Förra veckan gick Thailand på offensiven när det gäller att skydda sin räkindustri. Allt för att försöka få europeer att tro att Thailand gör så mycket som möjligt för att stoppa slaveriet och människohandeln.
Thailändsk fiskeindustri står för ungefär 40% av all matexport och är extremt viktig för ekonomin.
På senaste så har fiskeindustrins image blivit skadad av rapporter som tar upp hur illegala immigranter blir sålda och hanterade som livegna ombord på fiskebåtar.
[img2:1kydvit4]http://media2.coconuts.co/styles/article_header/s3/field/image/shrimp.jpg[/img2:1kydvit4]
Thailand skickade i förra veckan en delegation till SIAL internationella matmässan utanför Paris där de försökte övertyga människor och företag att de gör allt de kan för att stoppa människohandel, och att inom snart kommer nya lagar som ska ge rättigheter till de som jobbar emot sin egen vilja. Delegationen fortsatte sedan till Bryssel där de kommer att lobba för EU parlamentariker.
Andy Hall som skrev en rapport om människohandeln i Thailand tycker att programmet med nya åtgärder är uselt. ”Inget kommer att ändras i verkligen,” säger han, och syftar på att allt enbart är pappersarbete och tomma löften.
Källa: Bangkokcoconuts
Sponsrat av: Thaivisa.se – Visum till Thailand