Hem › Forums › Att bo i Thailand › Hälsa, Fritid & Sjukvård › Privat sjuk och olycksfallsförsäkring
- This topic has 7 replies, 6 voices, and was last updated 10 years, 3 months ago by
humpe.
-
AuthorPosts
-
-
6 February, 2016 at 8:21 am #395244
Sitter och surfar om sjukförsäkring inför en kommande flytt till Thailand under hösten 2016 vi skriver ut oss från Sverige. Jag fyller 61 år i april gift med en Thailändska jag letar efter en sjuk och olycksfallsförsäkring till oss båda. En privat sjukförsäkring i Thailand kostar ca 30 000 – 35 000 baht per år hittade jag på en sida skrivet 2011 jag skulle gärna ta del av era egna erfarenheter och råd i dessa frågor.
-
6 February, 2016 at 1:05 pm #491939
Ju äldre du är desto dyrare blir det. Många bolag tar inte ens emot dina pengar efter 65 års ålder. Så nånstans finns din egen brytpunkt, hur mycket är en försäkring värd för dig? Efter en viss nivå på premierna så kanske det lönar sig bättre att spara den slanten på ett bankkonto som ni inte rör utifall olyckan inträffar. Allt detta är ju något du måste gräva efter på egen hand för att se vad som passar just dig och din hälsa (och din hustrus såklart).
Jag har själv använt Bupa senast åren (https://www.bupa.com/default.htm) men funderar att byta till IMG Global (http://www.imglobal.com/en/index.aspx).
Med vänlig hälsning,
Anders -
6 February, 2016 at 3:56 pm #491940
Om man skulle råka ut för en allvarlig olycka så är det ju inga småsummor som man skulle behöva spara för att ha råd i en sån situation…
30 000- 40 000 baht per år kan ju vara en struntsumma i samanhanget i sånna fall…
-
6 February, 2016 at 5:42 pm #491941
Man får välja sjukhus efter plånboken. Försäkringar är för dem som inga pengar har eller lever hand i mun med lön. Med 400000 baht på ett konto klarar man alla situationer på statliga sjukhus. Jag tycker sjukvården fungerar bra i Thailand och har därför nummer ingen försäkring. Utan väljer sjukhus efter behov. Man får helt enkelt höra sig för så man vet vart man tar sig eller i värsta fall de tar dig.
Det går att teckna bra försäkringar i Thailand om man reser utomlands för dom dagarna man är borta.
-
6 February, 2016 at 7:30 pm #491942
Om du är 61 år och köper en försäkring för 35.000 baht så lovar jag att den täcker långt ifrån det du förväntar dig. Har du läst villkoren noga? Min försäkring gick upp från 40 till 70.000 när jag fyllde 50 och då skippade jag den, kör med pengar på banken istället och olycksfall ingår i bil och moppe försäkringen.
-
6 February, 2016 at 9:13 pm #491936
Jag har inte tittat på några försäkringsalternativ ännu jag vill bara se vad det finns för några alternativ vi kommer troligen inte att fixa något förrän vi flyttar ner om det inte blir en försäkring ska vi ha en buffert för sjuk och olycksfall. Vad jag tycker är viktigast är att ha en tillräcklig buffert mot hjärtproblem och stroke som kan komma utan förvarning åtminstone för mig som är lite äldre än min fru.
-
7 February, 2016 at 12:26 am #491937
@Auan wrote:
Med 400 000 baht på ett konto klarar man alla situationer på statliga sjukhus.
Såg någon på MPR som hade kliat upp ett myggbett. Resulterade i infektion och sjukhusvistelse med mycket penicillin. Slutnotan tror jag var 315 000 THB. Så den situationen klarar man, sedan blir det att hårdspara till nästa gång. :blackeye:
-
7 February, 2016 at 2:38 am #491938
@CMMK wrote:
@Auan wrote:
Med 400 000 baht på ett konto klarar man alla situationer på statliga sjukhus.
Såg någon på MPR som hade kliat upp ett myggbett. Resulterade i infektion och sjukhusvistelse med mycket penicillin. Slutnotan tror jag var 315 000 THB. Så den situationen klarar man, sedan blir det att hårdspara till nästa gång. :blackeye:
I Thailand kan man välja vilket sjukhus och betala därefter. Jag har haft oturen och varit mycket på sjukhus i Thailand planerade och akutbesök. Den första tiden här hade jag försäkring kommer i håg att en räkningen för en planerad OP efter en olycka slutade på 220000 baht efter lite egen undersökning insåg jag att försäkrings bolaget hade betalat för mycket samtidigt som jag skulle kunnat få gjort den på ett i mitt tycke bättre sjukhus för mindre än hälften.
För samma operationer betalar man enligt intervallerna statligt till privat: 30000 , 65000 , 120000 , 200000 och uppåt beroende på sjukhus och faciliteter men sällan någon större skillnad på kunskap hos läkarna de jobbar ofta extra på de privata. Det är vanligt i Thailand att man först kommer till ett sjukhus för att sedan transporteras till ett som passar. Den första akuta och kritiska situationen handlar mer om var olyckan inträffar. Att sätta en summa på hur mycket buffert eller hur dyr försäkring man skall ha handlar oftast om hur mycket pengar man har från början 400000 baht är den summan jag anser är minimum för att klara alla situationer.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.