Hem Forums Att bo i Thailand Visum och Uppehållstillstånd Frågor om nytt liv i Thailand

Viewing 11 reply threads
  • Author
    Posts
    • #385891

      Har precis presenterat mig som ny medlem på den tråden (presentation av nya medlemmar).

      Här kommer några frågor till er som har erfarenhet av att bo och/eller jobba i Thailand.
      Om man bosätter och skriver sig i Thailand och all inkomst man får kommer från andra länder, vad gäller då? Någon som lever på detta vis?

      Har tagit en första kontakt med Thomas Söderström på Euro Benefit Networks AB. Verkar vara rätt väg att gå, men referenser är aldrig fel. Någon som anlitat honom eller hans företag? Jag har ju läst lite inlägg här på forumet från de som inte kollade här först. Tänker lära mig av de stackarnas misstag så att jag slipper lära mig av mina egna.

      Söker bra hus/lägenhet att hyra. Inte i storstad, hellre nära inhemska befolkningen i mindre by. Behöver inte vara något lyxigt men bra internetuppkoppling nödvändig. Givetvis nära en fantastisk sandstrand. Vem vänder man sig till?

      Kommer att försäka lära mig thailändska. Var gör man det på bästa sätt?

      Fler frågor kommer

      Tack för ett suveränt forum!

      Daniel

    • #415286

      Hejsan Daniel! och Välkommen till Forumet!

      Många av dina frågor hittar du svar på i tidigare trådar. Även om du får svar här kan du hitta mycket nyttiga tips i andra trådar.

    • #415287
      Nille
      Keymaster

        Hej Daniel,

        Jag rekomenderar en semesterresa för att känna på landet först. Det låter som om du skulle kunna gilla Hua Hin så då rekomenderar jag det. Uppkopplingen borde vara tillräckligt. Har en kompis som sedan 15 år bygger hus i egen regi där, han borde hyr ut och säljer. Bra priser eftersom han klippt av den svenska mellahanden. http://www.perefa.com

        Självklart skall du starta bolag och sedan fakturera dina kunder. Du hittar folk som kan hjälpa dig på plats. Bättre än konsulter du inte känner och som kanske inte har erfarenhet av Thailand. Du borde klara allt på egen hand och med den hjälp du kan få här. Behöver du fortfarande hjälp finns det lokala firmor.

        Thailand är hyffsat enkelt.

        Lycka till!

      • #415288

        Kan bara hålla med Nille…

        “Jag rekomenderar en semesterresa för att känna på landet först.”

        Thailand kan te sig som ett paradis. Men det är det faktiskt inte. Det har sina för och nackdelar, precis som Sverige. Fast det är inte samma uppsättning för och nackdelar 😉

        Bra att du tänker hyra först, finns ingen anledning att direkt köpa. Bo ett år i hyrt hus, och bestäm dig sen för om du vill köpa något.

        Bara min åsikt.

        Herr Chang har talat.

      • #415289
        jjonsson
        Participant

          @Herr Chang wrote:

          Thailand kan te sig som ett paradis. Men det är det faktiskt inte. Det har sina för och nackdelar, precis som Sverige. Fast det är inte samma uppsättning för och nackdelar 😉

          Bra att du tänker hyra först, finns ingen anledning att direkt köpa. Bo ett år i hyrt hus, och bestäm dig sen för om du vill köpa något.

          Bara min åsikt.

          Herr Chang har talat.

          Håller med…
          Min egen upplevelse är ett paradis, en andra dimension i livet, allting är billigt, folket vänligt, allting är perfekt.
          Jag slänges i andra resan verkligen rakt in i en thailänds familj på ett annat sätt än i första resan.

          Min uppfattning är att thailand är enkelt men thailändare kan vara svåra.
          Det är inte alltid enkelt att hänga med i tankesätten i kulturen och i sätten man lever.
          På både gott och ont mot man är van vid…

          Jag har inte bott i thailand på det sätt som du beskriver att du vill bo där, på det planet har Herr Chang och Nille en helt annan och mycket bättre erfarenhet.

          Men något säger mig med det jag stött på och dagligen stöter på att det inte riktigt är så enkelt och smärtfritt som man kan tro att det är..

          Vardagen kommer i kapp hur långt man än försöker att ta sig…
          Det gäller bara att hitta ett ställe på jorden där vardagen är så bra den kan bli.
          Thailand känns onekligen som det landet för mig men jag skyndar långsamt…

        • #415290

          Verkligen tur att jag hittade hit till Thailandsforum.

          Jag har bara varit medlem en halv dag och redan fått flera bra svar och tips. Hoppas att jag kan hjälpa till på motsvarande sätt när jag fått lite erfarenhet av att flytta till och bo i Thailand.

          Daniel

        • #415291

          Japp baken har man bak fast man vänt sig..vardag blir det överallt.

          Men det kan ju vara så att fördelarna överväger på något ställe. För att de skall göra det i Thailand måste man hitta just en bra vardag.

          I den semestervärld man lever en längre eller kortare tid i är allt paradis..

        • #415292

          Det låter bra att man kan fixa det mesta i Thailand, men innan man ens kommit så långt? Dvs, jag tänker lämna den svenska tryggheten och skriva ur mig ur den svenska byråkratin. Det måste man väl göra innan man flyttar dit, eller? Måste man inte anlita någon här (i Sverige) för den första halvan av flytten?

          Daniel

        • #415293
          Thaisambo
          Participant

            Det beror på Dina personliga förhållanden….

            Men rent tekniskt behöver man inte göra nånting, det är i princip bara att försvinna och efter tio år blir Du normalt dödförklarad i svenska register om Du inte ger dej tillkänna på nåt sätt. En annan sak att Thailand inte tillåter utlänningar att vistas i landet hur länge som helst och är Du inte thailändsk medborgare lär Du behöva förnya passet lite då och då.
            Med andra ord, Thailand är inte helt idealt att försvinna i, men det går om Du inte någon gång avser att lämna landet. Men det blir i praktiken som en icke-person, att Du helt enkelt upphör att existera i juridisk mening. Det finns såna också för den delen men vad är det för liv?

          • #415294
            boes
            Participant

              Hej norsksvensk,
              Klart att du måste behålla ditt svenska/norska ? medborgarskab.
              Om du är svensk medborgare kan du slippa med en 25 % ig definitiv beskatning om du klippar alla band med Sverige. Du har förmodligen pensionsinkomster någon gång i framtiden.
              På RSV’s hemsida finns detaljerade upplysningar om kraven för den lägre beskattningen.
              Se dig omkring först i hela underbara Thailand – bo på olika orter – hyr bostad, vänta med att köpa – prata med folk – inte bara falang – bilda dig en egen uppfattning om landet och folket – det är mkt stora skillnader mellan att bo på de stora turistorter ( som exvis Huahin) och på landet eller vid kusten bland Thaier – inte minst kostnadsmässigt.
              God vind ! / Boes

            • #415296

              @seaserpent wrote:

              Visst kan man klippa alla band med Sverige, då försvinner alla rättigheter till fri vård… Då är Norge bättre där man vara bosatt i Thailand och betala ca 7% skatt + 2% till folketrygden och få vård och mediciner i Thailand betalda av NAV Utland.

              Detta låter ju fantastiskt bra. Jag är ju norsk medborgare med personnummer och allt. Får undersöka detta. Kanske möjligt att först flytta till Norge och sedan till Thailand.

              Daniel

            • #415297

              @seaserpent wrote:

              Visst kan man klippa alla band med Sverige, då försvinner alla rättigheter till fri vård… Då är Norge bättre där man vara bosatt i Thailand och betala ca 7% skatt + 2% till folketrygden och få vård och mediciner i Thailand betalda av NAV Utland.

              Som Svensk medborgar har man alltid rätt till akutsjukvård, men det blir värre om du får någon seriöst allvarlig sjukhus, då är det endast bra sjukförsäkringar som gäller som med fördel används på de bästa privatsjukhusen i Bangkok.

          Viewing 11 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.