Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Byråkrati & Myndigheter › Tillfälligt uppehållstilstånd för besök

Viewing 1 reply thread
  • Author
    Posts
    • #392396

      Hej!

      Har precis ansökt om TUT på migrationsverket, har något jag funderade över efter vi var klara.

      Personen vi var hos från migrationsverket sa följande. Om visumet inte blir beviljat måste du lämna schengenområdet genast, annars kan man få inreseförbud på 2-5år.

      Nu hoppas vi på att vi får igenom det här såklart, men man måste vara realistisk också känner jag.
      Ifall att ansökan blir nekad, vad innebär då lämna Schengen genast, bara packa väskan direkt och åka till Arlanda antar jag, men ifall att vi fortfarande har några dagar kvar på visumet då? i så fall behöver man väll inte lämna genast, tänker på att vi har ändå ca. 2 veckor kvar.

      Någon som har erfarenheter hur svårt/lätt det är att få igenom ett sådant uppehållstillstånd på extra 3 månader när det gäller för ens fru, anledning att vi helt enkelt vill vara tillsammans mer.

      Tack på förhand! :flower:

    • #476203

      Jag kan inte ge tips, men jag kan dock ge erfarenhet av resultat av den ansökan.
      Har förra veckan blivit uppringd av migrationsverket som meddelar förhandsbeskedet avslag.

      Det innebär enligt handläggaren att om beslutet fattas. Blir avvisningsbeslutet omedelbart och ett ev. VISA räknas som återkallat. Personen beläggs automatiskt med ett tre årigt återreseförbud.

      För att förhindra detta, erbjuder migrationsverket att inte fatta beslut och avvakta tills personen med VISA lämnat landet och till passpolisen lämnat ett papper som passpolisen skall notera utresedatum på för rapportering till migrationsverket.
      Enligt migrationsverket behöver de då ej fatta beslut i ärendet om uppehållstillstånd för besök och kan annullera den. Personen kommer då inte att få återreseförbud.

      För mig känns det som migrationsverket försöker hitta kryphål i lagen för att förhindra möjligheten till att överklaga beslutet i migrationsdomstolen.
      De har ju inte varit nöjda med flertalet migrationsmål.

      Min sambo åkte hem i söndags före visum tidens utgång för att förhindra detta.

      Det märkliga var att handläggaren hävdade att Utlänningslagen inte är applicerbar på uppehållstillstånd, därav orsak till att ge avslag. Känns sjukt då det är Utlänningslagen som reglerar uppehållstillstånd.

      Handläggaren påstod att inga andra anmärkningar fanns och att sökande troligen kommer att godkännas om hon reser tillbaks till Thailand om söker VISA igen om tre månader.

      Detta var i Solna. Var det Solna för dig också?
      Normalt är det inga problem att ansöka om uppehållstillstånd för besök. Har Solna börjat tolka annorlunda eller är det hela verket som börjat med en ny giv undrar jag?

Viewing 1 reply thread
  • You must be logged in to reply to this topic.