Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Östra › Buss: Bangkok – Mae phim
- This topic has 6 replies, 3 voices, and was last updated 17 years, 3 months ago by
Janni.
-
AuthorPosts
-
-
22 April, 2009 at 8:49 pm #386458
Jag har en polare som ska åka denna sträcka imorn och han har lite panik samtidigt som han kan vara lite handlingsförlamad ibland. Någon som vet vilken buss som går att ta. Bör man åka från Ekamai Bus Station i Bangkok?
-
22 April, 2009 at 9:03 pm #419984
Tack så mycket för det snabba svaret. Rapporterar ner till bkk as we speak! (Ja han är redan vaken, orolig som han är att inte komma till sin dam 🙂 )
Btw. Denna tråd kan låsas om inte annat. (Vet inte om jag vågar låsa den själv 😀 )
-
23 April, 2009 at 7:17 am #419986
Jag låste upp tråden eftersom jag vet att vi har medlemmar som bor där och som antagligen kan ge lite varianter på beprövade färdsätt. Jag vet inte exakt vart Mae Phim ligger men jag tror det är närmre Klaeng än Ban Phe (färjelägret till Koh Samet). Mae Phim ligger dock utmed kusten och det gör inte Klaeng. Att gå av på en busshållplats på Suckumwith lär inte räcka.
När jag var i Ban Phe för några veckor sedan fanns det taxistationer (flaktaxi) som tog dig till Mae Phim.
Bussarna går från Ekkamai (air con). Man kan säkert ta en fläktbuss som stannar överallt och även i Mae Phim. Jag skulle dock välja det bara sista biten. Kanske det finns minibussar som går direkt.
Kollade på kartan nu. Jag skulle åka via Ban Phe.
Det finns ju en hemsida om svenskbygget i Mae Phim men sidan låg nere. Hackade sa de? Vem skulle vilja hacka en sida utan besökare? Olycksfall i arbetet snarare :king:
Ps. om någon som bor där skulle vilja driva ett community (forum) här oxå går det alldeles utmärkt. Fördelen med detta är att det alltid skrivs något intressant om Thailand. När man vill släppa en nyhet når man ut till sin målgrupp eftersom de besöker sidan titt som tätt. Dessutom får man även kritisera här.
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.