Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Giltighetstid på pass vid förlängning av UT

Viewing 5 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393056

      Hej,

      Min frus 2 åriga UT går ut 3é mars så vi ska lämna in förlängning nu i februari.

      Vi insåg precis att hennes pass går ut 25é maj.

      Hur lång giltighetstid kräver migrationsverket? Jag tycker mig läsa att det bara står att om det snart går ut så bör man göra ett nytt.

      Det tar ju emot att ta sig till Stockholm från Göteborg bara för passet.

      Är det någon som vet något?

      / Anders

    • #480168
      Thaisambo
      Participant

        Hon måste inneha ett gällande hemlandspass så det måste ni lösa. Partnern har alternativet att istället för kopia på sitt mass kuunna bifoga en kopia å¨en ID-handling, t ex svenslt körkort, men inte hon.

        Se vidare Migrationsverkets information – ni kan ansöka på webben också.

        Förlänga uppehållstillstånd för att bo med någon Sverige

        Det är Thailands ambassad i Stockholm som kräver personlig inställelse för nytt hemlandspass, det gäller bl a fotografering och biometriskt avtryck. Men det färdiga passet kan skickas hem till Er, ni bör bifoga ett förfrankerat och adresserat kuvert för det, tror det står på ambassadens hemsida till vilket porto förfrankeringen ska vara men annars är det vanligt 1:a klass porto plus tillägg för rek.

        Jag vet inte om konsulatet i Göteborg hanterar ansökan om hemlandspass, men tydligen gör de inte det och då finns inget annat att välja på än att åka till Stockholm för peraonlig inställelse på

        หนังสือเดินทาง E-Passport

        Floragatan 3. Tänk på att beställa tid innan.

      • #480169

        Hej,

        Tack för svaret.

        Det gäller alltså att man kan få en tid och hinna få passet innan hennes UT går ut.

        Vad tror du händer om vi skulle göra en ansökan med hennes nuvarande pass som är giltigt till 25’e maj?
        Att mig avslår ansökan?

        / Anders

      • #480170
        hasseigoteborg
        Participant

          Passenheten brukat ju ha sina turer lite då och då till Göteborg och andra ställen. Så ring och kolla om om har något på gång. Det brukar vara en tur per halvår.

          hf

        • #480171
          Thaisambo
          Participant

            @medusa3604 wrote:

            Hej,

            Tack för svaret.

            Det gäller alltså att man kan få en tid och hinna få passet innan hennes UT går ut.

            Vad tror du händer om vi skulle göra en ansökan med hennes nuvarande pass som är giltigt till 25’e maj?
            Att mig avslår ansökan?

            / Anders

            De får inte ta beslut innan det nuvarande uppehållstillståndet gått ut.

            Sen är det så att den sökande får stanna i Sverige så länge behandlingen av ansökan pågår, vilket innebär att den behandlingen kan ta i princip hur lång tid som helst, det kan ta månader och t o m år.

            Skulle man planera en utlandsresa under behandlingstiden så får man kontakta dem och berätta om sina planer och be dem ta upp ärendet och fatta beslut så hon får ut sitt uppehållstillståndskort och alltså kan återvända till Sverige efter besöket i utlandet.

            Notera att detta formellt gäller även resa inom Norden eller EU även om passkontroll inte är vanligen förekommande vid gränspassering där. Men skulle hon hamna i en kontroll måste hon som tredjelandsmedborgare kunna visa upp pass och uppehållstillstånd annars riskerar hon att bli omhändertagen för att vistas illegalt i EU.

            På hotell skriver man normalt in sej i liggare där såna här uppgifter om pass m m normalt skrivs in och den liggaren eller en kopia av den levereras som regel till polisen i det land man vistas i, även Sverige har det systemet. Så frågan är om hon ens kan ta in på hotell om hon vistas utanför Sverige. Det är inte självklart. Regeln om att hon får stanna i Sverige så länge behandlingen av ansökan pågår gäller bara inom Sverige och hon får ett kvitto från Migrationsverket om att de mottagit en ansökan om uppehållstillstånd. Det kvittot är en viktig handling för att styrka rätten att vistas i Sverige.

            I Migrationsverkets information föreskrivs att passet ska vara gällande för att hon ska kunna medges UT, Det tolkar jag som att det måste vara gällande den dag som beslutet tas annars får hon varken uppehållsttillstånd eller uppehållstillståndskort.

            Det är sökanden som har att se till att det finns korrekt och gällande information om passet hos Migrationsverket medan behandling av ansökan pågår. Man kan skicka in en ny kopia på passet om man skulle förnya det under behandlingstiden.

            Det är tillrådligt att se till att ansökningshandlingarna och underlaget inte brister på något som helst sätt.

            Annars vet jag att de är snabba på att producera pass på Thailands Stockholmsambassad, det tar inte lång tid innan det nya passet kommer med rek från dom och kan hämtas på Postens utlämningsställe. Jag har själv skrivit på forumet nånstans hur processen gick när vi själva gjorde detta för ca två år sen.

          • #480172
            Thaisambo
            Participant

              Här skrev jag om våra vedermödor och hur det gick att ordna nytt thaipass i Stockholm:

              Re: En fråga ang Thai-pass vid UT

              I vårt fall hade vi problemet att det thailändska ID-kortet var utgånget och det gamla redan var makulerat (hålslaget i samband med beställning av nytt ID-kort på Amphur, som dock inte hämtats ut innan hemresan till Sverige).

              En släkting gick till Amphur, hämtade ut ett “yellow card”, scannade in det på dator och skickade till oss via mail, på så sätt löstes det problemet.

              Hela processen tog ca en vecka från inlämnande av ansökan tills det nya passet anlände via rek.

              Hoppas detta är till hjälp för Er på något sätt.

          Viewing 5 reply threads
          • You must be logged in to reply to this topic.