Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter DNA från mordvapnet matchar inte misstänkta i Koh Tao mordet

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #394983
      Thailandsforum
      Participant

        DNA som hittades på mordvapnet som användes för att döda två brittiska turister på Koh Tao förra året matchar inte de två misstänkta burmesiska männen.

        Doktor Pornthip Rojanasunand, som är Thailands främsta expert på rättsmedicinsk undersökning, har gjort en oberoende undersökning av DNA-proven som hittats på brottsplatsen. Det fanns DNA-spår från två personer på en trädgårdshacka, en plastpåse, och en sko, men dessa två personer är inte de misstänkta burmesiska männen.

        [img2:hq8xdojg]http://www.thephuketnews.com/image-1.4.1/image.php?width=540&full=1&image=http://www.thephuketnews.com/photo/listing/2015/1441957456_1-org.jpg[/img2:hq8xdojg]

        “Nu när vi har mordvapnet och DNA-spår från andra personer så måste utredningen fortsätta för att hitta de som matchar,” sade Pornthip.

        “Vilkas DNA finns på trädgårdshackan? Och varför sade polisen som ledde utredningen tidigare att inga fingeravtryck eller DNA-spår fanns på hackan?”

        “Detta är ingen simpel utredning och det tar tid att samla och undersöka bevis eftersom det är två offer. Från obduktionsrummet till brottsplatsen, alla detaljer måste utredas fort av experter för att bevisning inte ska försvinna,” fortsatte Pornthip

        Källa: ThePhuketNews
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.