Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Norra › Någon som har tips på boende med pool i Chiang Mai
- This topic has 4 replies, 5 voices, and was last updated 16 years, 2 months ago by
Palmtree.
-
AuthorPosts
-
-
18 January, 2010 at 3:27 pm #386684
Hejhej , jag och min sambo planera att åka till Chiang Mai med vår då nästan 2 åriga son.
Vi undrar om där finns något bra litet boende som har pool ? Finns där några svenska resturanger som är bra och goda ? , Hur varmt brukar det vara där i november-december månad ?
Har hört från någon att det kan vara ganska kyligt där på kvällarna ?Kram sofie
-
18 January, 2010 at 5:29 pm #421735
Hej Sofie,
Jag är definitivt inte någon expert på hotell i Chiang Mai, men jag har bott många gånger på Prince Hotel:
http://www.prince-hotel-chiangmai.com/
En del rum kan upplevas som lite slitna, men det är inget som jag bryr mig så mycket om. Viktigare då att personalen är trevlig och flexibel. Pool finns det plus trådlöst internet, och jag tycker det är prisvärt med bra läge. Maj 2009 fick jag en svit med två sovrum plus vardagsrum i en månad för THB 18000. Det blir nog lite dyrare i november/december.
Som svensk har jag inget att klaga på vad gäller temperaturen då, åtminstone inte under dagarna. Ja, det kan kännas lite kyligt sent på kvällen när man åker hem i tuk-tuk, men har man långbyxor och långärmat så är det inga problem. Jacka behöver jag inte.
Herr Chang har talat.
-
20 January, 2010 at 5:14 pm #421738
Jag trivdes jättebra här. Mycket bra poolområde !
-
22 January, 2010 at 1:34 pm #421737
November -december är perfekt men visst kan en tröja behövas kvällstid och på morgonen..
Den här tiden på året kan en hel del swimminpools i Chiang Mai kännas som uppfriskande dopp i Vättern, i vart fall en bit in i december. Men det är ju varmt i luften..
Hur länge stannar ni? Är det långtid så kanske det är läge att hyra något?
Chiang Mai har massor av trevliga hotell, men med en två åring skulle jag rekommendera något som har en trädgård och där ni i vart fall slipper att direkt oroa er för trafiken o sådant..
-
22 January, 2010 at 11:08 pm #421736
Hej..Holiday Garden Hotel & Resort är ett bra och prisvärt hotell: http://www.hotelthailand.com/chiangmai/holidaygarden/
Klicka på länken.. MVH/Conny
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.