Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter 5-årig pojke dödad av kubmanet på Koh Phangan

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393775
      Thailandsforum
      Participant

        Turister som besöker Koh Phangan i södra Thailand har varnats för kubmaneter efter att en pojke dött när han badade vid en strand på den populära ön.

        [img2:27i1e5ml]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/Avispa_marina_cropped.png[/img2:27i1e5ml]
        Foto: Wikipedia

        Phangans distriktschef Kasitdet Thongchu bad under måndagen lokala myndigheter och strandhotell att sätta upp skyltar som varnar för de väldigt giftiga nässeldjuren och förbereda första-hjälpen-paket ifall någon drabbas.

        Åtgärderna kommer efter att en 5-årig pojke från Frankrike blev bränd under lördagen när han var med sina föräldrar på Khuad Beach. Han hamnade i chocktillstånd och avled på väg till sjukhuset.

        Fullvuxna kubmaneter är ett av de giftigaste djuren på Jorden och kan bli upp till tre meter långa. De kan säsongsvis ses vid stränder på Koh Lanta, Phuket, Koh Tao, Koh Samui, Koh Phangan och i Phetchaburi.

        Källa: Bangkok Post
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #484154
        Hemska Sven
        Participant

          Undvik havsbad fram till november. Igår visade Thai-TV att det är helt tjockt i vattnet av maneter i närheten av Rayong. Åter till poolen… :flower:

        • #484155
          humpe
          Participant

            @Hemska Sven wrote:

            Undvik havsbad fram till november. Igår visade Thai-TV att det är helt tjockt i vattnet av maneter i närheten av Rayong. Åter till poolen… :flower:

            Bedrövligt bara att det ska till ännu ett dödsfall innan nåt sker, inte första som stryker med.
            Det borde finnas stora varnings skyltar på stranden och andra ställen, eg borde Thailand ha badvakter precis som andra ställen och dom ska vara kunniga och utrustade för detta.
            Dom flesta vet ju inte vad som gäller utan häller på vatten å dyl för att försöka skölja bort trådarna, då blir det ju bara värre. Det enda som hjälper är vinäger, allt annat gör bara att mer gift utsöndras.

        Viewing 2 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.