Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Byråkrati & Myndigheter › En thaivän har fått avslag på sitt turistvisum till Sverige,
- This topic has 3 replies, 4 voices, and was last updated 12 years, 12 months ago by
stgrhe.
-
AuthorPosts
-
-
11 May, 2013 at 5:09 pm #392203
n thailändsk kille som vi känner ansökte om turistvisa till Sverige för att åka och hälsa på en familj han lärt känna på den restaurangen han arbetade på i Kamala. Familjen har varit här i Bangkok med honom nu och ansökt tillsammans med honom o.s.v.
Idag fick han tillbaka passet och ett avslag för att de inte tyckte att han hade tillräckliga anledningar för att stanna i Sverige i tre månader. De hade skrivit att han ville komma och bo med sina svenska vänner ett tag och semestra och se Sverige.Någon som varit i denna sits och vad gjorde ni? En överklagan ska tydligen skickas till “immigrationsrätten” i Göteborg, och det låter ju som något som kan ta tid.
Kan han inte bara ansöka på nytt, och ta hjälp av t.ex. den visa-service som finns i samma hus som ambassaden, för att kunna ge ambassaden “rätt” svar på frågorna? Eller blir det mer eller mindre automatiskt avslag p.g.a av den nyligen avslagna första ansökan?
De har inget internet då de är i killens hemby ATM, därför är det jag som frågar.
-
11 May, 2013 at 10:16 pm #474572
Av den information du givit tror jag det är mycket svårt att få ett turistvisum på 90 dagar och nu när han har ansökt en gång blir det nog svårt att komma med nya uppgifter den andra gången.
Tyvärr blir det nog inget visum för honom vad jag kan förstå, om det inte finns några omständigheter som du inte berättat om. -
11 May, 2013 at 11:34 pm #474573
Det ser inte ut som om han sökt något turistvisum utan det är visum för släkt/vän besök han sökt och ambassaden har bedömt släkt/vän anknytningen som för svag för att kunna medges. Den tänkta värdfamiljen är ju inblandad i visumansökningsprocessen.
Det är möjligt att värdfamiljens åtagande om att stå för kostnaderna under besöket är för svagt formulerat också.
Han bör hellre söka ett riktigt turistvisum och ska då visa att han har tillräckliga medel för resa, inkvartering, uppehälle och fickpengar under besöket samt förbinder sig att efter avslutat besök återvända till hemlandet. Det krävs ett ganska bra kapitalinnehav för att klara det, man ska vara förhållandevis välbeställd, men har man resurserna och inga anmärkningar för övrigt är det sällan något problem att få ett turistvisum.
-
12 May, 2013 at 7:41 am #474574
Håller med Thaisambo. Ett turistvisum är alltid att föredra framför alternativet med en släkting eller vän som garant.
Göran
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.