Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Allt om flyg och flygplatser › 2st laptops som handbagage
- This topic has 6 replies, 4 voices, and was last updated 15 years, 8 months ago by
farang82.
-
AuthorPosts
-
-
21 August, 2010 at 10:12 am #389103
Jag hade tänkt ta med mig två laptops på nästa resa. Med tanke på den vanliga bagagehanteringen så skulle jag vilja ta båda som handbagage.
Min fundering är ifall jag lägger den enda datorn i dess tillhörande fodral i “handbagage-väskan” och den andra datorn i en separat “laptop-väska” så bör väl detta vara OK? Eller riskerar jag få problem vid incheckning ang. detta?
-
21 August, 2010 at 10:20 am #446158
Åker med Thai Airways. Jag förstår att det skiljer beroende på vilket bolag man åker med, men generellt går väl laptopväska under benämningen portfölj och därmed är det tillåtet att ha ett separat handbagage också?
-
21 August, 2010 at 10:25 am #446159
@farang82 wrote:
Åker med Thai Airways. Jag förstår att det skiljer beroende på vilket bolag man åker med, men generellt går väl laptopväska under benämningen portfölj och därmed är det tillåtet att ha ett separat handbagage också?
Formellt är en portfölj och liknande väskor att anses ett handbagage hos de flesta flygbolag. Det som inte räknas är en liten damhandväska eller dyligt.
Jag hänner inte till något flygbolag som formellt godkänner två handbagage för ekonomiklasspassagerare. För business och första klass är det mer brukligt att de accepterar två handbagage. Att sedan efterlevnaden skiljer sig åt från fall till fall är en annan sak.
-
21 August, 2010 at 10:55 am #446160
Ah, okej. Tack för informationen!
Jag kan nog i värsta fall trycka ner båda datorerna i samma väska och ta denna som handbagage, och lägga den tomma laptopväskan inuti vanliga bagaget.
-
21 August, 2010 at 11:05 am #446161
jag har aldrig sett någon bli stoppad med laptop väska + handbagage, har även själv flugit så otaliga gånger (economy)
det är nog tillåmed så att det i princip rekommenderas efter som datorer idag ska packas upp å gå själva genom röntgen.
har själv flugit med 2 laptops för nått år sedan då 1 i laptop väska 1 i en vanlig ICA kasse efter som jag visste att den ändå skulle fram, packades sedan ner i vanliga handbagaget inan jag gick på flighten, alltså 3 väskor om man ska hårddra det och inga problem alls.
även flugit med handbagage, datorväska + kameraväska. . så även om det kanske inte är utskrivet i reglerna så känns det som om både datorväskor och kamera väskor bara räknas bort ur ditt enda handbagage du får ha.
-
21 August, 2010 at 1:16 pm #446162
Ja, i sådana fall är det nog ingen fara. Tack!
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.