Hem › Forums › Att bo i Thailand › Visum och Uppehållstillstånd › Förnya Non-O visum med lön istället för 400.000
- This topic has 6 replies, 4 voices, and was last updated 14 years, 8 months ago by
Nille.
-
AuthorPosts
-
-
13 January, 2012 at 4:06 am #390710
Detta kanske min accountant har koll på men bäst att fråga.
Vilka papper ang. uppvisning av lön behöver jag när jag förnyar visum med lön i Thailand som inkomst?
-
15 January, 2012 at 10:41 am #458808
Du behöver ett lönebesked från din arbetsgivare som visar din årliga inkomst, det tar du till konsulatet eller ambassaden för översättning till engelska och stämplat. Det tar du sen med dig till immigration.
-
16 January, 2012 at 7:05 am #458809
En gammal tråd i ämnet – o-visa ansökningshandlingar
-
2 February, 2012 at 4:44 am #458810
Nu är det klart.
Fastställer att det var ganska lätt att visa upp lön istället.
Detta gäller alltså där du jobbar för ett Thailändskt företag.
(Det var alltså inga problem att kombinera NON-O med lön uppvisning).Det är dock lite svårare att visa upp papper första året du jobbat.
I mitt fall hade inte det kommit in uppgifter till skattemyndigheten i Thailand att jag betalat skatt (Deklarationsår 2011).
De har bara uppgifter från 2010 fram till mars då man kan få ut papper från 2011 (Tror jag, de pratade Thai och snabbt).
Men det gick bra att ta ut papper där företaget betalat in skatten redan, de uppgifterna syns direkt.
(Om du är en Farang ägare och ska gå själv och hämta ut dessa papper går det bra. Men du behöver ta kopia på ditt pass, visum, arbetstillstånd samt att ha registreringspapper som är nyare än 6 Mån). Ett nytt registreringspapper tar 3 dagar att få ut ett nytt. (Papper från myndigheten tog 1-2 dagar).1. Papper från skattemyndigheten (Hela föregående år) Inte bara 3 mån. (Är det första året du jobbat ska du visa hela perioden sen den månad du började betala skatt). Läs ovan hur man får ut papper.
2. Foto på kontoret, foto där du är med och jobbar.
3. Anställningsbevis (Det var inte så märkvärdigt. Skrev ut ett litet finare dokument från word bara).
4. Företagsregistreringspapper (Både moms och reg bevis).
Thats it..
Och sen behöver du såklart alla andra papper som en vanlig NON-O behöver (Dock inte 400.000 bevisen så klart).
Så du behöver inte ta ut Statement från banken.Det var lite knepigt. Vid informationsdisken frågade de om vi hade alla papper och de ville kolla innan de gav oss en kö lapp. På deras hjälp dokument står det att man måste ha 400.000 baht OCH skattepapper. Detta är gammal information och de som jobbar vid informationsdisken är inte så kunniga utan läser bara innantill på deras hjälp dokument vilket är gamla papper. Ignorera dem 🙂
Så glöm alla advokater ni håller på med.
Det var superlätt detta tycker jag. Tog mig en eftermiddag att beställa alla papper och kostade 0 baht. -
3 February, 2012 at 10:28 am #458811
Grattis. Jag fick betala 20,000 för att få hjälp med detta. Snacka om att jag blev rullad!
-
4 February, 2012 at 12:19 am #458812
@Nille wrote:
Grattis. Jag fick betala 20,000 för att få hjälp med detta. Snacka om att jag blev rullad!
Du kanske fick hjälp av Miss Moneypenny på immigration i Hua Hin?
-
4 February, 2012 at 2:11 am #458813
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.