Hem › Forums › Att bo i Thailand › Kultur, Samhälle & Politik, › Badmösse-tvång, en ny trend?

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #388537
      Rospigg
      Participant

        Då Jag satt och tänkte på sol och bad så kom naturligtvis minnen från Thailand fram. Ett av dessa var att jag på de senaste resorna har råkat ut för badmössetvång vid flera tillfällen. Senast var det The Mall som hade infört det på sin anläggning på Bangkapi. Är det en ny renlighetstrend som håller på att växa fram? Duchar inte de besökande tillräckligt eller vad är det frågan om.

        Synpunkter och exempel på platser som har infört detta vid sina pooler? Tack!

      • #440945

        The Mall här i Korat har haft det i många år , nu har även vatten parken på the zoo infört det så det verkar komma mer och mer.

      • #440946
        Nille
        Keymaster

          Jag tror detta med hår i deras filter är ett stort problem. Helst skulle de nog vilja tvinga sina besökare att även duscha innan de hoppa i men det blir nog svårt.

        • #440948

          He He.

          Råkade ut för detta på ett hotell i Hua-Hin trakten som nästan bara har Thaigäster.
          Personalen vid poolen propsade på att jag skulle ha badmössa. Det roliga med detta är att huvudet är den kroppsdel som jag har minst behåring på, det är alltid välrakat som en biljardboll. 🙂 /mvh

        • #440949
          Rospigg
          Participant

            LadPrao! Du vet väl att regler är till för att följas.

            Jag är numera nästan i samma situation där uppe. Det blev ett väldigt pekande då jag av misstag tappade badmössan vid en anläggning vid Pranburi-trakten. Jag undrar bara vad man kan dra för slutsatser av detta badande med mössor. Inte kan det väl vara så att de renliga och dagligen duchande thailändarna inte skulle tvätta sig tillräckligt noggrant före poolbesöket? Nej så kan det väl inte vara. Vad finns det då för orsak? Det är väl samma reninganläggning för duchar som för poolen. :scratch:

            Håller man på och smyginför muslimska enklaver? Vad blir då nästa steg? Burkini för alla kvinnor? Hemska tanke.

          • #440950
            boes
            Participant

              Jah lite knepigt ar det, speciellt med tanke paa att damerna badar med alla kladerna paa 🙁

          Viewing 5 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.