Hem Forums Att bo i Thailand Visum och Uppehållstillstånd Thailändskt pass? Hur gå tillväga?

Viewing 3 reply threads
  • Author
    Posts
    • #391147

      Hej!
      Flytta gärna den här tråden om den inte passar in här.

      Jag är halv thai, halv svensk men född i Sverige, alltså svensk medborgare med svenskt pass. Jag har på senaste tiden funderat på att skaffa mig ett thailändskt pass eftersom jag reser dit mycket samt har mycket släkt där. I framtiden kommer jag även ärva stora delar mark och tror att det skulle underlätta att ha ett thailändskt pass då.

      Någon som vet hur det fungerar? Kan man ha dubbla medborgarskap? Vad krävs för att skaffa ett thailändskt pass?

    • #463088
      islander
      Participant

        Ta reda på vad som dina föräldrar har uppgett i husboken!

        En förutsättning för att registrera thaibarn idag är att giftermålet först är korrekt registrerat, vad som gäller för dig kan nog bara thailändska myndigheter svara på, men eftersom du har släkt som gå i god för dig är det troligtvis enklare att ta det på plats i Thailand, Ambassaden är svår att ha att göra med om det inte är sånt som de hanterar dagligen.

        Det finns gamla trådar om detta ämnet, har du läst dem?

      • #463089

        Jag tror att samma process gäller för både vuxna och barn. Här är en länk till ambassadens hemsida. Jag tror inte de har nåt åldernsgräns på när man kan ansöka om medborgarskap
        http://www.thaiembassy.se/en/consular-affairs/for-thai-people/45

      • #463090
        mattias1971
        Participant

          Nån som har koll på hur lång “väntetid” det är att få thailändskt födelsesattest efter att man skickat in alla papper till ambassaden i Sverige?

      Viewing 3 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.