Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Allt om flyg och flygplatser › Kan man lita på bagagepersonalen?
- This topic has 15 replies, 10 voices, and was last updated 15 years, 5 months ago by
ragson.
-
AuthorPosts
-
-
14 September, 2010 at 5:56 am #389159
Host och hej.
Jag har flugit en del i mitt 45-åriga liv, både inrikes och utrikes. Jag har aldrig fått mitt bagage stulet eller förstört. Jag har heller aldrig råkat ut för att det har hamnat på fel destination eller liknande.
Vad säger ni, hur vanligt är det med såna här händelser?
Kan man lita på bagagepersonalen?
Fick en liten funderare då jag ska skicka med en gitarr i hardcase nu på min nästa resa… -
14 September, 2010 at 6:30 am #446605
inte heller råkat ut för något, men det händer ju hela tiden! tillåmed dom bästa bolagen har ju ett par tre % som försvinner blir förstört per år å dom sämre som typ BA är det väl upp mot 10% som försvinner (tagit ur luften men höga siffror har dom)
så man bör väl egentligen ha blivit drabbad för länge sen 🙂
-
14 September, 2010 at 7:29 am #446606
Ska du skicka en gitarr bör du ju ha den i flightcase, en vanlig case är lite riskabelt att använda. Speciellt om det är en dyr gitarr du skickar, och extra mycket så om du skickar en akustisk gitarr. Jag har haft med mig gitarrer när jag flyger, och då har jag använt miles så att jag uppgraderar till business, då har i varje fall inte jag haft problem med att ta med den som handbagage. Det gjorde jag när jag tog med mig min Fender Showmaster Elite Custom Shop förra sommaren, och på resan till Sverige hade jag min Ares (svenskt custombygge, kolla aresguitars.com) som jag också tog som handbagage. På Thai var detta inga problem alls.
Annars, om du inte har flightcase, använd lite vaddliknande material kring caset och kör med Wrap servicen som finns på de flesta flygplatser. Betala dubbelt och få “dubbelwrap”. Borde funka.
-
14 September, 2010 at 8:18 am #446607
Tack, Wrap ska jag använda!
Jag har ett Orginal Gibsoncase som är ansett som de bästa casen som gjorts. Det kommer att hålla.
Problemet är att det inte går att låsa. Jag får hitta på nåt med vajer där.Har med mej en akkegitarr också, den får åka i kabinen, annars skulle Jag tagit Gibsonen som handbagage.
-
14 September, 2010 at 8:53 am #446608
@ragson wrote:
Tack, Wrap ska jag använda!
Jag har ett Orginal Gibsoncase som är ansett som de bästa casen som gjorts. Det kommer att hålla.
Problemet är att det inte går att låsa. Jag får hitta på nåt med vajer där.Har med mej en akkegitarr också, den får åka i kabinen, annars skulle Jag tagit Gibsonen som handbagage.
Hej igen
Nja, G&G casen som fender custom shop mfl exklusiva tillverkare använder är väl standard bland lyxcasen, och anses som de bästa. Men gibsoncaset är säkert helt ok.
-
14 September, 2010 at 11:06 am #446609
Jag har forlorat en hel del bagage genom aren, speciellt nar man kor en transfer genom Heathrow, helt otroligt.
Inte skulle jag checka in en Gibson I varje fall, speciellt inte I ett orginal case, med tryckt Gibson pa , det ar som att be om att fa den snodd. Om du absolut maste checka in guran, sa kop ett nytt case utan Gibson tryck och med bra las.
Sen I incheckningen sa deklarerar du vardet pa guran, annars om/nar den blir stulen, sa far du enbart en viss summa per kilo bagage som var checkat in. Flyger du Thai eller SAS? SAS brukar vara forstaende med dyrare Guror som Gibson, Fender, PRS eller dylikt. -
14 September, 2010 at 11:53 am #446610
Jag åker med Turkish Airlines.
-
14 September, 2010 at 3:03 pm #446611
Tja, det har väl hänt några gånger att bagaget inte hunnit med vid byten. Men det har då kommit med ett senare plan och blivit levererat till mitt hotellrum. Aldrig något stulet från väskorna, värdesaker har jag i mitt handbagage.
Det kan ju också hända att någon förvirrad medpassagerare tar fel väska, dvs min, och inte märker detta förrän man försöker öppna den på hotellrummet. Hände mig en gång i Udon Thani, och det var ju bara att anmäla detta och åka vidare till fru Changs hemby en timmes bilväg utanför. Några timmar senare ringer man till fru Chang och meddelar att väskan har återlämnats, och kan ni komma och hämta den på flygplatsen?
Då blir fru Chang rejält arg, och säger att väskan ska köras ut till hennes hemby. Ska någon betala för det så är det klanten som tog fel väska. Och så blir det, väskan anländer intakt 23.00… alla är fortfarande vakna, då det utlovats en del presenter som finns i väskan 😉
Herr Chang har talat.
-
14 September, 2010 at 4:44 pm #446612
Det blir mer och mer vanligt att det på flygplatserna finns “plastmaskiner” som slår in väskorna i folie.
Kostar inga stora pengar och gör det besvärligare för tjuven. Till och med en rulle gladpack duger i nödfall.
Jag har börjat med detta efter att ha blivit av med några saker under tidigare år. -
14 September, 2010 at 4:53 pm #446613
@flintstone wrote:
Det blir mer och mer vanligt att det på flygplatserna finns “plastmaskiner” som slår in väskorna i folie.
Kostar inga stora pengar och gör det besvärligare för tjuven. Till och med en rulle gladpack duger i nödfall.
Jag har börjat med detta efter att ha blivit av med några saker under tidigare år.Finns det en sån på Arlanda??
-
14 September, 2010 at 6:35 pm #446614
Sambon löser det problemet genom att låsa väskorna …. Det är noga med den detaljen!
-
15 September, 2010 at 5:07 am #446615
@ragson wrote:
@flintstone wrote:
Det blir mer och mer vanligt att det på flygplatserna finns “plastmaskiner” som slår in väskorna i folie.
Kostar inga stora pengar och gör det besvärligare för tjuven. Till och med en rulle gladpack duger i nödfall.
Jag har börjat med detta efter att ha blivit av med några saker under tidigare år.Finns det en sån på Arlanda??
Ja, det finns det. I gamla delen av terminal 5, mitt bland köerna till incheckningsdiskerna finns det en inplastningsmaskin.
-
15 September, 2010 at 6:16 pm #446616
ja, jag har funderat klart. Det blir bara en gitarr som jag tar med och den tar jag i kabinen, riskerar inte en stöld.
Som tur är har jag vänner som ska ner snart, dom får ta med dom andra ner, en i taget.. 🙂 -
19 December, 2010 at 10:08 am #446618
Tror det största problemet är att bagagekillarna inte är särskilt rädda om grejorna, har suttit o tittat på en del som lastat väskor, står o rycker o sliter, kastar runt väskor o lådor mitt utanför fönstren så passagerarna kan se sina saker flyga runt… rena katastrofen….
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.