Hem Forums Gemensamt, för alla Medier om Thailand Nyheter Hederlig polischefs liv i fara efter omplacering

Viewing 4 reply threads
  • Author
    Posts
    • #395071
      Thailandsforum
      Participant

        Polischefen som ledde utredningarna angående människohandel som ledde till många arresteringar av högt uppsatta tjänstemän under året har nu blivit omplacerad till provinsen Yala i södra Thailand. Han har nu tagit tjänstledigt och planerar att pensionera sig på grund av att hans liv är i stor fara.

        Polischefen Paween Pongsirin har blivit känd i Thailand som polisen som inte bryr sig om personers rykte eller kontaktnät. Han har varit ledande i utredningen mot Phukets taximaffia som ledde till många arresteringar, lett mordutredningen på de två brittiska turisterna på Koh Tao, och senast varit chef för polisgruppen som utredde människohandeln i södra Thailand.

        [img2:2c8dxuio]http://phuketwan.com/img/articles/20151027163804_1_normal.jpg[/img2:2c8dxuio]

        Paween lyckads arrestera 155 personer som var involverade i människohandeln, många av dem högt uppsatta tjänstemän och militärer. Hans polisgrupp upplöstes efter fem månader utan att deras undersökning var klar. Paween är övertygad om att de var flera andra högt uppsatta tjänstemän på spåret men fick inte fortsätta med deras utredning.

        Varje år så sker en omplacering av högt uppsatta poliser i Thailand. Paween var en av 239 polis som fick nya positioner. Hans nya position är i provinsen Yala som är känt för omfattande människohandel och attacker mot poliser och skolor från muslimska separatister.

        Efter Paweens gedigna arbete mot människohandel så har han många farliga fiender i området och har därför överklagat beslutet om att han ska placeras där. Han har nu tagit tjänstledig och planerar att pensionera sig eftersom han fruktar för sitt liv.

        Källa: Phuketwan
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

      • #491310
        stgrhe
        Participant

          Det är inte bara inom polisen som omfattande förflyttninga sker för de statligt anställda. Framför allt är det de som sitter på de högre tjänsterna, som t.ex. guvernörer, som i princip byter varje år den första oktober då det nya budgetåret träder i kraft.

        • #491311
          Nille
          Keymaster

            Han verkar vara en hjälte om det nu inte är något jag inte förstått, tex vet jag ju inte om majoriteten av de han haffat varit röda eller inte….

          • #491312
            Auan
            Participant

              Vad bra då är det ett helt normalt förfarande inga konstigheter har skett.

            • #491313
              nathon
              Participant

                Tyvärr verkar det som att han skötte sitt arbete för bra. Korruptionen inom polis och bland andra statlig anställda verkar vara svår att komma åt, bl.a. för att de är de själva som skulle se till att de inte förekommer korruption. Att man som polis får ny position kan säkert ha olika orsaker, i detta fallet verkar det av artikeln att döma som att han kom för nära någon/några med stort inflytande.

            Viewing 4 reply threads
            • You must be logged in to reply to this topic.