En australiensisk man som var så berusad att han under fredagen tappade medvetandet på en flygning till Phuket bars av från planet och rusades till Thalang Hospital.
[img2:2phap9if]http://media.phuketgazette.net/images/articles/2014/1_2014329141529191_SlAyWKJjSkcAPjTWKprCgEEeFUdVAlvPfINJcabq_jpeg.jpeg[/img2:2phap9if]
Den 39-årige mannen återfick senare medvetandet på akutmottagningen, men tog då tillfället i akt för att gå bärsärkagång. “Han skrek och förolämpade verbalt personal, skrämde dem, innan han han kollapsade igen och tappade medvetandet i ett behandlingsrum på akutmottagningen,” berättade en sjuksköterska.
En annan sjuksköterska sade att mannen verkade omtumlad och förvirrad när han vaknade. “Han tafsade till och med på en kvinnlig anställd,” sade hon. Polisen anlände strax därefter och tog hand om mannen. Han släpptes senare och eskorterades till sitt hotell, och inga åtal kommer väckas mot honom.
Källa: Phuket Gazette
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand