk körkort jag hitta i nåt cornflakes paket. -
16 June, 2008 at 4:39 pm #410627
hahaha….och du känner dig helt nöjd med att för det priset stå utanför restauranger, zoo m.m. och vänta?
-
16 June, 2008 at 4:43 pm #410628
Nej jag tycker det är svindyrt bensinpris.
Men för att träffa nytt folk och få nya kompisar är det värt att slita på bilen lite 🙂
Jag har en Nissan Teana så den e stor (samma som Limousine first class) använder på flygplatsen.
Men det är en vanlig personbil modell större. Så mer än 4 med packning blir svårt,jag skulle nog chansa på minibussen igen iaf och säga åt han o ta det lugnt FÖR FAAAAN.. på skarpen :O
-
-
AuthorPosts
- The topic ‘Apropå bensinpriserna – tips på minibussfirma?’ is closed to new replies.