Thailands policy att tillåta utländska flygbolag att exploatera Thailands luftrum gör det svårare för thailändska flygbolag att klara konkurrensen påstår chefen för Nok Air.
Patee Sarasin som är chef för budgetflygbolaget Nok Air tycker att andra länder utnyttjar Thailands fria luftrum och inte ger tillbaka.
[img2:2pqa1k40]https://imgi.se/i/c1_744744_151027063123_620x413.jpg[/img2:2pqa1k40]
“Thailand ger fullt stöd till flygbolag genom fritt luftrum, men andra länder som har sagt sig vara villiga att gengälda Thailand håller inte sina ord,” sade Patee.
Rika länder från mellanöstern skickar hela tiden nya och större plan. Laos och Kambodja ger inte fritt luftrum till Thailand som dom lovat. Sydkorea har väldigt lukrativa rutter till Thailand som enbart Thai Airways och AirAsia får flyga.
Petee anser att myndigheterna måste göra mer för att skydda thailändska flygbolag. Thai Airways stora problem beror till stor del på det fria luftrummet.
Många håller inte med Petee utan anser att fritt luftrum gör att fler turister anländer till Thailand vilket bidrar väldigt mycket till landets ekonomi. Om hinder hade funnits så hade man inte kunnat locka så många kinesiska turister som reser med kinesiska flygbolag, vilket nu räddat Thailands turistindustri.
Källa: BangkokPost
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand