Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Utbyggnaden av flygplatsen Suvarnabhumi återupptas

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394468
      Thailandsforum
      Participant

        Den försenade expansionen av Suvarnabhumi kommer nu återupptas efter att projektet lades på is när militärjuntan tog makten.

        Utbyggnaden planeras vara klar till 2020 och kommer göra så att Suvarnabhumi åter igen blir en flygplats i världsklass som ska kunna hantera 85 miljoner passagerare per år, och fortsätta vara Sydostasiens flygtrafiknav.

        [img2:3kplexmx]http://www.samuitimes.com/wp-content/uploads/2013/07/Suvarnabhumi.jpg[/img2:3kplexmx]

        Flygplatsens kapacitet beräknas öka med 89%, från nuvarande 45 miljoner passagerare per år till 85 miljoner.

        När militärjuntan kom till makten så krävde dem att detta stora och dyra projekt behövde genomgå en granskning för att se att kostnaderna var rimliga och att allt går rätt till.

        Expansionen kommer göras i två faser, första startar i mars 2016 och andra i oktober 2017. I första fasen så kommer man bygga ett område på 960,000 kvadratmeter där 28 flygplan och 8 jumbojet kommer kunna hanteras.

        I andra fasen kommer nya terminaler och passagerarutrymmen byggas, med moderna system för att simpelt kunna transportera passagerare runt flygplatsen.


        Bild: Samuitimes
        Källa: BangkokPost
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #487899

        Är den inte stor nog? :cyclops:

      • #487900

        Och ännu fler taxibilar och King Power butiker. Allt för att ge turister och andra ett genuint välkomnande till landet.

    Viewing 2 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.