Hem Forums Att bo i Thailand Kultur, Samhälle & Politik, EU hotar med importförbud på fisk från Thailand

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394673
      goodolle
      Participant

        Detta visste faktiskt inte jag. Thailand är verkligen ett export land.

        EU kan komma att införa ett handelsförbud mot fisk från Thailand, rapporterar BBC.
        Bakgrunden uppges vara landets problem kring hanteringen av olagligt fiske.
        Enligt uppgifterna har EU varnat att det tänker stoppa all import av fisk om inte en ”korrigerande skräddarsydd handlingsplan” iscensätts inom sex månader.
        “Underlåtenhet att vidta kraftfulla åtgärder mot olagligt fiske kommer att få konsekvenser”, sade Karmenu Vella, EU-kommissionären för miljö, havsfrågor och fiske i ett uttalande.

        Thailand, som är världens tredje största exportör av fisk, har redan presenterat en handlingsplan bestående av sex punkter som förväntas få stopp på den illegala verksamheten. Landets fiskeindustri har kommit under hård press efter att undersökningar avslöjat förekomsten av människohandel, tvångsarbete och misshandel.

        Förra året skeppade Thailand över 145.907 ton fisk till ett värde av nästan 700 miljoner dollar till EU-länder. Runt 15 procent av landets fiskeexport går till EU.

        Här kan ni läsa det.

        http://www.di.se/artiklar/2015/4/22/eu-hotar-med-importforbud-pa-fisk-fran-thailand/

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.