Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Visum – vad kan jag göra?
- This topic has 12 replies, 6 voices, and was last updated 17 years, 2 months ago by
stgrhe.
-
AuthorPosts
-
-
9 March, 2009 at 11:00 am #386780
Hej!
Jag har frågat runt lite, men fått olika svar från olika personer, så jag hoppas nån kunnig här på forumet kan ge mig lite mer klarhet =)
Jag kom till Thailand, Hua Hin, på ett double entry-visum. Jag kom den 27 oktober 2008. Efter dom första 60 dagarna gått ut, åkte jag till det lokala immigration office och fick 30 nya dagar. Efter dom 30 dagarna åkte jag till Burma över dagen, och fick på så sätt min andra halva, 60 dagar, aktiverade. Då fick jag stämpel till 25 mars 2009. Mitt visum går ut ganska snart m.a.o.
Hur många dagar får jag på immigration office nu? (immigration office finns inte längre i Hua Hin har jag fått höra, så därför jag inte kunnat åka dit å fråga nåt).. Vissa snubbar säger man bara får 7 dagar på immigration office nu, medan andra säger att det är 15 dagar som gäller.
Oavsett om det är 7 eller 15 dagar som gäller från immigration office; vad kan jag göra efter det? Skulle gärna vilja stanna en bra bit in i april. Efter jag nyttjat de sista dagarna från immigration office, hur många dagar kan jag få genom att åka en sväng till till Burma? 7, 15 eller 30? :-S
Mkt mkt tacksam om nån kunning, hjälpsam själ vill svara =)
Mvh Tomas
-
9 March, 2009 at 11:31 am #422529
Jag är inte hemma på double entry visum och har aldrig haft det själv. Men såvitt jag kan förstå är det ett visum som tillåter två inresor under giltighetstiden. Visum är ett tillstånd att resa in i landet och ska inte förväxlas med uppehållstillstånd, som är ett medgivande att få vistas i landet.
Stämpeln i passet med datum är alltså inte ett visum utan ett uppehållstillstånd. Det sätts med ledning av visumet.
Du fick alltså 60 dagars uppehållstillstånd vid första inresan och har sedan kunnat förlänga det med 30 dagar på Immigration office.
Planen var tydligen att kunna resa ut ut landet och på så sätt vid inresan få uppehållstillstånd för ytterligare 60 dagar.
Men det Du har fått är ett vanligt uppehållstillstånd för turister m m på 15 dagar vid inresa landvägen. Det är när Du anländer med flyg som Du får 30 dagar. De 7 dagar Du fått information om är det utrymme Immigration har att förlänga ett sådant uppehållstillstånd för turister, en sån förlängning kostar THB 1900 tror jag.
I detta fall hade Du ett särskilt “double entry” visum…. Jag vet inte hur det hanteras när man kommer in landvägen, men det är så här att Du själv ska kontrollera att Du har fått rätt uppehållstillstånd instämplat i passet och ska själv säga till på direkten i inresekontrollen om något blivit fel – och det har det tydligen blivit från Din utgångspunkt eftersom Du bara fick 15 dagar istället för de 60 dagar Du väntat dej. Om det verkligen är ett fel som begåtts kan jag inte svara på, den frågan måste man ta med inresekontrollen. Att rätta det i efterhand är inte enkelt, de på Immigration kan ge upplysning om hur Du ev kan hantera situationen, kanske kan de hjälpa till med en förlängning på 30 dagar eftersom Du trots allt har ett visum och det ligger inom ramen för detta.
Men medger visumet maximalt två inresor så är det i princip förbrukat nu. Vill du försöka med ytterligare en inresa och då som vanlig turist med turistvisering via ankomstkort vid gränsen kan det gå att få ytterligare 15/30 dagar, men kontrollera noggrannt att det inte ligger för nära de andra inresorna i tiden – i så fall släpps du inte in i landet igen!
Be Immigration om hjälp att reda ut detta!
-
9 March, 2009 at 11:45 am #422530
Ta dig till närmsta immigration office du kan hitta, dom kommer med största sannolikhet ge dig 30 dagar.
Har själv gjort likadant som dig alltid fått 30 dagar efter ha aktiverat den andra halvan av visumet med 60 dagar sen förläng och få 30 dagar.
Sen e hela double entry inklusive förlägning förbrukat.
-
9 March, 2009 at 3:34 pm #422531
Hej!
Du borde få förlängt 30 dagar på immigrations kontoret och efter dessa 30 dagar behöver du ge dig iväg och söka nytt turistvisum på närmsta konsulat eller ambassad.
Penang utfärdar inte double entry tourist visa vad jag vet.
Däremot går det att söka i Kota Baru eller Kuala Lumpur i Malaysia.
Vientiene utfärdar också dubbelt turistvisum, men dit är det knepigare att ta sig.Lycka till! 🙂
/Rosarin
-
9 March, 2009 at 4:15 pm #422532
Rosarin:
Tjena! Jag hade inte tänkt att åka till ett annat land å ansöka om nytt visum på ambassad. Jag undrar bara vad jag kan göra för att kunna stanna några veckor till.. Läget är alltså så att jag snart utnyttjat mitt double entry-visum. Dvs 60+60 dagar. Eller rättare sagt 60+30 + 60+30 dagar. Men det jag undrar e hur dom ändrat sedan efter nyår (eller när dom nu ändrade reglerna). Jag har hört att jag inte kommer kunna få 30 dagar till på min andra “halva” av visumet. Dom 30 man kunde fixa på immigration office förut är numera sänkt, till antingen 15 eller 7 dagar, som jag förstår det.
Min fråga är alltså: då jag använt mitt visum till fullo, dvs 60+30 + 60+X (X= 7, 15, eller 30 i bästa fall), hur många dagar kan jag få efter allt detta? Förut kunde man ju köra 60+30 + 60+30 +30 +30 +30 +ansöka om nytt visum. Nu har jag kört 60+30 +60+X (vet som sagt inte hur många dagar jag kan få på imm office ännu).. men efter jag varit på imm office å fått några bonusdagar, hur många dagar får jag då om jag lämnar landet igen? En dagstripp till Burma, typ.. Om nu ens sådan e möjligt nu?! :-S Det kan väl ändå inte vara så att dom strypt det till att man bara kan lämna landet å komma tillbaka en gång per thai-entry, så att säga?!
Tacksam för svar, igen 😉
Edit: jag har rätt bra koll på hur det funkade innan ändringarna, som skedde nån gång i dec-jan.. efter att dom ändrade (strypte) all tid man får, både på imm office å genom att lämna landet, har jag ingen koll alls 🙁
Mvh Tomas
-
9 March, 2009 at 4:27 pm #422533
Som Du skrev tidigare:
@tomastomas wrote:Jag kom till Thailand, Hua Hin, på ett double entry-visum. Jag kom den 27 oktober 2008. Efter dom första 60 dagarna gått ut, åkte jag till det lokala immigration office och fick 30 nya dagar. Efter dom 30 dagarna åkte jag till Burma över dagen, och fick på så sätt min andra halva, 60 dagar, aktiverade. Då fick jag stämpel till 25 mars 2009. Mitt visum går ut ganska snart m.a.o.
Jag kan inte tolka det på något annat sätt än vad Du fått vid utresan till Burma och ny inresa är 15 dagars uppehållstillstånd! Tiden för uppehållstillståndet går helt enkelt ut den 25 mars.
Enda möjligheten vi ser är att kontakta Immigration och söka förlängning 30 dagar och det måste Du göra innan den 25 mars. Du har helt enkelt inga 60 dagar att åka på, tiden som är angiven i passtämpeln är Ditt uppehållstillstånd.
Visumet Du har är bara ett tillstånd att resa in i landet maximalt två gånger under den tidsperiod visumet gäller och dessa två inresor har Du redan använt.
Det Rosarin talar om är bara hur Du kan söka ett nytt visum utanför Thailand utan att behöva åka alltför långt bort.
-
9 March, 2009 at 4:48 pm #422534
Thaisambo:
Jag har nog varit otydlig i mina tidigare inlägg, eller så är jag oerhört trög nu (har råkat suga i mig nån singha under trådens gång ;-))
Stämpeln jag fick, alltså att jag måste sticka 25 mars, stämmer. Den fick jag för snart 60 dagar sen. Inga konstigheter där. Aktiverade andra halvan av mitt 60+60 visum där. (visumet e ju i praktiken dock 60+30 + 60+X, där jag inte vet X nu).. Men då datumet 25 mars inträffar, var det alltså exakt 60 dagar sen jag var i Burma å fick den stämpeln.
Skapade denna tråd för att jag e osäker på vad som gäller efter att alla regler/lagar ändrats på senare (ändringarna gjordes för ca 2-3 månader sedan). Efter jag utnyttjat 60 dagar (första halvan) + 30 dagar (som jag fick på imm office) ändrades massa regler för hur många dagar man får då man lämnar landet osv..
Nu har jag troligen krånglat till det allt för mkt med min singha-retorik, men huvudfrågan e alltså vad som gäller efter lag/regeländringarna, då förutsättningarna e att jag kom hit på ett double entry tourist visa.. Har alltså utnyttjat 60+30 +60 ‘och här är jag nu å ska snart till imm office å få X dagar’ .. hur många dagar kommer jag få på immigration office efter att massa regeländringar skett, och hur många dagar kan jag få efter dessa dagar, om jag lämnar landet?
Sry för långrandigheten i tråden 😉 //mvh singhus tomus
@Thaisambo wrote:
Som Du skrev tidigare:
@tomastomas wrote:Jag kom till Thailand, Hua Hin, på ett double entry-visum. Jag kom den 27 oktober 2008. Efter dom första 60 dagarna gått ut, åkte jag till det lokala immigration office och fick 30 nya dagar. Efter dom 30 dagarna åkte jag till Burma över dagen, och fick på så sätt min andra halva, 60 dagar, aktiverade. Då fick jag stämpel till 25 mars 2009. Mitt visum går ut ganska snart m.a.o.
Jag kan inte tolka det på något annat sätt än vad Du fått vid utresan till Burma och ny inresa är 15 dagars uppehållstillstånd! Tiden för uppehållstillståndet går helt enkelt ut den 25 mars.
Enda möjligheten vi ser är att kontakta Immigration och söka förlängning 30 dagar och det måste Du göra innan den 25 mars. Du har helt enkelt inga 60 dagar att åka på, tiden som är angiven i passtämpeln är Ditt uppehållstillstånd.
Visumet Du har är bara ett tillstånd att resa in i landet maximalt två gånger under den tidsperiod visumet gäller och dessa två inresor har Du redan använt.
Det Rosarin talar om är bara hur Du kan söka ett nytt visum utanför Thailand utan att behöva åka alltför långt bort.
-
9 March, 2009 at 6:43 pm #422535
Oklarheten beror på att visum och uppehållstillstånd inte är samma sak…..
Visum anger under vilken tid Du får resa in i landet och hur många gånger Du får göra det. Det söks i förväg utanför landet Du ska besöka.
Uppehållstillstånd får du vid gränsen av inresekontrollen och det är där det anges hur länge Du får vara i landet, de sätter in en stämpel och skriver dit sista datum för uppehållstillståndet. Det är ett sådant datum vi uppfattar att Du fått i passet, men vi trodde att det var 15 dagar efter besöket i Burma.
Har Du inte fått något nytt uppehållstillstånd instämplat i passet? En stämpel med nytt slutdatum från inresekontrollen.
Jag läste en gång till…. Det är alltså 60 dagar sedan Du var i Burma och då kan Du få en förlängning på 30 dagar hos Immigration. Om inresan från Burma var den andra på detta visum så är det därefter förbrukat och Du måste lämna landet senast den 24 april om jag räknat rätt.
Det Du kallar för “X” är dessa 30 dagar Du kan få uppehållstillståndet förlängt hos Immigration.
Övriga uppgifter gäller vanligt uppehållstillstånd för besök i landet. Kommer Du till landet med flyg får man 30 dagar liksom tidigare, om det är landvägen så får man 15 dagar istället för tidigare 30, det är det som är förändringen. Detta uppehållstillstånd går att förlänga en gång och då högst 7 dagar hos Immigration mot en avgift på, tror jag, THB 1900.
-
9 March, 2009 at 7:39 pm #422536
Thaisambo: vill bara dubbelkolla att jag förstår dig rätt nu =)
Jag kan fortfarande få 30 dagar hos immigration office, även efter “regeländringarna”?! Jag träffade ett äldre par för nån månad sedan, som blev nekad dessa 30 dagar (dom hade samma slags visum som jag).. dom kanske helt enkelt var ute å cyklade, vad vet jag (dom lät allmänt småyra ;-))
Jag kan få 30 dagar på imm office, sen lämna landet å få 15 dagar till, å sen en till vända till imm office å få 7 dagar – och då har jag max-maxat allt? Är det rätt uppfattat? Isåfall låter det rätt okej =)
Tack för all hjälp btw =)
-
9 March, 2009 at 7:50 pm #422537
Ja, du har fattat rätt nu. Du kan söka förlängning med 30 dagar hos Immigration och såvitt jag vet får man det normalt beviljat.
Vad det skulle vara som gjorde att det äldre paret blev nekat förlängning har jag ingen möjlighet att se.
Men de här ändringarna du undrat om gäller bara när man reser in som vanlig turist/besökare och det är en neddragning till 15 dagar om man kommer landvägen som de infört. Med flyg är det samma som förut, 30 dagar.
Jag vet inte om Du kan fortsätta vistelsen med ett uppehållstillstånd på 15 dagar direkt på vistelsen med “double entry” och utnyttjandet med 60+30+60+30 dagar. De kan ha någon form av karantän innan man får komma in igen – kolla det!
Som jämförelse så kan tredjelands besökare till Schengenområdet få 90 dagars visum, när det är förbrukat får de inte söka nytt visum förrän 90 dagar efter det att besöket avslutats, det är en karantän innan de får söka på nytt.
Kanske kan någon annan mer än jag om det här med åka över gränsen och sen försöka komma tillbaka på direkten så som Du beskriver!
-
10 March, 2009 at 12:27 am #422538
@tomastomas wrote:
Hej!
Jag har frågat runt lite, men fått olika svar från olika personer, så jag hoppas nån kunnig här på forumet kan ge mig lite mer klarhet =)
Jag kom till Thailand, Hua Hin, på ett double entry-visum. Jag kom den 27 oktober 2008. Efter dom första 60 dagarna gått ut, åkte jag till det lokala immigration office och fick 30 nya dagar. Efter dom 30 dagarna åkte jag till Burma över dagen, och fick på så sätt min andra halva, 60 dagar, aktiverade. Då fick jag stämpel till 25 mars 2009. Mitt visum går ut ganska snart m.a.o.
Hur många dagar får jag på immigration office nu? (immigration office finns inte längre i Hua Hin har jag fått höra, så därför jag inte kunnat åka dit å fråga nåt).. Vissa snubbar säger man bara får 7 dagar på immigration office nu, medan andra säger att det är 15 dagar som gäller.
Oavsett om det är 7 eller 15 dagar som gäller från immigration office; vad kan jag göra efter det? Skulle gärna vilja stanna en bra bit in i april. Efter jag nyttjat de sista dagarna från immigration office, hur många dagar kan jag få genom att åka en sväng till till Burma? 7, 15 eller 30? :-S
Mkt mkt tacksam om nån kunning, hjälpsam själ vill svara =)
Mvh Tomas
Hej Tomas,
1. Du kan ansöka om ytterligare 30 dagars uppehållstillstånd också efter din andra inresa, den du gjort från Burma, på samma sätt som du gjorde under din första vistelse. Det kostar 1,900 baht liksom förra gången du ansökte. I och för sig kan du även ansöka om 7 dagars förlängning av uppehållstillståndet men det kostar lika mycket. De som anlänt visumfritt för 30 dagar, vilket ju inte gäller dig, har bara möjlighet till 7 dagars förlängning. Lyssa inte på “Gatans Specialister” eftersom det finns alltför mycket tyckande utan underliggande kunskap.
2. Immigration finns fortfarande kvar i Hua Hin upp efter Soi 112, om jag minns rätt eller var det möjligen 102? Om du inte varit där så är byrån lite knepig att hitta dit eftersom det ligger inhyst i ett husområde (Moo Baan). Om du tar en tuk tuk dit så är det inga problem. Kontoret kommer dock att stänga snart, tror det var den 23 mars eller möjligen 30 mars (de är de datum som poppar upp i minnet), för att flytta till Prashub Kiri Khan (PKK) ca 10 mil söder om Hua Hin. Det pågår dock intensiv lobbying, initierad av svenskkolonin i Hua Hin, om att få behålla kontoret i stan så vi får se hur det blir med flytten till slut. De som jobbar på byrån i Hua Hin vill inte heller flytta. Anledningen till flytten är av ekonomiska skäl och då byrån redan har ett kontor i PKK, som de äger, vill de inte längre betala hyra längre efter det att hyresavtalet i Hua Hin går ut.
3. Efter det att du utnyttjat dina andra 60+30 dagar kan du resan över gränsen till Burma, ex. vid Ranong och då får du 15 dagars (i praktiken 14 dagar) uppehållstillstånd baserat på visumfri inresa.
Göran
-
25 March, 2009 at 7:31 pm #422539
Hej, får jag fråga en grej., måste man ansöka om visum till thailand, alla sorters thaivisum alltså…
turist-.type O, osv
eller måste man göra det i sverige?
verkar ju ej som vi har samma regler som i tyskland och england.
eftersom där kan man få utfärdat 1årsvisum med visaruns varje 3e månad,
men det kan man inte få i sverige….bara om man är gift med en thailändare… -
26 March, 2009 at 12:33 am #422540
@HannaHamalainen wrote:
Hej, får jag fråga en grej., måste man ansöka om visum till thailand, alla sorters thaivisum alltså…
turist-.type O, osv
eller måste man göra det i sverige?
verkar ju ej som vi har samma regler som i tyskland och england.
eftersom där kan man få utfärdat 1årsvisum med visaruns varje 3e månad,
men det kan man inte få i sverige….bara om man är gift med en thailändare…Alla visum söks utanför Thailand på dess konsulat eller ambassaders konsulära avdelningar förutom en form av visum som kallas “Visa On Arrival”. “Visa On Arrival” gäller för vissa länders medborgare, dock inte svenskar och ger dem 14 dagars uppehållstillstånd i landet som turist. Vi svenskar har i stället 30 dagars visumfrihet.
Igen Hanna, reglerna för svenskar, tyskar och britter är desamma.
Göran
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.