Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Centrala Nya tipps om årets bangkokvistelse tack!

Viewing 6 reply threads
  • Author
    Posts
    • #386326

      Hej, brukar vara här inne och småläsa. Förra året bad jag om tipps om bra boende för årets resa då jag har lite nya ideèr om hur jag vill att jag och min tjej ska bo hehe. Hoppas att någon här kanske kan komma med bra förslag även iår.

      Förra året bodde vi på Manhattan Hotel, vilket vi tyckte va riktigt prisvärt, under 300 spänn natten. Rummen är fullbokade detta året och vi vill nog ändå söka oss till nya delar av bangkok. Blev i slutet lite långtråkigt med alla ensamma män som sprang runt på gatorna, fluktandes. Aja ni känner säkert till Sukhumvit!

      Kraven är
      * pool med solmöjligheter.
      * Levande område där man kan slå sig ner på ett lokalt ställe och bara iakta folket som passerar, njuta av nattens bangkok(behöver dock ej ligga i mitt mellan 2 horbarer eller kao san road)
      * Anknytning till BTS
      Budget: ca 400kr max 500kr.

      Ja helt enkelt ett najs hotell med pool och najs vy, i ett livligt område! i närheten till BTS

      Har kollat på både Silomområdet och Siam, men de verkar som alla hotel ligger nere vid NANA..

    • #418817
      stgrhe
      Participant

        Ett av mina favorithotell i den billigare klassen är Majestic Grande på Sukhumvit Soi 2 bredvid JW Marriot. Deras Grande Superior rum kostar 3,700 baht inklusive serviceavgift, moms och frukost för två. Det är visserligen något över er budget men mycket prisvärt och helt klart ett fyrstjärnigt hotell även om de gärna vill kalla sig femstjärnigt.

        http://www.majesticgrande.com/

        Göran

      • #418818

        silom siam nära nana? nej då är du ute å cyklar 🙂

        länge sen jag bodde på hotell så har ju inge riktiga tips igentligen (frutom manhattan där mammasne bodde nu fr några veckor sen som va riktigt prisvärt men där hade ju ni bott)

        mitt tips är bara om ett område, kr på sukhumvit men hogre upp! från phrom phong upp till ekamai (ja ända till onnut) så har ni lite lugnare områden som inte bara är till fr turister så ni kan bo mitt i smeten men fortfarande få njuta lite mer av vad bangkok faktiskt är.

      • #418819
        Nille
        Keymaster

          Jag vill passa på att tipsa om den eminenta tråden om extrem aktiviteter (seriösa typ paintball) i Bangkok.

          Majestic Grande kan jag hålla med om att det antagligen är ett prisvärt hotell i Nanas närhet… men där vill ni ju inte bo så…

          Är det något man är sopig på i staden man bor i är att rekomendera hotell…

        • #418820

          Det jag menade var att vi har kikat runt i både Siam området och Silom, men att där är färre hotell som ligger där i vår prisklass. Och att hotellen i vår prisklass ligger nere vid Nana krokarna 😀 Inte att Silom och Siam låg vid nana!

          Ajja jag får tacka för tippsen som kommit in än så länge, det vi är ute efter är lite mer känns av vad du beskrev ” det (riktiga) bangkok” om de nu finns, hehe.

          Fortsätter titta titta och titta. Jättesvårt, Vill jhu hitta ett område som man känner sig hemma i.

          Vad tror ni om slutet av Silom road? nere vid chao praya river?

        • #418821

          ingen jätte koll på området men slutet på silom låter dyrt! (men fint)

          på sukhumvit 64 finns ett prisvärt rätt fräscht hotell, sitter på lojligt slott internet nu så kan inte googla upp det, men hotel sukhumvit 64 borde räcka. kanske 10 – 15 min gång från onnut bts, nära nya banjak stationen men den är ju inte igång ännu. finns en matmarknad i närheten gott om restauranger och inte alls långt in till stan och “riktiga” bangkok.. helt klart ett av mina favorit områden . .

          finns även ett relativt nytt hotell precis vid onnut stationen som går i lite marocanskt tema som ska va riktigt fint, dock liite dyrare tror jag. hoppa ver bedrooms vid caerfoure däremot polare bodde där fr några månader sen å stället luktade tydligen kloak.

        • #418822

          bodde nån vecka på prince hotel på pretchaburi road för 1000 baht natten… lite grinig personal i receptionen men det fanns allt jag behövde och lite till. stor kyl/frys, balkong, air, skön dubbelsäng, pool och nära till 7 eleven, trevlig frukost personal, och städpersonalen var värd att ta trappen ner istället för hissen.

          //Micke

      Viewing 6 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.