Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Vad är en rimlig ersättning till en nanny?
- This topic has 32 replies, 14 voices, and was last updated 16 years, 1 month ago by
rednef.
-
AuthorPosts
-
-
6 September, 2010 at 2:18 pm #389165
Vad tycker ni ar en rimlig ersattning til en thai nanny i Thailand ?
Forutsattningar:
2 barn: 1,5 och 3 aar, master bedroom, kabelTV, kost och logi, tillgang till MC, swimmingpool,computer och internet 24/7, 1 dag ledig/vecka , social security betald. -
6 September, 2010 at 3:14 pm #446677
De tar i så de spricker men 5-6k i månaden borde väl duga men i Bangkok vet jag de vill ha det dubbla. Därför väljer många burmeser som ofta dessutom är både bättre och billigare (vill ju ofta ha jobbet mer).
-
6 September, 2010 at 10:58 pm #446678
@Nille wrote:
De tar i så de spricker men 5-6k i månaden borde väl duga men i Bangkok vet jag de vill ha det dubbla. Därför väljer många burmeser som ofta dessutom är både bättre och billigare (vill ju ofta ha jobbet mer).
Och som inte sällan talar mycket bättre engelska. Jag skulle nog säga högst 4,000 i månaden för en nanny eftersom många hotellreceptionisters läner ligger just omkring 5 – 6,000. Lägg till värdet för kost och logi så måste 4,000 anses välbetalt.
Göran
-
7 September, 2010 at 12:00 am #446679
4000/27arbetsdagar= 148 Bath/dag 148/24Timmar= 6Bath 17 satang / timma, knappast bra betalt!!!
Hotellreceptionist 5000/27=185 Bath/dag 185/8tim =23Bath/tim.
5000-6000 skulle jag betala, -
7 September, 2010 at 3:46 am #446680
Vi betalar henne 5.000/manad, sa dar tror jag vi liggar OK till.
Lugn Puma, hon ar tillganglig 24/7, det ar dock inte ensbetydande med att hon jobbar 24/7. -
7 September, 2010 at 5:20 am #446681
@stgrhe wrote:
Lägg till värdet för kost och logi så måste 4,000 anses välbetalt.
Ska man skratta eller gråta?
-
7 September, 2010 at 6:05 am #446682
@Spiritfish wrote:
@stgrhe wrote:
Lägg till värdet för kost och logi så måste 4,000 anses välbetalt.
Ska man skratta eller gråta?
En skvätt med tårar kanske skulle sitta bra?
-
7 September, 2010 at 6:26 am #446683
Vad man kanske skall tänka på när man skaffar en live in nanny är att personen inte kommer via en släkting. Annars handlar det om mer eller mindre oavlönad tvång – ni kan ju gissa vart pengarna går.
Burmeserna har vart ljusår bättre än de thailändarna vi haft. Detta beror ju förstås på att man inte betalar speciellt mycket i thaipengar sett. Ett tecken på att det kanske inte är så himla fattigt i Thailand när det kommer kring. Som nanny hos en farang sliter man ju inte ihjäl sig direkt. Hur många kan spara 5-6k baht i månaden?
-
7 September, 2010 at 6:43 am #446684
Vi har faktiskt haft liknande arbeten och nivåer i Sverige också och det är inte så länge sen.
Hembiträde, kokerska m fl yrken i hemmen, som var vanligt fram till mitten av 1960-talet och utövades av unga flickor, inte nödvändigtvis svenskar utan t ex finnar, tyskar, polskor, rumäner, tjecker, ungrare etc. Inga arbetsgivaravgifter betalades, det fanns inte “minimilöner” för de här branscherna och lönen bestod av kost och logi samt lite fickpengar.
De här jobben försvann när man la på arbetsgivaravgifter och beskattning av naturaförmånerna och införde minimilöner, i viss mån på väg tillbaka i en annan form genom införandet av avdragsrätt för “hushållsnära” tjänster, numera RUT-avdraget, men det är inte riktigt jämförbart med det gamla systemet, som i grund och botten byggde på klassamhället och – under 50- och 60-talen – på tillgång till billig arbetskraft från ett krigshärjat Europa där människor led nöd. Att få arbete hos en svensk familj på de här villkoren var en stor förmån och gav möjligheter!
Sen kom kalla kriget och gränserna mellan länderna stramades åt, vilket i kombination med nya skatteregler (utjämningspolitik, välfärdssamhället) gjorde att det här praktiskt taget försvann.
Det var en stor omställning att inte ha tillgång till husa eller hembiträde längre, det gick faktiskt hand i hand med införandet av 40-timmars arbetsvecka (från tidigare 48 timmars, man arbetade och gick i skolan även lördagar). Jämställdhetstänk infördes, gifta kvinnor fick rätt att ta avlönat arbete på 1920-talet.
Systemet med kärnfamiljerna försvann, äldrevård, social omsorgsverksamhet etc blev en samhällets angelägenhet.
Både jag och Göran (och säkert fler än så, de som är 60 år och äldre) är gamla nog att ha vuxit upp under klassamhällets dagar, det är klart att vi känner igen oss. Reliker från en annan tid, ja visst, men vi känner också igen oss i Thailand i långa stycken och systemet med flickan som får mat, bostad, kläder och lite fickpengar för att finnas till hands och sköta om familjen, “nanny” som vi säger här.
Däremot är det svårt att greppa pengars värde i ett långt tidsperspektiv. En 50-lapp i månaden var en gång en mycket bra lön i Sverige och jag hittade en gammal turistbroschyr från Åland för en tid sen, ca 1960, då färjetrafiken började komma igång. Helpension med rum, bäddning, städning och tre mål mat om dagen för 15-20:-…. Det ligger ljusår från dagens 15-1700:- per dag på konferensgårdarna, ändå är det bara 50 år däremellan. Det var inte den blandning av gammalt och nytt som vi möter i Thailand nu, men det speglar skillnaden mellan landsbygden och turistorterna som vi ser nu.
Vi har de skillnaderna i sättet att leva över tiden, i Thailand ser vi detta “på tvären” istället, både gammalt och nytt möts i nuet. Och då blir det sådana här krockar och man undrar vad en “nanny” ska ha i lön och avgångsvederlag.
-
8 September, 2010 at 2:37 pm #446686
Det väcker gamla minnen till liv från min barndom under 50-talet… Vi hade just en sån “nanny” eller hembiträde som det hette, en äldre dam som var från Dalarna. Hon bodde i jungfrukammaren, som det fanns på den tiden i lägenheterna, ett särskilt rum innanför köket. Men jag minns också det där om att hon inte hade annanstans att ta vägen.
En underbar människa, gjorde fantastiska kroppkakor, korvkaka, lingonsylt, leverpastej och allt möjligt annat!
Hon var en gammal god vän till min mamma och hade i många år arbetat med matlagning i köket på turisthotell i Dalarna, på åtminstone 30- och 40-talet.
Såna hör till hemmet med tiden, det blir en del av hur det ska vara. Det är klart att hon hör till fortfarande och har att göra, fast de kanske inte räknar matlagning och allmänna hushållsgöromål som arbete…. Men hon finns där i alla fall. -
11 September, 2010 at 1:41 am #446689
Vi trivs med vår och hon får 7000 i månaden. Nu bor hon tom gratis sedan vi flyttade till Hua Hin. I Bangkok betalade hon hyra själv. Vi betalar även social security för henne.
-
11 September, 2010 at 12:35 pm #446690
vem som har 4-5 tusen bath i lön idag? vilken värld lever ni i?
Normal lön liger idag på 7 till 10000 bath.
5 tusen kan man ge till Burmeiser men då utnytjar ni personer i underläge. Förjävligt.
Stanna hemma i Sverige och inte utnytja fattig folk -
11 September, 2010 at 12:53 pm #446691
Lobuz, du har en poäng där. Nu är det dock som så att det finns värre jobb med sämre förhållanden. Att uppehälle är gratis borde ju vara värt lite med. Det borde väl vara en bra sak om det finns folk som är villiga att jobba för 5k att erbjuda dem jobb? Det finns ju en hel del människor i Thailand där det är skillnad på 5 och 7 tusen. Gissar att skicka en 5k hem till en familj i Burma gör STOR skillnad. Det är dock som Per skrev ovan, du får ofta vad betalar för.
Min uppfattning är den att betalar du inget hittar du inget!
Det är ingen som tvingar på någon dessa jobb och alternativen kanske stavas bordell…
-
11 September, 2010 at 1:58 pm #446692
Man måste ju komma ihåg att den uppfattning vi har idag är formad av välfärdssamhället, tankarna om minimilöner, social välfärd och att alla förmåner och löner ska beskattas i pengar. Det är ett monetärt samhälle, som uppkommit genom industrirevolutionen under 1900-talet och det skiljer sig ganska mycket från bondesamhället och självhushållning som vi hade kvar ända in på 1960-talet.
Pengar och värdering av naturaförmåner i pengar är en sen företeelse och förekom inte eller i obetydlig utsträckning före industrisamhället. Handel förekom i begränsad omfattning.
Löner betalades i bondesamhället som regel inte i pengar – det var förbehållet handeln – utan i form av olika naturaförmåner, mestadels i termer av mat, bostad och del i det som producerades, kött, brödsäd, mjölk, ost etc. Skatter betalades i regel in natura i form av tionde till kyrkan och betalades av bönderna, inte tjänstefolket. Adel och storbönder var vanligen skattefrälse mot att de höll soldater för arméns behov – man, vapen och rustning för krigstjänst, det gamla rotesystemet. Även soldaten hjälpte till i jordbruket när han inte var inkallad för militärtjänst och det fanns särskilda soldattorp.
Det är frapperande hur vårt resonemang kring det här är så starkt färgat av tänket kring industrisamhället med inslag av social omsorg och välfärdstänk i termer av t ex kollektivavtalsbaserade minimilöner etc och hur vi försöker hantera den kulturkrock mellan bondesamhället och industri/välfärdssamhället som vi ser i Thailand idag.
Trådens initialinlägg av Boes är belysande. Här ser vi en nanny, som fått en för thailändska förhållanden nära nog otrolig (på landsbygden) levnadstandard. Jag är rätt säker på att detta är mer än tillräckligt för att vara attraktivt för väldigt många ungdomar i Thailand, man kan, om man vill, till detta lägga lite fickpengar så att nannyn kan köpa någonting för eget bruk, kanske kläder, gå ut och ha kul någon kväll etc. Men mot bakgrund av naturaförmånerna som räknas upp är det ett mycket välbetalt jobb när man dessutom betalar THB 4.000 i månaden.
Men detta är i en kultur som är stadd i förändring, det är kanske inte så längre om några år och vi som faranger gör nära nog allt för att påskynda denna förändring!
-
11 September, 2010 at 2:05 pm #446693
@Lobuz wrote:
vem som har 4-5 tusen bath i lön idag? vilken värld lever ni i?
Normal lön liger idag på 7 till 10000 bath.
5 tusen kan man ge till Burmeiser men då utnytjar ni personer i underläge. Förjävligt.
Stanna hemma i Sverige och inte utnytja fattig folkInnan du kastar dig i blaeckhuset borde du nog saetta dig in i loenesaettningen i Thailand. Det handlar inte saa mycket om vad du tycker, men om vad ar praxis paa plats i Thailand. :cyclops:
-
11 September, 2010 at 4:20 pm #446694
2010 Minimum Daily Wage
Baht Area
206 Bangkok and Samut Prakan
205 Nakorn Pratom, Nonthaburi, Pathum Thani and Samut Sakhon
204 Phuket
184 Chonburi and Saraburi
181 Ayutthaya
180 Chachoengsao
178 Rayong
173 Nakhon Ratchasima, Pang-nga and Ranong
171 Chiang Mai
170 Krabi, Prachinburi and Lopburi
169 Kanchanaburi
168 Petchaburi
167 Chantaburi and Ratchaburi
165 Singhaburi and Angthong
164 Prachaub Khiri Khan
163 Loei, Samut Songcram and Sa Kaeo
162 Trang
161 Songkhla
160 Chumporn, Trat, Nakhon Nayok, Narathiwat, Yala, Lamphun and Ubon Ratchatani
159 Nakhon Si Thammarat, Pattani, Pattalung, Satun,Surat Tthani, Nong Khai and Udon Thani
158 Kamphaeng Phet, Chai Nnat, Nakhon Sawan, Suphanburi and Uthai Thani
157 Kalasin, Khon Kaen, Chaing Rai, Buri Ram, Yasothon, Roi-et and Sakhon Nakhon
156 Chaiyaphum, Lampang and Nong Bua Lamphoo
155 Nakhon Phanom, Phetchabun, Mukgdahan and Amnat Charoen
154 Maha Sarakham
153 Tak, Phitsanulok, Sukothai, Surin and Uttraradit
152 Nan and Si Saket
151 Payao, Pichit, Phrae and Mae Hong SonSource: Ministry of Labor, as of January 2010
Website: http://www.mol.go.th -
11 September, 2010 at 5:57 pm #446695
Med alla naturaförmånerna inräknade är alltså Boes nanny att se som mycket välavlönad efter det man kan sluta av informationen enligt tabellen från http://www.mol.go.th. Sådana naturaförmåner kan utan vidare uppskattas till flera tusen baht per månad.
Det är absolut inget fel på nannyns ersättning – den ligger högt!
-
12 September, 2010 at 2:15 am #446696
@Thaisambo wrote:
Med alla naturaförmånerna inräknade är alltså Boes nanny att se som mycket välavlönad efter det man kan sluta av informationen enligt tabellen från http://www.mol.go.th. Sådana naturaförmåner kan utan vidare uppskattas till flera tusen baht per månad.
Det är absolut inget fel på nannyns ersättning – den ligger högt!
@Thaisambo wrote:
… Boes nanny att se som mycket välavlönad…
Mycket välavlönad? MYCKET välavlönad?
Det är väl att ta i lite va? Det är minimilöner det är frågan om. MINImi.
Boes ger, i reda pengar, inte ens minimilönen (Det är 4k vi pratar om va?). Hur man värdesätter naturaförmåner kan ju diskuteras, men välavlönad kan jag inte hålla med om hur mycket jag än försöker.
Vilka naturaförmåner pratar vi om som uppgår till flera tusen i månaden?
Att sova på jobbet ser jag inte som en förmån. -
12 September, 2010 at 3:15 am #446697
5 k …..
I.o. tycker jag att det ar smart om Guava satter sig in i och laeser tidigare inlaegg innan kommentarer -
12 September, 2010 at 4:22 am #446698
@boes wrote:
Vad tycker ni ar en rimlig ersattning til en thai nanny i Thailand ?
Forutsattningar:
2 barn: 1,5 och 3 aar, master bedroom, kabelTV, kost och logi, tillgang till MC, swimmingpool,computer och internet 24/7, 1 dag ledig/vecka , social security betald.Vad innefattar social security och var betalar du den?
-
12 September, 2010 at 4:42 am #446699
-
12 September, 2010 at 5:56 am #446700
@songsam wrote:
@boes wrote:
Vad tycker ni ar en rimlig ersattning til en thai nanny i Thailand ?
Forutsattningar:
2 barn: 1,5 och 3 aar, master bedroom, kabelTV, kost och logi, tillgang till MC, swimmingpool,computer och internet 24/7, 1 dag ledig/vecka , social security betald.Vad innefattar social security och var betalar du den?
Social security betalas med en viss, p.t. varierande, procentdel 1-3 % av lonen till en avdelning under labour department.
Revisorn fixar med detta varje manad. Efter 6 man. far arbetstagaren ett kort som ger fri sjukvard , barnbidrag, 450 bath/manad tills barnet fyller 7 ar. Statspension.m.m.
Bara runt 9 mio av befolkningen har denna forman – de fleste anstallda i det offentliga eller falang kontrollerade bolag. -
12 September, 2010 at 10:30 am #446702
Forlat men 7000 for en nanny Har pa Koh lanta har en outbilodad person som serverar, stadar eller koksbitrade fran 5500 till 7000. Det ar forst de som har ngn form av erfarenhet, kunskap som har mer tex en bartender, kock, vardinna eller den som basar for housekeeping som har fran 7000 och upp. Manager har fran 13000 och upp.
Alla dessa har sjalvklart soc-sec, fri bostad o personalmat. Och vad jag hort fran kolleger i Phuket betlar de mindre dar. Som farang kan vi inte anstalla burmeser oftasst storre erfafrenhet o pratar betydligt battre engelska.
Sa om jag erbjod en Nanny har 7000 skulle i alla fall hon inte tro sina oron o ogon . Var thai partner betalar 4000. -
12 September, 2010 at 11:11 am #446703
@Lobuz wrote:
vem som har 4-5 tusen bath i lön idag? vilken värld lever ni i?
Normal lön liger idag på 7 till 10000 bath.
5 tusen kan man ge till Burmeiser men då utnytjar ni personer i underläge. Förjävligt.
Stanna hemma i Sverige och inte utnytja fattig folkVet inte vilken värld du befinner dig i, men det är inte i Thailand utanför Bangkok. Vad är normal lön och för vem? Min fru kunde, när hon arbetade i fabrik, komma upp i 10.000B om hon jobbade 10 tim 7 dagar i veckan. Inklusive OB-tillägg. Snittlönen här är 4700B pr mån. Minilöner kan du se i annan post i tråden. Läs också Thaisambos vältänkta inlägg. Du anser tydligen att OP “utnyttjar fattigt folk”. Be honom fråga henne om hon är utnyttjad.
Det blir alltid problematiskt när man försöker applicera svenskt tänkande på det thailändska samhället. Oavsett vad det gäller. Det blir som jämförelsen mellan äpplen och päron men det förstår du tydligen inte. -
12 September, 2010 at 1:58 pm #446704
@per eriksson wrote:
Många intressanta inlägg i detta ämne…….. Frågan är ju om det skall anställas en hemhjäölp som bara städar eller nån som skall vara barnvakt åt era barn också.
Skall denna person också laga mat till era barn? Jobbar dom kvällar eller bara dagar?
Det finns ju en del att ta hänsyn när man skall hitta rätt nanny/hemhjälp så att generalisera i denna fråga skall man nog vara försiktig med,
AKta er bara för att låta snålheten bedra visheten,Per E
Hej Per Eriksson
Fraagan ar vad vi ska betala en Nanny !
Dina funderingar ang hemhjalp, barnvakt, stadhjalp ar helt OT = ute i hampen.
Vi pratar om Nanny. DResten av dina funderingar kan du ta upp i en annan specifik traad. -
13 September, 2010 at 2:37 pm #446706
I min optik ar det helt klart att en nanny tar hand om barn(en) och inte mer
-
13 September, 2010 at 3:20 pm #446707
Jo men det är det nog inte i allas ögon. I många familjer får nannyn nog göra lite mer, speciellt om det inte redan finns maid. Av alla typer av hemhjälp är det väl också kanske nannyn man ställer högst krav på.
I övrigt är jag inte speciellt förtjust i att ha en nanny men vad gör man om båda jobbar?
-
1 October, 2010 at 6:47 pm #446708
@Lobuz wrote:
vem som har 4-5 tusen bath i lön idag? vilken värld lever ni i?
Normal lön liger idag på 7 till 10000 bath.
5 tusen kan man ge till Burmeiser men då utnytjar ni personer i underläge. Förjävligt.
Stanna hemma i Sverige och inte utnytja fattig folkNormal lön för en Nanny? Nej. Normal lön för en kontorsarbetare i BKK? Ja. Nyutexaminerad polis? 7000.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.