Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Varning för att köra rattfull i Thailand
- This topic has 11 replies, 11 voices, and was last updated 17 years, 6 months ago by
Thaisambo.
-
AuthorPosts
-
-
4 April, 2009 at 4:46 am #386902
Åtminstone i Bangkok har det blivit hårdare tag. Massor av alkomätare hos poliserna.
En av mina vänner berättade om en natt i fängelse han inte vill uppleva igen.
Men visst är det rätt väg. Enda sättet att komma till rätta med detta jättestora problem är ju att få folk att ställa bilen när de skall dricka. Fler verkar göra det nu.
Har du inte börjat överväga att ställa bilen när du dricker än kanske det är dags att göra det nu.
-
4 April, 2009 at 8:36 am #423449
Jag har aldrig ens börjat köra bil alkoholpåverkad och kommer inte att göra det heller. Jag minns dock en gång för en massa herrans år tillbaka, när jag var på vippen, men någon nämnde den förlösande frasen till mig och den sitter som klistrat än idag. Vederbörande sa: “Hur skulle du känna dig om du körde rattfull och dödade ett barn?”
Göran
-
4 April, 2009 at 10:34 am #423450
Hur är det med moppen då?
Jodå, det är riktigt tuffa tag här på landet, om man är dyngrak och inte har ett par hundra bath i fickan, bli man hemkörd av polisen och får en böteslapp på 2000 bath istället.
Om man har dem magiska 200 bathen på sig kanske man till och med kan dela en eller ett par öl med polisen innan man åker vidare.
Det här landet är för underligt. Men är själv motståndare till trafik och alkohol, även om det vid ett par tillfällen har hänt att jag tagot moppen den c:a 500 metrarna jag har från den lokala puben och hem.
-
4 April, 2009 at 2:52 pm #423451
Ja man får hoppas att de kommer tillrätta med detta vansinne. Men det är en djupt rotad vana tydligen, det här med att köra påverkad.
Min dams morbror är något högre befäl inom polisen. Han kör för det mesta i påverkat skick. En kväll när han sin vana troget dragit i sig några whisky och skulle åka hem frågade jag om han inte var rädd för att bli stoppad och få blåsa. Han tittade helt oförstående på mig, “jag ÄR polis och har högre grad” sa han utan tvekan. Det är väl också i linje med thailändarnas hirarkiska tänkande. :salute:
Men en morgon när vi skulle åka till Bangkok kl 7 på morgonen och han drog i sig en whisky när vi skulle iväg (vi skulle åka med dem) sa jag ifrån. “Jag kör och du sitter bredvid” sa jag och förväntade mig en avhyvling, men han gick snällt och satte sig på passagerarsidan, så jag körde både till och från Bangkok utan protester. :thumbright:
Mvh
BBJ -
4 April, 2009 at 6:33 pm #423452
Jag har ju ofta sagt här på forumet att jag ofta sett polisen, i uniform dricka sin sangsom eller sina 5-6 Leo innan de drar vidare hem, lagom berusade. I flera fall har de pistolen viftande i hölstret och ibland har de ofta hamnat i bråk, vilket hittils inte lett till dödsfall.
Tycker dock polisen har en underlig förhållning till hur allmänheten egentligen ska uppleva dem.
Under raketfestivalen är det inte en polisman som är nykter i Yasothon, garanterat.
-
18 April, 2009 at 11:42 am #423453
I Chiang Mai stannar fortfarande poliserna själva vid de små drinking places som finns utmed vägarna..där dricker man ingen fegis öl eller whisky och soda..det är law kaw rakt av o in i bilen igen..
Dyngraka dårar i trafiken…därför stannar jag hemma under songkran o dylika festivaler..
Knappt jag våkar köra nykter en lördagkväll i Chiang Mai..för det är så få andra som gör det..
Men så hade jag också en kusin som 6 år gammal blev dödad av en rattfyllerist..
-
19 April, 2009 at 1:19 pm #423454
Detta att dricka och köra är mera regel än undantag har jag märkt. En yngre kusin till svärfar som är polis kommer emellanåt, småpratar lite och dricker sin utspädda whiskey. En gång måste jag fråga frugan hur han skulle komma därifrån, vem som skulle skjutsa honom. Jag hade aldrig laggt märke till hur han tog sig därifrån. Hon svarade att han kör själv. När jag uttryckte att det var mindre bra och att vad skulle kollegorna säga om han upptäcktes. Tja, han är på väg till polisstationen där de skall ha en stor fest så det blir inget problem med det. Dessutom skall det komma en högre chef också. Vill du åka med och festa så kan du göra det. De kanske tycker det är kul att prata med en farang. Jag avstod.
-
23 April, 2009 at 2:49 pm #423456
Vi svenskar är väl lärda från små att man kör inte om man druckit. Thailändarna har inte det med sej och det är svårt att lära sej. En drink kan man väl köra på? Fast det har man ju hört många historier om hur den där drinken blev påfylld och man inte höll reda på hur mycket man druckit.
Hade en bekant som körde om han hittade bilen. En kväll hoppades jag att han inte skulle hitta bilen och jag var så rädd hela vägen hem. Dum som jag var satte jag mej i bilen. Det gick bra den gången.
I Bangkok iallafall, där det finns 800.000(??) taxi bilar som inte kostar så mycket kan vi väl alla parkera bilen hemma! -
23 April, 2009 at 9:04 pm #423457
Jag hade en full taxichaufför i Bangkok en gång. Det var 200 baht från Soi Nana till Patpong (inga fördomar :D) och då körde vi runt i kanske en halvtimme och drack Sang som och öl tillsammans. Ganska dumt men ändå ganska roligt. Nu i efterhand så börjar jag fundera på hur det kunde ha gått och kommer nog inte att göra om det igen…
-
23 April, 2009 at 10:06 pm #423458
Det finns inte många som tar avstånd från rattonykterhet i Thailand. Dödssiffrorna talar sitt tydliga språk.
Dessutom vill man helst inte ta på sig säkerhetsbältet. Vilket kunde spara många liv. Jag blir nästan utskrattad när jag tar på mig bältet i Thailand. Skrattar bäst som skrattar sist… en massa Buddha på instrumentbrädan lär inte hjälpa så mycket.
Herr Chang har talat.
-
23 April, 2009 at 11:17 pm #423459
Alkoholgränserna för att köra i Thailand är 0,5 mg alkohol per liter blod och, om man haft körkort mindre än fem år, 0,2 mg per liter blod.
Kan nog översättas till motsvarande promillegrånser hos oss, det är ett lite annat mått.
Detta står att läsa i “Thai Law for foreigners” av Becker och Thongkaew, sid 96 (utgivningsår 2008).
Boken är trevlig men innehållet liknande det som vi redan har på forumet, men kanske lite mer detaljerat och preciserat på såväl engelska som thai.
Det finns också en hemsida, http://www.ThaiLawForForeigners.com, där man kan läsa uppdateringar, hitta användbara länkar och ladda ned diverse dokument. Jag har inte tittat själv, men tror att den är till stor nytta för lagbitarna här!
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.