Hem Forums Att bo i Thailand Visum och Uppehållstillstånd 2v i Thailand 2v i Sverige

Viewing 4 reply threads
  • Author
    Posts
    • #391305

      Detta går förmodligen att läsa sig till men jag hoppas på att ni erfarna kan tipsa om hur ni skulle ha gjort..
      Jag kommer att jobba halvtid i Sverige. DVS ca 2 veckor i Sverige (+-13 dagar) och resten av tiden kommer jag att bo i Thailand. Jag är gift i Thailand och vet att jag kan söka visum p.g.a detta. Jag kan styrka att jag har pengar på banken i Thailand osv men jag tycker ändå att det är jobbigt att hålla på med visum osv om jag kanske klarar mig utan allt detta iom att jag kommer att lämna landet så ofta.

      Har jag missat något eller kan jag helt skippa visa bekymmer så länge jag lämnar Thailand varannan vecka?

      Tacksam för svar.

      Mvh A

    • #464523
      stgrhe
      Participant

        Ja, enligt nuvarande regler kan du resa in i landet på visumfria villkor.

        Göran

      • #464524

        Ska du åka till Thailand varrannan vecka? :alien:
        Du blir populär bland flygbolagen skulle jag tro 🙂

      • #464525
        Thaisambo
        Participant

          @Travaren wrote:

          Ska du åka till Thailand varrannan vecka? :alien:
          Du blir populär bland flygbolagen skulle jag tro 🙂

          Med den resplanen borde man kunna förhandla fram ett fett rabattavtal med något flygbolag.

          26 stycken T/R bokade, klara, utan ombokningsmöjlighet, ingen återbetalning etc på ett bräde borde man kunna pressa ned till omkring 2.000:- styck. Det som krånglar till förhandlingsutrymmet är flygskatterna, dessa är det svårt att göra nåt åt och de är inte förhandlingsbara.
          Men en prismodell som bygger på flygskatterna + någon hundralapp per resa borde fungera.

          Uppskattningen på 2.000 per T/R resa och 26 gånger det ger alla resorna för 52.000:- för ett år….. Och med minsta möjliga administration för flygbolaget.

          Inte helt orealistiskt med andra ord. Möjligtvis ska det finnas ett utrymme i ett sånt avtal för att betala extra ifall flygskatterna skulle höjas för det råder inte bolaget över. Jag vet att charterflyget körde med bränsletillägg och flygskattetillägg förr när de priserna förändrades efter det att biljetterna var sålda, men den reservationen är det flygbolagets sak att ta upp. Om de vill.

          Extra debitering i efterskott är annars bökigt att hålla på med – sånt slipper både Du och flygbolaget om man kan. Man ska använda de priser som gäller vid försäljningstillfället naturligtvis – inga efterskottsdebiteringar, men jag vet inte riktigt hur detta fungerar nu. Att slippa det strulet ligger emellertid i alla parters intresse.

        • #464526

          Vad jobbar du med? Hade varit intressant att veta. 🙂

      Viewing 4 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.