Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Medier om Thailand › Nyheter › Nya hårda tag mot farliga taxiförare på Phuket
- This topic has 2 replies, 3 voices, and was last updated 10 years, 4 months ago by
Road-to-Mandalay.
-
AuthorPosts
-
-
10 December, 2015 at 5:12 pm #395145
Phukets transportstyrelses lovade under onsdagen att taxiförare ska hanteras bättre.
“Dessa förare ansvarar oftast för fler liv än vanliga motorister på Phuket och de har en skyldighet att se till att passagerna säkert når deras destination. Men dom har orsakat många olyckor den senaste tiden. Sådana olyckor kan skada Phukets rykte, och det kan vi inte tillåta,” sade Juturong Kaewkasi som är chef vid Phukets transportstyrelse.
“Fyllekörning får mycket uppmärksamhet nu. Men även andra illegala aktiviteter som att inte ta passagerarna till rätt destination, neka passagerare, för höga priser, samt hot om våld är saker som vi kommer att försöka minska.”
[img2:2yxcksoa]http://media2.phuketgazette.net/images/articles/2015/1_20151210122058585_nlDvfkWSbwoUIlweiDrVoZQwGtbZaAPOlSJRDgjf_jpeg.jpeg[/img2:2yxcksoa]
Förutom åtal så kommer förarna få böta 1,000 baht och bli av med deras licens i 15 dagar. Straffet kommer öka till 30 dagar sedan 60 dagar vid upprepade brott.
“Varje trafikbrott ska rapporteras till transportstyrelsen så vi kan bokföra varje förare som försätter deras passagerare i fara.”
En full minibussförare körde ihjäl en polisman efter att ha missat en kurva nära Phukets flygplats förra månaden.
Källa: PhuketGazettte
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand -
11 December, 2015 at 9:24 am #491584
“Fyllekörning får mycket uppmärksamhet nu. Men även andra illegala aktiviteter som att inte ta passagerarna till rätt destination, neka passagerare, för höga priser, samt hot om våld är saker som vi kommer att försöka minska.”
Hårda tag?? Haha. “Försöka minska” är ordet. Skitsnack också. 1000B i bot och indragen licens i 15, 30, 60 dagar. Ska det föreställa straff? Löjligt. 25000B i bot vid första förseelse, permanent indragen licens vid upprepad. Fängelse vid körning utan licens. Då kanske det skulle bli någon ändring. Som det nu är, är det bara spel för gallerierna. Ingenting kommer att ändras på Phuket. För många fingrar i syltburken.
-
13 December, 2015 at 5:22 pm #491585
Jag kan bara hålla med NONG. Sådana löjliga straff som i princip skrivs av som “kostnader för intäktens förvärvande” är närmast skrattretande. I de flesta civiliserade länder blir en privat bilist av med körkortet 3,6 el. 12 månader för mindre trafikförseeleser som överskridande av hastighet på Motorväg, rattonykterhet etc. på något sätt känns detta som en god indikation att det finns högre uppsatta intressenter i sammanhanget. (som vanligt)
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.