Hej någon som har erfarenhet av dollar konto i bangkok bank eller någon av dom andra bankerna i thailand. Var in på BBK hem sida och det verkar ju OK. Vad det gäller mina skyldigheter etc.
Vad jag mest undrar över uttag i dollar i thailand funkar det utan tjafs, överflytting av pengar till utländsk bank vid en bättre dollar kurs övergång etc. Smooth as silk or?
Ev. ett jobb i dollar på gång och med den dåliga kursen så kan man ju lika gärna låta pengarna gå in på ett konto
En bekant använder sig av HSBC dit han överför engelska pund, enligt honom var det den mest fördelaktiga banken för den typen av transaktioner, använder sig även av HSBC i UK.
HSBC har bara kontor och bankrattigheter i Bangkok Metropolitan Area och deras kontor ligger pa Rama IV inte sa langt fran Silom Road at Satorn Roadhallet.
Jag har ett FCD i Ayudhya för Svensk valuta. De har dock ännu inte möjligheten att föra över till andra banker från det kontot, det är något som kommer inom snar framtid.
Personligen är jag inte så förtjust i Ayudhya utan har konton i andra banker också så jag skulle hellre kolla på tex Bangkok bank.