Detta ämne har 13 svar, 10 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 11 månader sedan av Guava.
-
FörfattareInlägg
-
-
26 december, 2006 kl. 3:23 f m #383660
Nille
KeymasterAv vad jag förstår är detta inte möjligt. Startar man igång barnbidraget under, låt oss säja, en längre semester, kan man bara ha det upp till 6 månader. En förutsättning är att man har tanken att åka på semester.
Det kan man väl ha….
Någon?
-
22 januari, 2007 kl. 9:49 f m #397672
nickbkk
MedlemDet skulle vara mycket intressant att lära sig mer om detta.
Är det någon som har några URL där man kan läsa mer om detta från de svenska myndigheterna?
Eller kanske har haft någon typ av email konversation som de kan klistra in?
-
21 februari, 2007 kl. 6:36 f m #397673
Leffe
MedlemVad krävs för att få detta att börja betalas ut. Skall jag åka hem och kliva in på deras kontor, eller kan jag sköta det över nätet så att det klart när jag kommer hem?
-
21 februari, 2007 kl. 2:17 e m #397675
elin
MedlemNu bor jag visserligen i Sverige men jag har ALDRIG behövt träffa någon från försäkringskassan utan sköter allt med hjälp av e-legitimation. Den på hemsidan som man kan fråga är dock bara en dator med lite svar på förprogrammerade frågor så då är det nog mättre att ringa eller maila.
Lycka till!
-
21 februari, 2007 kl. 2:20 e m #397676
elin
MedlemVad märkligt! Jag hamnade ovanför Rosarin fast hennes svar fanns där redan när jag skrev…
-
21 februari, 2007 kl. 4:48 e m #397674
Rosarin
MedlemOm jag inte missminner mig sa kan man lasa om bade foraldrapenning och barnbidrag pa Forsakringskassans hemsida.
De har aven en chattfunktion dar med en anstalld som man kan fraga och fa svar direkt. http://www.forsakringskassan.seVar familj vill ocksa garna hitta en smidig losning pa detta.
Har ni e-legitimation eller bankid tror jag ni kan ordna det mesta via internet.
Skriv garna och beratta hur det gar.
lycka tll 🙂
/Rosarin -
29 februari, 2008 kl. 12:42 e m #397677
Bkk
DeltagareMånga intresserar sig för om vi svenskar kan få barnbidrag för våra barn, när vi bor i Thailand eller någon annan stans. Argumenten för och emot detta är mer eller mindre motiverade och bottnar oftast i om man betalar skatt eller inte.
Nåväl, jag tänker inte förlänga den debatten. Personligen tycker jag att thailändare är i betydligt mer behov av barnbidrag än vi svenskar. Därför undrar jag:
Hur är det med barnbidrag för thailändare?
Jag känner inte till att det finns bidragssystem över huvud taget i Thailand, men i något annat sammanhang var det någon somnämnde att thailändska familjer får 300 Baht/månad i barnbidrag, i några år. Kan detta verkligen stämma? Jag tvivlar. -
29 februari, 2008 kl. 8:52 e m #397678
Marten_G
DeltagareBarnbidraget är ju bosättningsberoende, och har inget att göra med om man betalar skatt eller inte.
Alla som invandrar till, eller är bosatta i Swedala med barn och är inskrivna i försäkringssystemet
får detta med automatik.**************************
-
1 mars, 2008 kl. 2:27 f m #397679
Bkk
Deltagare@Marten_G wrote:
Barnbidraget är ju bosättningsberoende, och har inget att göra med om man betalar skatt eller inte.
Alla som invandrar till, eller är bosatta i Swedala med barn och är inskrivna i försäkringssystemet
får detta med automatik.**************************
Det vet nog de flesta om redan. Och det var inte svar på min fråga, om det nu var avsikten..?
-
1 mars, 2008 kl. 4:37 f m #397680
Rosarin
Medlem@Marten_G wrote:
Barnbidraget är ju bosättningsberoende, och har inget att göra med om man betalar skatt eller inte.
Alla som invandrar till, eller är bosatta i Swedala med barn och är inskrivna i försäkringssystemet
får detta med automatik.**************************
Tack Marten for tydlig och bra information! 🙂
Det ar faktiskt inte alla som vet hur det funkar med barnbidrag och det svenska systemet.
Har man inte egna barn sa kanske man inte ar sa insatt i barnbidragsbiten.Ar dock nyfiken pa hur det fungerar for thailandarna?
Alla svar valkomnas. 🙂 -
1 mars, 2008 kl. 4:40 f m #397681
Rosarin
MedlemValkommen till forumet Bkk!
/Rosarin 🙂
-
10 mars, 2008 kl. 10:07 f m #397682
dompan
MedlemHej Hittade en intresant artikel. http://www.dagensjuridik.se/sv/Artiklar/Barnbidrag-utbetalas-trots-att-barnet-inte-har-bott-i-Sverige/
Fins det hopp om barnbidrag till mina tva soner?
En svensk medborgare har sedan år 2001 studerat på högskolenivå i Thailand. Under utlandsvistelsen fick denne två barn. Tvist har uppkommit om det finns rätt till barnbidrag för personer som inte tidigare har varit bosatta i Sverige.I målet har det framkommit att barnen kommer att följa med fadern till Sverige efter det att han har slutfört sin utbildning i Thailand. Regeringsrätten drar i målet paralleller till förarbetena i fråga om statsanställda. Regeringsrätten konstaterar där att något uttalande som direkt tar sikte på utlandsstuderande inte har gjorts. Regeringsrätten påpekar att avsikten om statsanställda har varit att regeln ska tolkas så att det inte krävs att barnet rent faktiskt har följt med till utlandet från Sverige. Regleringen är dock gemensam för alla berörda personkategorier och den är utformad så att samma villkor gäller familjemedlemmar oavsett vilken personkategori som är aktuell. Regeringsrätten finner därmed att något krav på att barnet ska ha bott i Sverige före förälderns utlandsvistelse inte kan uppställas.
-
10 mars, 2008 kl. 4:10 e m #397683
Tiirak
MedlemFör att få bidrag eller försäkringspengar måste man vara bosatt i Sverige. Det finns undantag om man åker utomlands i tjänsten eller för att studera. Killen som studerade i Bangkok fick strida i flera år innan han fick rätt och barnbidrag för sina barn.
Jag tror att denna regel finns för att vi har så många invandrade här. Skulle alla få bidrag när de åkte hem skulle det bli för mycket för staten. Man kan visserligen diskutera om det är rätt att en som arbetat här i massa år och blivit förtidssjukskriven av hårt arbete inte skall få ersättning, men det finns ju andra som tar hit sin sjuka mamma vid 64 år ålder för att sedan flytta hem igen när de fått pension.
Kan nämna att jag läste om en kille från Holland (eller ev Tyskland) för några år sedan, som åkte runt i Asien och Afrika och adopterade barn för att de skulle få barnbidrag. Han hade som mål att adoptera 1000 barn. Detta kunde han göra för att en del länder i Europa inte skriver reglerna för bofasta utan för medborgare. Han gjorde detta för att hämnas på staten som gjort fel mot honom.
Så vill ni ha bidrag måste ni vara bosatta i Sverige. Enligt myndigheterna kan man bli utskriven ur Sverige om man är borta mer än sex månader, men kan inte skriva ut sig själv om man inte skall vara borta mer än ett år. För att myndigheterna skall kunna göra detta krävs det att man saknar anknytning till Sverige. Så är man fortfarande skriven här och har bostad eller om man har ett företag så kan de inte skriva ut en. Krävs ju bara att man kommer hem till t ex midsommar och tar en nubbe och åker ner igen… 🙂
-
17 mars, 2008 kl. 6:52 f m #397684
Guava
Medlem@dompan wrote:
Hej Hittade en intresant artikel. http://www.dagensjuridik.se/sv/Artiklar/Barnbidrag-utbetalas-trots-att-barnet-inte-har-bott-i-Sverige/
I målet har det framkommit att barnen kommer att följa med fadern till Sverige efter det att han har slutfört sin utbildning i Thailand.
Märkligt. Han har slutfört sin utbildning i Thailand. Jobbar numer som lärare. I Thailand.
Det borde ju innebära att regeringsrätten har vilseförts och fattat beslut på felaktiga grunder…
-
-
FörfattareInlägg
Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.