Mer än 200 reseledare samlades på Phuket för att protestera mot att lagen om utländska reseledare inte uppehålls. De anklagade lokala tjänstmän som jobbar med att upprätthålla lagen för att vara korrupta och ta mutor från de utländska reseledarna.
“Vi vill att lokala tjänstemän ska se till att lagen Tourism Business and Tour Guides Act från 2008 efterföljs,” sade Krich Thepbamrung som ledde protester.
“Problemet är att många reseledare kommer från utländska företag som påstår att Thailand inte har tillräckligt många reseledare och att vi inte kan prata deras språk tillräckligt bra,” fortsatte Krich.
“Enda anledningen till att de fortsätter jobba är att lokala tjänstmän är korrupta. Vi kräver att turistmyndigheten nu utreder varför lagen inte efterföljs.”
[img2:1jtw6sy5]http://www.thephuketnews.com/photo/listing/2015/1442894455_1-org.jpg[/img2:1jtw6sy5]
Chefen för turistmyndigheten på Phuket håller inte med de som protesterar.
“Vårt departement har inte rätt att arrestera någon, vi måste samarbeta med turistpolisen för att arrestera utländska reseledare. Och vi har arresterat många, det är bara det att vi inte skyltar med det eftersom det kan förstöra öns image.”
Källa: ThePhuketNews
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand