Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Östra Varning Jet ski scam i Pattaya

Viewing 16 reply threads
  • Author
    Posts
    • #390231

      Hej! Vet inte om detta har debatterats tidigare: Jet Ski Scam och motorbike scam i Pattaya.
      Min fru och jag bilade ner till Pattaya fran Chinag Mai for att ha en kort semester vid beachen. Normalt brukar vi aka till vast sidan med Hua Hin och Cha Am. Tankte testa Pattaya denna gangen. Val framme tog vi in pa ett hotell utmed Pattaya Beach , naar ga- gatan. Nere vid vatten brynet lag Jet ski och guppade. Jag sa till min fru att man skall passa sig for att hyra jet ski, sa att jag hade kollat pa internet att man blir latt blast. Pa formiddagen hande inte mycket , men senare under dagen kom uthyrningen igang. En kvinna med 5 barn ( Jag tror att de var fran Indien) slog sig ner bland solstolarna. Barnen hyrde en jet ski och var ute ca 30 min. Da de kom in till stranden, rusade uthyraren ut och borjade direkt kontrollera farkosten. Pekade pa skrovet, att det var en skada. Jag forstod att han menade att de krockat med nagot. ( Vilket inte var sant ) Har aldrig sett nogon krockat med jet ski. Han borjade skrika om att han hade foton pa jet skien utan denna skada. Fragade om hon ville att polisen kom. Barnen var alldeles paralyserade. En dotter forsokte springa ivag, da kom en kvinna och holl henne kvar mot hennes vilja, hon skrek hysteriskt. Min fru fragade vad kvinnan holl pa med, och fick svaret att hon bara hjalpte uthyraren. Senare kom polisen,, kvinnan vagrade att betala. Men det verkade som om polisen inte brydde sig speciellt om detta arende. Var inte turistpolisen. Min fru sa att de vill ha 20000 b for skadan. Nasta dag var jag mer uppmarksam… pa formiddagen lugn.. men da uthyrningen kom igang,,, sa upprepades samma historia,,, fort fram for inspektion efter trippen,, och gap och skrik. Nu denna gang ett gang killar fran jag tror Iran. Vi kollade med hotellet och de sa att detta hander varje dag. Du betalar deposition och det ar denna de vill slippa betala tillbaka. Vet inte hur de valjer sina offer,, for de flesta hade inga problem. Kanske de nojer sig med en bluff om dagen/uthyrare.. Senare pa kvallen stog jag pa min balkong och kollade aterlamningen av motorcyklar.Samma visa dar, otrolig inspektion av cyklen efter tripp. Sura miner. Pekande pa nagon skada. En aldre man,indier sag vettskramd ut . Men uthyraren kunde inte hitta nagon skada utan madamen som skotte depositionen fick snallt ge honom pengarna. Inga glada miner utan surt god bye. Nasta kund var tva unga killar,uthyraren ropade och skrek om kopian pa uthyrnigen. de plockade fram den och uthyraren slet papperet ur naven. De var nagon liten obetydlig repa pa cykeln… Hur mycket de fick tillbaka vet jag inte,for min fru drog snabbt in mig pa rummet. Hon vet att det inte ar halsosamt att sta och stirra pa maffian. Kontentan av detta tror jag ar< Man hyr billigt, men maste lamna en deposition. Denna deposition ser vissa uthyrare som en extra hyra och skall helst inte betalas tillbaka. Efter handelsen kollade jag internet och tydligen forekommer detta bland samtliga uthyrare utmed Pattya Beach.

    • #454442

      Man är tvungen att fotografera fordonet med kanske 20- 30 bilder som bevis på gamla skador innan man hyr utan försäkring. Problemet med Jetski är att de ofta inte går att teckna någon försäkring. Men gå igenom farkosten NOGA innan undertecknande av kontrakt. :study:

    • #454443
      songsam
      Participant

        Ett annat alternativ och betydligt enklare är…….res inte till Pattaya och hyr inga mc eller jetski!

      • #454446

        NASTA BAD TRIPP BLIR TILL VARAT GAMLA FAVORT TILLHALL, CHA AM… jOBBIGARE ATT KORA, INTE LIKA BRA VAGAR SOM TILL PATTAYA . MEN RENA PARADISET JAMFORT MED PATTAYA INSER JAG NU.

      • #454447

        @songsam wrote:

        Ett annat alternativ och betydligt enklare är…….res inte till Pattaya och hyr inga mc eller jetski!

        De e inget fel på Pattaya, bara på den som e där, det e upp till var å en hur man gör.Skäll inte på Pattaya, det e en Turistort.

      • #454448
        songsam
        Participant

          @Gunnar48 wrote:

          @songsam wrote:

          Ett annat alternativ och betydligt enklare är…….res inte till Pattaya och hyr inga mc eller jetski!

          De e inget fel på Pattaya, bara på den som e där, det e upp till var å en hur man gör.Skäll inte på Pattaya, det e en Turistort.

          Så Du rekommenderar Pattaya fast Du inte gillar de som e där? :scratch:

        • #454449

          nu e du väl fel ute.

        • #454450

          Jag skrev inte de, utan DEN, stor skillnad.

        • #454451

          @Gunnar48 wrote:

          Jag skrev inte de, utan DEN, stor skillnad.

          Så det är bara EN stackare där som du inte gillar? 🙂

        • #454452

          Alldeles rätt för dig. :bigsmurf:

        • #454453
          songsam
          Participant

            @Gunnar48 wrote:

            nu e du väl fel ute.

            Ja för det kan ju omöjligt vara Du som är fel ute……. :cyclopsani:

          • #454454

            Hej,

            Jag hörde just om en kompis till en av mina kompisar som just har haft problem med jet ski uthyrningen i Pattaya.

            När han kom och skulle lämna tillbaka den jet ski han hyrt så sa uthyraren att han hade kört sönder den och att han ville ha 30000 THB eller göra en anmälan till polisen. Kompisen sa då att det uppenbart var en gammal skada och att det borde vara han som skulle gå till polisen och anmäla uthyraren.

            Kompisen lyckades inte ta sig ur situationen, men lyckades komma undan billigare genom att få med sig uthyrarens kompis till Yamaha för att köpa en ny plastbit för 6000 THB. Aldrig att jag åker till Thailand igen efter detta, sa han till min kompis efteråt.

            Min kompis berättade att även polisen är inblandad och får del av “vinsten” via uthyrarna, så jag antar att det enda som kan få stopp på problemet ät att alla slutar med att hyra jet ski på de ställen där de har den här typen av bedrägerier.

            MvH,
            Hans

          • #454455

            Knappast nått ovanligt fenomen å det gäller hela Thailand, finns massor med filmer om detta på tuben.

            http://www.youtube.com/watch?v=zsPuoaktoAw

          • #454456

            Ja. Det ar val lage att turisten ska kunna kopa en forsakring vid uthyrningstillfallet som tacker den storsta kostnaden vid skada av farkosten. Kanske dags att brainstorma lite uthyrningsbranchen. 🙂

          • #454457

            Rapport från Pattaya beach idag. Satt på stranden mellan Mike Shopping mall och Central.
            Jag var senast i Pattaya i augusti 2013 och det jag fick se idag var en identisk repris på hur det såg ut förra gången.
            4 – 5 stycken indier hyrde varsin Jet ski. Det var lugna och sansade och framförde definitivt sina fordon på bästa vis.
            Vid återkomsten till stranden hittade uthyrarna fel på i alla fall 3 av maskinerna.
            Sedan var cirkusen i gång. Det tragiska är att kunderna i princip alltid åker dit på förhållandevis stora summor, 20 000 – 30 000 baht. Att polisen kommer dit och förhör de inblandade är mer ett spel för galleriet.

            Tycker det är så sorgligt att det får fortsätta och det är definitivt ingen bra reklam för Thailand.
            Tycker också att resebolagen borde gå ut med varningar till sina resenärer att ska de hyra bil, mc eller
            som i detta fall Jet ski, är ett gott råd att fotografera fordonen omsorgsfullt innan de tas i bruk för att klara eventuell bevisbörda i efterhand.

            Det är stora pengar som kommer in i busarnas fickor och att gå fram och varna kunderna, det faller på riskanalysen… Dock varnar jag naturligtvis alla vänner när det är dags för dem att åka till Thailand.

          • #454458
            humpe
            Participant

              När man ser sånt här så ska man filma och lägga ut på youtube så det bli uppmärksammat.

            • #454459
              Jimmieboy
              Participant

                Skulle aldrig hyrt jetski om jag inte kände till uthyraren.

                Sent from my iPhone using Tapatalk

            Viewing 16 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.