Hem Forums Vårt ThailandsForum Läs detta! Barn född i Thailand . Registrera Faderskap

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #588985
      Jean
      Participant

        Hej jag och min the fick barn som en idiot så gifte vi oss inte innan och nu säger ambassaden att vi inte ska gifta oss då blir det ännu svårare att ta hem barnet som svensk medborgare.

        Så nu måste jag fixa bevis på att barnet är mitt och födelse beviset räcker inte så jag måste skaffa mej en advokat som ska fixa alla papper till mej och det kommer att kosta mej runt 10000kr med dna prov och lite pappers arbete.

        Ska det va så jävla svårt att ta hem sitt eget barn till Sverige eller?

        Plus Sveriges ambassad i Thailand är grymt otrevliga.

      • #589044
        Anders99
        Participant

          Jag har bott i Thailand i över 10 år och haft en del att göra med både ambassaden i Bangkok och konsulatet på Phuket. Mot oss har alla alltid varit tillmötesgående och vänliga. De är nog som de flesta, bemöter folk som dom själva blir bemötta. Sedan kanske ni hade otur med någon som hade en dålig dag. Det har man ju faktiskt ibland.

          Jean, varför tycker du att du ska särbehandlas och slippa följa lagar och bestämmelser? Den klarsynte ser ju tydligt att dessa regler finns till för att skydda barnet i fråga. Gissar att du inte önskar att en okänd person enkelt kan ta ditt barn hem till sitt hemland bara för att han/hon hävdar att barnet är deras?

          Med vänlig hälsning,
          Anders

          • #589045
            Jean
            Participant

              Ursäkta men om jag och mitt barn gör dna test som kostar inget och som är ett riktigt bevis i Sverige att mitt barn är mitt varför ska det inte fungera då hos svenska ambassaden och jo jag har redan hittat ett sätt slipa följa dessa idiotiska lagar.

              Ps jag sökte efter ett sätt att göra det på ett annat sätt jag sökte inte efter dej för att komma och prata skit tack

              jobbar man hos ambassaden så får man lämna sin dåliga dag hemma jag menar vad är det för människa som tar sitt skit till jobbet?

              Om du inge har något smart att säga så säg inget

          • #589470
            Jimmie Forssén
            Participant

              Jag har det här problemet nu.
              Tjejen och barnet är i Thailand,och jag behöver faderskapsbevis.
              Tanken är att de ska hälsa på mig i 3 månader först,och flytta hit senare.
              Vid besök kan man ju alltid ansöka om visum för barnet,och fixa faderskapsbevis i Sverige.
              Eller kan man det?
              Vad är det smartaste/enklaste/billigaste sättet att få faderskapsbevis?
              Om någon vet,uppskattas alla svar och kunskaper.
              Tack på förhand.

          Viewing 2 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.