Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Allt om flyg och flygplatser › Biljetter slut Thai Air början April
- This topic has 6 replies, 5 voices, and was last updated 16 years, 3 months ago by
Micke_Prik.
-
AuthorPosts
-
-
1 February, 2010 at 1:27 pm #386528
Vad tar man sig till om biljetterna är slutsålda i den prisnivån som man tycker är OK. Resebyrån ville ha namn osv. för att hålla bevakning på om det skulle komma in någon avbokning. Ska man ha is i magen eller ska man bara klämma till på en biljett med mellanlandning som jag hittar för runt 5000:- med aerosvit eller lägga till en tusenlapp för Qatar med 8 timmars väntetid (vad kan man göra i Doha). Även om biljetterna nu skulle ha varit i 6000 kronors på Thai Air direktflyg så har biljetterna varit ute sen Nov och nu får man glatt räkna med ett påslag på en 1-2000 kronor om man får tag på en biljett.
Vad skulle ni ha gjort?
//Micke
-
1 February, 2010 at 3:16 pm #420429
Som jag skrev i en annan tråd, kan du inte senarelägga din resa?
Du får ställa besparingen du gör på en resa med mellanlandning mot extratiden du förlorar. Kanske det är värt 2×1500 sek att sitta på ett arsle i 8 timmar?
Du kan väl alltid prel. boka den första bästa och fortsätta avvakta? Den är väl inte din förrän du betalt den eller?
-
1 February, 2010 at 4:32 pm #420430
@Nille wrote:
Som jag skrev i en annan tråd, kan du inte senarelägga din resa?
Du får ställa besparingen du gör på en resa med mellanlandning mot extratiden du förlorar. Kanske det är värt 2×1500 sek att sitta på ett arsle i 8 timmar?
Du kan väl alltid prel. boka den första bästa och fortsätta avvakta? Den är väl inte din förrän du betalt den eller?
Kan kunde jag väl men vill nääe.
I mitt fall nu så förlorade jag 2000 kronor på att vilja sitta med fin service, gratis alkohol och flyga raka vägen. Om man vrider och vänder på det så hade jag Aerosvit att välja på med korta stopp för 5000 kronor ungefär, då pratar vi sämre mat och bli matad med ryska juicer och kliva av i ett gestapo land. 10 timmars sträckbänken har aldrig känts så lång som den gången. 7500 kronor skulle seatravels ha för resan med Thai Air. Jag hittade samma resa på nätet direkt efter jag paratat med dem en 500 billigare och köpte den, så nu får vi se helt enkelt om det kommer nån billigare under tiden och om jag gjorde ett kap eller inte. Jag misstänker att det inte kommer bli så himla mycket resande efter denna gång så då lyxade jag till det i och med att det är mina avklippta fingrar som står för kalaset. Tro mig jag tvistar med mig själv vad som skulle vara det mest rätta, men just nu känns mitt beslut faktiskt rätt i mag gropen. iofs. 8000 baht kan man ju göra lite saker för i Thailand. :scratch:
//Micke
-
1 February, 2010 at 10:14 pm #420431
Tur att man slipper detta letande efter biljett åker 28 maj-10 juli …..med Nonkis ….Hoppas att Skalman
vattnar min kolonilott när vi är borta …..mvh Repe
-
2 February, 2010 at 11:22 am #420432
Jag har också märkt att tendensen är höga priser på Thailandsresor i början av april.
Förklaringen är nog att Songkran och påsk i år sammanfaller. Det gör den tidsperioden i princip extra attraktiv både för turister och för thailändare som vistas i förskingringen av olika skäl.
Jag räknar kallt med att vi kommer att avstå från Thailandsresa i april, vi vågar inte ta ut biljetter till lägsta pris nu innan UT är klart, hon ska ju kunna åka med tillbaka. Och att vänta till senare spar vi säkert in 5-10.000 på (2 personer).
Vi brukar ta lägsta pris men det innebär att servicen på biljetten är noll också, ingen återbetalning, ombokning eller t ex namnändring medges. De resenärerna har inget för att lämna tillbaka en uttagen biljett och det utrymmet utnyttjar flygbolagen för att överboka – de räknar på frekvenser av inbokade resenärer som inte kommer och ser på så sätt hur mycket de kan överboka. Så planet går fullsatt även om några inbokade resenärer uteblir.
-
2 February, 2010 at 7:16 pm #420433
@Thaisambo wrote:
de räknar på frekvenser av inbokade resenärer som inte kommer och ser på så sätt hur mycket de kan överboka. Så planet går fullsatt även om några inbokade resenärer uteblir.
Det ser jag fram emot om det kommer nån lite för mycket istället för mig så jag kanske får göra som herr chang, sätta mig i business class för 7000 kr.
Sen förstår jag att ni väljer det billigaste möjliga när ni är flera (Det gör jag normalt själv också, denna gång är ett undantag). Efter den 19 April rasar ju biljettpriset på Thai air. Ni Tjänar garanterat en 4000 kr på 2 st personer jämfört mot att åka i början av April. Men vem vet? ni kanske vinner på bingolotto ni också och får hem PUT i tid. Då tror jag nog att det kliar lite i dig att ta en resa i alla fall.
//Micke
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.