Hem Forums Att bo i Thailand Hälsa, Fritid & Sjukvård Läkare/tandläkare Hua Hin – några rekommendationer?

Viewing 4 reply threads
  • Author
    Posts
    • #387918

      Hej igen!

      Jag och min man åker ner till Thailand i februari för att välja klinker och kakel till vårat hus och då slog oss tanken – tänk om vi blir sjuka eller får tandvärk, var går vi då? Detta är ju av största vikt då vi i framtiden kommer att vara mer där. Är det någon eller några som kan tipsa oss om bra läkare och tandläkare i Hua Hin? Ni får gärna ha egna erfarenheter av dem 🙂

      Hälsningar
      Blomman :flower:

    • #434378

      tandläkare i Thailand är jätte duktiga och fantastiskt billiga! har själv bara gått i Bangkok men självfallet finns det bra tandläkare i hua hin också.

    • #434380
      stgrhe
      Participant

        Som tidigare sagt finns det flera moderna tandläkarkliniker i Hua Hin men jag känner inte till någon specifik som skulle vara bättre än de andra.

        Det finns två sjukhus i Hua Hin och ett i Pranburi drygt 2 mil från klocktornet i centrala Hua Hin. De i Hua Hin är det privata San Paulo, som har ett mycket dåligt ryckte och det statliga Hua Hin Hospital, som anses vara mycket bättre än San Paulo men som ändå är klasser sämre än de bästa i Thailand.

        Sjukhuset i Pranburi är ett militärsjukhus som också används av civilbefolkningen. Jag känner dock tyvärr inte till någon som besökt sjukhuset eller läst om dess förtjänster och brister.

        Det sjukhus som anses vara bäst i regionen är det som ligger i Petchaburi ca 7 mil norr om Hua Hin. Jag kommer inte ihåg dess namn men om jag själv blir allvarligt sjuk är det dit jag kommer att åka och för smärre åkommor blir det Hua Hin hospital. San Paulo har jag hört alltför skrämmande historier om så dit kommer jag inte att åka.

        Sedan finns det ett antal ännu bättre sjukhus i Bangkok med de som tillhör Bangkok Hospital Group och Bumrungrad som troligen de allra bästa.

        Göran

      • #434381

        Tack för tipsen, nu har vi i alla fall lite att utgå ifrån om (gud förbjude!) olyckan skulle vara framme! Kommer ni på nått´ mer så tipsa gärna!

        Hälsningar
        Blomman :flower:

      • #434382

        När ni ändå är inne på tandläkare så kan jag ju passa på att ställa en fråga.
        Hur mycket skiljer de egentligen i pris att gå till tandläkarn i thailand gentemot Sverige?
        Är de stor skillnad om man tex vill laga en tand?
        Har inte varit hos tandläkarn på sex år så de börjar bli dags=) Ska till Thailande i dec så tänkte
        att man kan kunde passa på att kolla tänderna då och spara lite pengar.

        Tjopp!!

    Viewing 4 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.