Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Polisen beslagtagit flertalet tröglorier på Phuket

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394504
      Thailandsforum
      Participant

        En man blev arresterad i tisdags för innehav av sex tröglorier och två leguaner, efter att polis fått tips om att mannen tog betalt av turister som ville posera med djuren på ön Naka.

        När thailändaren Kiettisak blev arresterad så erkände han för polisen att han använt djuren för att tjäna pengar. Turister fick betala mellan 200 – 300 baht för att ta bilder med de exotiska djuren.

        “Kiettisak är anklagad för att ha haft skyddade djurarter i sin ägo, skadat djuren, samt varit till besvär för allmänheten,” sade polischefen Peerayuth. ”Vi ser nu att fler och fler personer börjar med exotiska djur på Phuket igen, och vi kommer att fortsätta att arrestera dem.”

        [img2:2t58pb2u]http://media.phuketgazette.net/images/articles/2015/1_20153510630511_HWWMxHelGRVuCKWUhlFFFSWRuOuSdrYRwebpzJZm_jpeg.jpeg[/img2:2t58pb2u]

        Polischefen är orolig för att den illegala handeln med skydda djurarter på Phuket kommer påverkad öns image.

        ”Handeln skapar en dålig bild utav Phuket, och värst av allt är hur dessa djur behandlas,” sade han.

        Tröglorierna och leguanerna har tagits till en fristad på ön Phang Nga. 

        Källa: PhuketGazette
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.