Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Allmänt › Översättning
- This topic has 7 replies, 4 voices, and was last updated 17 years, 10 months ago by
Glyn.
-
AuthorPosts
-
-
23 June, 2008 at 7:44 am #385441
Någon som kan ge en ungefärlig (eller exakt) bild av vad detta betyder? Antagligen är det något slags automatiserat mail från “Hi5” eftersom det kommer så ofta. Min mail-adress finns väl i denna tjejs adressbok antar jag.
ฉันมีโปรไฟล์บน hi5 แล้วและต้องการเพิ่มคุณเป็นเพื่อน เราจะได้แลกเปลี่ยนรูปภาพกันดูบ้าง และเริ่มต้นสร้างเครือข่ายใหม่ของเรา ก่อนอื่น คุณต้องเข้าร่วมกับ hi5 ก่อน! เมื่อเป็นสมาชิกแล้ว คุณจะมีโอกาสสร้างโปรไฟล์ แชร์รูปภาพและพบเพื่อนมากหน้าหลายตา
ขอขอบคุณ
chanitaเข้าร่วม hi5!»
-
23 June, 2008 at 1:46 pm #410779
i have profile on hi5 and wanna add u to be my friend so we can exchange some pics together and start new relationship so u have to join with hi5 before when u r member u can make ur profile, share pics an meet any friends.
-
23 June, 2008 at 3:49 pm #410780
Tack för hjälpen! Lite irriterande att få en massa mail där man inte fattar ett ord!
-
7 July, 2008 at 8:07 pm #410781
Då var det dags igen!
Då och då säger mitt lilla lisglyn något till mig som jag inte fattar, nämligen “puna-puna” eller kanske “pona-pona”. Först trodde jag att det betydde typ “nej-nej”, men det gör det tydligen inte. Hennes svenska och engelska räcker inte riktigt till för att förklara vad det betyder. Jag vet inte om det är Thai eller Lao. Någon som kan hjälpa till med en översättning?
P.S
Jag ber om ursäkt om det är något oanständigt.. :colors: -
8 July, 2008 at 4:36 am #410782
Kan inte komma på vad det kan vara… utan n, så kan det ju vara “poa-poa” Poa (hur man ni skriver det) är make på Thailändska, ett slang ord. En vild gissning!
-
8 July, 2008 at 4:33 pm #410783
Det är tydligen Lao, och inte thailändska. Hon säger också att folk som inte är från isaan inte förstår uttrycket. Men jag vill ju veta!!!
-
8 July, 2008 at 7:36 pm #410785
Jag bad henne förklara lite mer och hon säger att om jag t ex tittar på en annan tjej lite för mycket när hon är med så kan hon säga “Puna-puna” till mig. Det är tydligen ett lite skämtsamt och vänligt sätt att tala om att jag gör något galet! Kanske lite likt svenskans “aja-baja”?
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.