Hem › Forums › Resa i Thailand › Att Resa i Övriga Sydostasien › Att ansöka om visa till Sverige från Phillipinerna
- This topic has 4 replies, 5 voices, and was last updated 15 years, 6 months ago by
stgrhe.
-
AuthorPosts
-
-
23 April, 2010 at 7:18 pm #388584
Det verkar vara en oreda vad gäller visum från olika delar av Asien. Thailand verkar att ha det enklaste regelverket??.Viasasökande från Fillippinerna verkar ha större svårigheter.Numera har Schweiziska ambassaden tagit hand om ärenden till Sverige.
Det som är positivt är att de klart och tydligt talar om att man måste ha ett separat inbjudningsbrev,vilket tidigare inte klart framgick.Jag har bekanta som förtvivlat har kämpat mot byråkratin,det ska vara papper hit och dit inbjudansbrev ska stämplas av Notarius Publicus,samt att den inbjudna ska visa upp ett konto med pengar fast de inbjudande betalar allt.
Allt sjukt och konstigt? Speciellt när man läser uppgifterna på ambassadsidorna. Man blir förbannad att ambassaden inte kan hålla med fullständig information utan att en massa tid och pengar ska gå åt till att komplettera hit och dit. -
24 April, 2010 at 6:24 am #441379
Vi skulle ha kollegor från Filippinerna på besök i slutet av maj och började jobba på det för 2 månader seda – det hinns inte!? Betänk då att de skall resa och besöka sin arbetsgivare och arbetsgivaren garanterar allt.
Det var 2 problem vi hade: dels att ordna pass till dem. Av någon konstig anledning kunde de inte få pass utan att ha ett visa??? Dels var det själva visat. Gissar att jag inte vet hela historien men vad som är sant är att 3-4 månader inte räckte.
Tror personligen det är ett problem man har med Filipinerna och inte den Svenska myndighetens kompetens.
-
13 October, 2010 at 3:06 am #441380
Svergie har ett General honorärkonsulat i Manila. Det innebär att de får göra mer än en honorärkonsul. De gör även intervjuer
om du söker UT eller Visum som skickas till Ambassaden i Bangkok.Manila – Filippinerna
Generalkonsul:Carla Limcaoco Konsulat:Sveriges generalkonsulat
Adress:Consulate General of Sweden
6/F First Maritime Place
7458 Bagtikan Street
San Antonio Village
Makati, Manila
Filippinerna
Telefon:+63 (0)2 89 61 160 Telefon:+63 (0)2 89 61 261 Fax:+63 (0)2 89 60 194 E-post:inquiry@swedconmanila.com
Övrig information
Öppettider: måndag – fredag kl. 09.00-12.00.
För helgdagar 2010 var vänlig se länken till konsulatet under rubriken Ambassaden i vänstermarginalen.
Den ordinarie personalen på konsulatet är inte svensktalande varför korrespondens med konsulatet måste ske på engelska.Cebu – Filippinerna
Honorärkonsul:José Blanco Sala Konsulat:Sveriges konsulat Postadress:Consulate of Sweden
Cebu City, 6000 Cebú
The Philippines Adress:415 Gorordo Ave. Lahug
Cébu City 6000 Telefon:+63 32 233 3106 Fax:+63 32 233 3106 E-post:swedconcebu@globelines.com.phSverige har diplomatiska förbindelser med i stort sett alla självständiga stater i världen. I ungefär hälften av dessa har Sverige en diplomatisk representation.
I länder där Sverige inte har någon ambassad är det vanligt att utnämna en svensk ambassadör i ett närbeläget land till sidoackrediterad ambassadör. Det innebär att ambassadören är Sveriges representant i det landet på distans och sköter förbindelserna genom regelbundna besök. Exempel på det är Laos, Kambodja, Filippinerna och Burma. Dessa länder bevakas från den svenska ambassaden i Bangkok och den svenska ambassadören i Thailand är sidoackrediterad i alla fyra länderna.
Stockholmsbaserade ambassadörerFör ett trettiotal länder, som till exempel Barbados, Haiti, Malta och Tunisien, sköts Sveriges förbindelser av ambassadörer i Stockholm. De reser regelbundet till de länder där de är ackrediterade.
Honorärkonsulat
Chefen för ett honorärkonsulat kallas för honorärkonsul och är en person som är fast bosatt på den ort där konsulatet finns. Honorärkonsuln kan vara svensk eller utländsk medborgare. Han/hon får ingen lön från UD utan bara ersättning för utlägg som görs i tjänsten.Vissa honorärkonsulat kan utfärda provisoriska pass och lämna ut körkort. Många honorärkonsulat kan också lämna ut pass och körkort som utfärdats av någon annan myndighet. En honorärkonsul kan dessutom utfärda intyg samt levnadsattester för pensionärer (det vill säga bestyrka till Försäkringskassan att någon är vid liv).
Vid ärenden som gäller nödställda, frihetsberövade, avlidna eller efterforskningar kan ett honorärkonsulat hjälpa till, efter instruktion från och i samråd med den ansvariga svenska ambassaden. Ett honorärkonsulat kan kontakta myndigheterna på orten i olika rättsliga ärenden, men samråder alltid med ansvarig svensk ambassad.
-
13 October, 2010 at 12:02 pm #441381
Ragge, när du skriver med så stora bokstäver är det liktydligt med att du skriker.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.