Hem › Forums › Resa i Thailand › Provinser och platser i Thailand › Södra › High/Peak Season Koh Samui, Koh Lanta, Phuket m fl.
- This topic has 31 replies, 11 voices, and was last updated 17 years, 5 months ago by
Rosarin.
-
AuthorPosts
-
-
6 December, 2008 at 4:49 pm #386107
Joo Gosatta och Bangkokbusen,
det stämmer…det SKA vara högsäsong nu….men allt gapar tomt….
Koh Samuis turism har gått ner med 70% i år mot förra året. Det är KATASTROFALT för alla som har satsat och som antagligen kommer att få klappa igen.Gatorna ändras lite varje dag känns det som.
Inte på det där positiva sättet som det brukade göra förut, att nya små ställen ploppade upp med entusiastiska nyföretagare.
Nej nej…nu är det garage-dörrar som dragits ner och det är inte för kvällen…utan för alltid.Chawengs huvudgata, restaurangerna, tesco, hotellen….allt känns öde…
Har inte varit på stranden dagtid så där vet jag inte..men vid 19.30 brukar de flesta äta mat eller åtminstone synas utomhus men inte det heller…
Inte ens supermarketen mitt emot ett stort hotell (minns inte namnet) mitt på chawengs huvudgatan är full. Den brukade vara proppfull för bara ett par månader sedan och då var det INTE high season.Som sagt, så verkar det inte bli någon high season och ännu mindre någon peak season här i år.
De flesta vi känner både (thaiar och faranger) säger att det är värre än någonsin i år.
Ändå så byggs det VRÅÅÅL-stora hotell och lyxanläggningar med priser på 15-20 000 baht natten.
Undrar just hur länge de blir kvar..Bahten är ju inte direkt förmånlig heller som jag pratade med Bangkokbusen och Gosatta om i en annan tråd
Vad tror ni att regeringen tänker om detta?
Är den nya 15-dagars visum stämplingen i stället för 30 dagar ett sätt att få in pengar? Tror inte det.En annan märklig sak är de här med att hyra hus.
Man tycker ju att priserna borde gå ner i tider som dessa men NEJ NEJ NEJ.
Inte ett dugg!!!
I stället sitter de thailändska markägarna och håller på sina skyhöga priser på husen de har byggt.
Alltså försöker de hellre hålla kvar det höga priset med näbbar och klor och mister hellre NÅGON inkomst ALLS i stället för att sänka priset och få in LITE inkomst!
Alltså hellre INGEN inkomst än LITE inkomst.
Är detta ännu ett exempel på den berömda thai-logiken??? . (I så fall är den INTE medfödd i mitt fall.) :scratch:Jaa inte vet jag….men skönt var det att kasta ur sig bokstäverna som snurrar i tankarna i alla fall. 🙂
Hur ser det ut i Phuket och övriga Thailand just nu?
Vad tror ni om high/peak sesason hos er?Fyll gärna på! 🙂
-
6 December, 2008 at 4:54 pm #416919
ja det är lite lustigt det där att Thailändare HÖJJER priserna när det går dåligt istället för å skaffa lockpriser. . man undrar var det kommer ifrån? när det verkar vara vanligt..
har inga siffror men situationen ser tråkig ut i Bangkok också, en polare som jobbar på hotell säger att det är inte mer än 30 – 40% bokat nu (och det är ett populärt hotell) och nyanställda har fått gå, årliga bonusen uteblev och lönerna har sänkts. man får hoppas det blir kortvarigt för nu ser det inte kul ut!
Scenska tidningar skriver att folk åker ändå, men dom tar ju bara upp charter turismen, en ren gissning säger mig att den står för en rätt liten del av den Thailändska turist industrin . . “independent travelers” verkar tyvärr välja andra resemål iår. .
-
6 December, 2008 at 5:07 pm #416920
Kan bara hålla med, pratade med husägarna där jag bor här i Samui och dom säger samma sak, dom brukar ha fullbokat vid den här års tiden men nu är det bara 4 hus uthyrda av 22. Dom fick en massa avbokningar pga av det som hände i Bangkok och har varit tvugna att låta en stor del av dom som jobbar här sluta. Var nere på stranden idag och det var inte mycket liv där heller, så jäkla tragiskt.
-
6 December, 2008 at 5:12 pm #416921
Låter ju inte så bra det här.
Mycket finns att hyra när det gäller boende men inte till några bättre priser.
Av någon anledning verkar high/peak season-priserna vara heliga och icke förhandlingsbara.Tråkigt att folk har fått gå från sina jobb, Bangkok trodde jag ändå hade rätt så jämnt tryck året om. 🙁
Joo, handlade mat på Tesco igår och det var i stort sett bara thaiar där förutom ett par ingifta västerlänningar med familjer.
Ändå byggs det nya stora shopping centrum och hotell på ön. Key-money är lika hög som vanligt och samma sak gäller hyrorna.
Så nära gågatan det går, helt mitt i, dyrt som tusan är det men inga turister kommer.Undrar just om det kommer att se likadant ut kring jul.
Då är väl ändå katastrofen ett faktum för ALLA! -
6 December, 2008 at 5:13 pm #416922
@timsurin wrote:
Kan bara hålla med, pratade med husägarna där jag bor här i Samui och dom säger samma sak, dom brukar ha fullbokat vid den här års tiden men nu är det bara 4 hus uthyrda av 22. Dom fick en massa avbokningar pga av det som hände i Bangkok och har varit tvugna att låta en stor del av dom som jobbar här sluta. Var nere på stranden idag och det var inte mycket liv där heller, så jäkla tragiskt.
Menar du Choeng Mon-stranden?????
Är det SANT???
Men JISSES!
Har som sagt inte varit nere vid stranden dagtid på ett tag så jag vet inte.
Stackars husägare! -
6 December, 2008 at 5:21 pm #416923
Det stod på Thaivisa idag att 1 miljon Thailändare beräknas förlora sina jobb pga den pågående krisen i landet.
Fan vad ledsen man blir!
-
6 December, 2008 at 5:28 pm #416924
men man får ju glädja sig åt att det verkar bli en koalitionsregering från demokrat sidan nu så kanske läget stabiliseras temporärt iaf. visst finns dom grundläggande problemen kvar men vi kommer väl iaf slippa PAD´s ekonomiska terrorism i den närmsta framtiden.
-
6 December, 2008 at 6:59 pm #416926
Jaa du seaserpent…
Hur många faranger VET med säkerhet att de kommer att ens vara i Pattis i ett år som läget ser ut just nu?
Tänker på visumreglerna mm.jaa vad ska man säga…Only in Thailand..haha 🙂
-
6 December, 2008 at 7:12 pm #416927
Malaysia truly asia.
Thailand, nearly Burma!
-
6 December, 2008 at 7:22 pm #416928
Jaa…Malaysia är fint. Har inte sett så mycket av Malaysia men skulle gärna vilja.
Riskerar ju att inte få mitt residence visa ifall jag reser ut ur Thailand. Måste stanna 3 år i sträck för att kunna söka står det.
OM jag nu inte lyckas med mitt thai citizenship. Har ett litet kort i skjortärmen men vi får se hur det går. 🙂Nu ska ni får höra nåt riktigt knäppt!
Vi har inga asfaltsvägar på Koh Samui, vi har BETONG-vägar!
Det senaste jag hörde om detta var att anledningen till att vi inte har asfaltsvägar är att de förra som styrde ön hade kompisar som hade betongföretag!Gissa hur det blir när det regnar bort sand runt omkring betongen?
Joo, då blir det en fin kant som någon tung bil kan knäcka och då behövs det MER betong att laga med..
vad ska man säga..hahahha!Sedan ryktas det att det är bygg-stopp på gång på ön eftersom det är vattenproblem överallt.
Antar att det är därför alla bygger som galningar just NU.
jisses det är ju sena natten förresten….men äh…det är ju söndag i morgon. 🙂 -
6 December, 2008 at 9:16 pm #416929
Hej.
Även om många troligen både bokat och betalt resan innan både “ekonomiska” och “politiska” krisen. Så är väl frågan om hur det blir nästa år. Om det går dåligt i år, så blir det nog inte bättre…
Vad jag förstått så är det iaf från Sverige obetydligt med avbokningar pga oroligheterna.
Stammisar och de med relation på något sätt till thailand lär väl åka när helst det finns läge. Men alla nya eller de som bara ska ut och resa någonstans. Risken är att thailand inte längre är lika populärt för dem.
Läste på ett annat forum att Thai har ställer in flera flygningar vissa redan under JUL & NYÅRS helgerna !!! (ej Sverige) Forum inlägg om Thai Resenedragningar
Börjar man med sådant redan nu. -
6 December, 2008 at 9:33 pm #416930
Antingen är de dumma, eller ointresserade.
Det här med att inte kunna sänka priserna måste ha med deras óvilja att tappa ansiktet (sett från deras synvinkel) att göra. Så fort de sänker priserna erkänner de ju för sin omgivning att deras glädjekalkyler var just – glädjekalkyler, och för sig själva att de inte kommer bli lika rika som de lovat sig. Så i stället för att vara smarta gör man som strutsen.
Det blir som i Sverige, det tar några år för folk att acceptera nya läget, sedan går priserna ner till där de hör hemma. De senaste åren har ju varit helt sjuka i alla värderingar man kan värdera.
-
6 December, 2008 at 11:29 pm #416931
@Rosarin wrote:
Nu ska ni får höra nåt riktigt knäppt!
Vi har inga asfaltsvägar på Koh Samui, vi har BETONG-vägar!
Det senaste jag hörde om detta var att anledningen till att vi inte har asfaltsvägar är att de förra som styrde ön hade kompisar som hade betongföretag!Gissa hur det blir när det regnar bort sand runt omkring betongen?
Joo, då blir det en fin kant som någon tung bil kan knäcka och då behövs det MER betong att laga med..
vad ska man säga..hahahha!Du ska nog vara glad över att det inte finns asfaltvägar i den värmen. I starkt solsken blir vägbanan väldigt het och tunga fordon skulle snabbt gräva diken i asfalten som blir jättefarliga när du kommer på din moppe (om du skaffat någon ny?). Betongen håller för stark värme, men givetvis är kanterna ett problem. Det får man lösa med att fylla på sand efter varje regn, det finns väl spadar även på Samui?
-
7 December, 2008 at 3:56 am #416932
Hej Leo, vad rar du är! 🙂
Jo visst finns det spadar men man skulle kunna tro att de blåst bort ibland..:p Hos oss finns i alla fall en liten rosa i plast.
Har inte skaffat moppe ännu, lånar av en kompis ibland men kör bara saaaakta…Appropå det där med att fylla på med sand.
För två år sedan rasade en bro ner i Lamai pga regnet. Gissa vad den byggdes upp med då?
Japp, sand förstås. Sedan rasade den ett par gånger till under samma år och varje gång byggdes den upp likadant.
Även förra året hände samma sak men då verkar någon ha tröttnat för då blev det till slut betong och i år har det hållt!
Tyckte mest att logiken bakom att inte införa asfalten var lite rubbad.
Minns att det var uppe en diskussion förut ang. hur halt det kan bli i värmen med asfalt. Tror att det var Phuket som var uppe som exempel då.
Kan tänka mig hur betong-bilarna kanar omkring med sina dåliga bromsar också….scary!!
Får väl se om det blir någon ändring nu när Koh Samui har blivit “town” och svarar direkt till Bkk i stället för till Surat thani som de gjorde förr.En bra sak är nog ändå bygg-stoppet som det ryktas om. Ryktet säger att inga fler byggtillstånd blir godkända förrän det finns en fungerande infrastruktur för öns redan befintliga byggnader, särskilt när det gäller vatten, el och reningsverk.
Låter ju toppen för elavbrotten är fortfarande ett problem.
Vi har el-avbrott ca 3 ggr i månaden (20 min/gång eller längre) och då inte inräknat de gånger när elen bara går ner 1 sekund och går upp igen.
Det är ju inte som i Sverige att man ändå har vatten när elen försvinner. De flesta hus har vattenpumpar eller något vattensystem som går på el vilket gör att det inte ens går att spola i toaletterna när elen försvinner.Har någon hört något hur det är i Phuket för tillfället?
De hade ju rätt hårt tryck på sitt immigrationskontor då Suvarnabhumi var stängd men jag tänkte ju förstås främst på turismen och beläggning på hotell och sån´t.Vad gäller det här med att räkna turister. Kanske lite korkad fråga men jag förstår inte hur det kommer att räknas nu när de har ändrat visumreglerna till 15 dagar istället för 30 tro?
Om en turist som kommer in över gränsen var 30 dag via turistvisum, visaruns mm, räknas samma turist som 2 anlända turister nu när den får åka var 15:e dag i ställe? -
7 December, 2008 at 5:22 am #416933
Hahaha jasså det är därför det är betongvägar över hela ön, funderade på det jag också. Och visst är det underbart med strömmavbrott ibland. Igår kom ett litet runt halv elva, totalt becksvart medans man fumlade runt i huset efter tändstickor.Ja jag menade Choeng Mon Beach förut, när jag kom så var det fullt på stranden där på dagen men nu så är det nästan tomt. Känns som thailändsk envishet det här med att inte sänka priserna, sänker inte någon annan priserna så tänker inte jag heller göra det ungefär. Rosarin, du får gärna låna min lilla Honda om du vill :blackeye: , kan ge mig sjutton på att vi har gått om varandra flera gånger och inte känt igen varandra hahahahahah. Dom har jättefina spadar på Tesco förresten :cheers: .
-
7 December, 2008 at 11:27 am #416934
@seaserpent wrote:
Angående betongvägar, så är det billigare och har en längre livstid än asfalt… om det görs rätt frän början.
Det stämmer att de har lång livstid. I Tyskland finns det fortfarande en del betongvägar som anlades på 30-talet, men plattorna har ofta förskjutit sig så att skarvarna blivit obekväma och rätt farliga att köra över.
-
7 December, 2008 at 1:52 pm #416936
Rosarin, du efterlysar rapporter från resten av Thailand betr turist situationen.
Här i Ao Nang , Krabi är det oxå gapande tomt vad gällar individuellt resande turister. Charterfolket finns dock och befolker mellanklass hotellen. Men det är inga “big spenders” – köpar sina öl och hot dogs på 7/11 . Barer, restauranger och touragencies klagar stort över bristande kunder.
Som tidigare sagt i denna tråd, så ökar thaierna prisarna, när omsättningen går ner = (dingdong)
Byggnationerna i Ao Nang har varit enorma senaste 2 åren. Nu står det ena efter det andra guesthouse tomma- och redan nu stängar de en efter en – har inga ekonomiska marginaler.
De 5-sjärniga hotellen, som finns här – har en beläggningsprocent runnt 10-20 % nu här i peak high season = katastrof. Massuppsägningar är redan ett faktum här.
Vi, andra med små enheter klarar os nog bättre p.g.a. välinarbetad kundunderlag – men hur många år ?
TAT har utarbetat en statistik, som sägar att antalet turister minskar omkring 45-50 % denna såkallade high season. (kunne läsas i The Nation för ett par dagar sedan) -
12 December, 2008 at 4:47 pm #416937
Angående Samui har det hänt något nu verkar det som.
Andra stället nu för mig som får för sig att ändra ett överenskommet pris med motivering att det börjar bli fullbokat.
Kanske de ljuger för att pressa ur några extra baht men tycker själv inte tillvägagångssättet är acceptabelt så nu har vi börjat se på andra resmål. Verkar vara långt ifrån någon kris nu iallafall, åtminstone på Koh Samui. -
12 December, 2008 at 5:48 pm #416939
Ja, man får väl gotta sig åt dena fina valutakursen sålänge.
Man skulle ju kunna göra som vanligt och ordna allt på plats men samtidigt känns det dumt att lämna allt åt slumpen när man skall anlända den 27:e mitt i mellandagarna. Det är ju då om något, det åtminstone i teorin faktiskt kan vara fullt. Fast har ett beprövat backupalternativ på gång som jag vet duger. Lite slitet kanske men det kostar ju därefter också.
Det löser sig nog! -
13 December, 2008 at 10:52 am #416940
Det är bara bullshit, finns inte ett ställe här, hotell/hus mm som ens är i närheten av vare sig fullbokning eller på väg att bli fullbokade.
Precis som seaserpent skriver så försöker ägarna få ut ett par baht extra och skyller på att det är fullt mm. Thai logik när den är som bäst, höj priserna när turisterna sviker?? vad kan man säga. Hoppas att ni hittar någonstans att åka endå, det är nog tyvär bara att leta på som läget är nu. -
13 December, 2008 at 11:24 am #416941
Precis vad jag ville höra. Tack Timsurin.
Köpte biljetter Samui – Bkk igår. Det ligger kanske nåt i det där ändå. De börjar ta slut allihopa och fick skjuta fram det till den 6e.
Fast är det då verkligen så att det är för många turister? Eller har resebyråerna börjat köpa upp biljetterna nu så de kan ta hutlöst betalt?
Känns ganska smart i samband med Jul/Nyår och en Fullmoon fest på det samtidigt. -
13 December, 2008 at 2:01 pm #416942
Det är mkt enkelt. Flygbolagen har minskat antalet flygningar p.g.a färra turister…. Krabi arrivals har minskat 80 % enl. dagens Krabi News. :bounce:
-
13 December, 2008 at 4:47 pm #416943
Va kul Richie, välkommen till Samui senare då. Vet inte om ni har hittat något boende på ön än men i nuläget så är kanske det är bäst att snacka pris öga mot öga och som sagt det här om high peak mm är bara b-shit. Precis som Rosarin skrev i början så är det tråkigt tomt här just nu. Hur som helst så ha en jättebra tid här på lilla Samui när ni kommer. :cheers: :spiderman:
-
18 December, 2008 at 6:46 am #416944
Hej igen!
Har nyss flyttat och har precis börjat komma i ordning. 🙂
Joo..fortfarande tomt och öde….
Läste på ett annat forum om en kille som hade varit nere på Chaweng stranden och hans fru hade köpt sig en grillad majskolv.
Försäljaren sa att det var den första han hade sålt på FYRA DAGAR!!!!
Han kan ju ha ljugit förstås men killens fru är thai så de pratade thai, men jag vet inte.Richie, kul att du kommer hit!
Ang. fullmoon-partys så var det en fransman som försvann på det senaste partyt och han har inte hittats ännu. Det var den 12-13 dec.
Jag har hört att det finns vägar på Koh Pagnan som man INTE ska åka moppe på, på natten för där sitter det folk och väntar på att ha ihjäl en och sno allt man har. Kan ju vara en skröna men chansa inte om ni ska dit är ni snälla.
Det är inte första gången faranger bara försvinner spårlöst och aldrig hittas efter ett fullmoon-party, om jag säger så.Tittade för skojs skull på latestays.com igår och det är SKRÄMMANDE många hotell som har lediga rum på jul och nyår på Samui.
Sanningen är nog att det är ännu fler i verkligeheten eftersom alla hotell inte är kopplade till latestays hemsida.
Tråkigt är det i alla fall.Tim, jag börjar få liiiiiiite mer kläm på att köra moppe nu, men jag törs inte köra på stora vägen, jag är rädd för cementbilarna!
Iofs är jag nog rädd för de andra bilarna också…haha…en moppe är ju inget värd på de här vägarna..alla bara prejar undan dom. Ska öva lite mer så kan jag kanske köra på stora vägen sen.
Nähä..packa upp var det.hej så länge,
🙂
-
18 December, 2008 at 2:18 pm #416945
Hahaha betong bilarna är inte mina favoriter heller, dom kör väl efter mottot störst går först. Har aldrig sett så många betongbilar i hela mitt liv sen jag kom hit. Ön skulle säkert stiga med flera meter om dom försvann hahahahaha. Var nere i Chaweng en sväng idag och köpte lite kläder, gud så tomt det är där. Vanligtvis så är det ju fullpackat med bilar och turister men idag så kunde man köra rätt igenom
på några minuter. Trist så trist. Lycka till med nya stället Rosarin och kör försiktigt. -
18 December, 2008 at 2:49 pm #416946
@Rosarin wrote:
Tim, jag börjar få liiiiiiite mer kläm på att köra moppe nu, men jag törs inte köra på stora vägen, jag är rädd för cementbilarna!
Iofs är jag nog rädd för de andra bilarna också…haha…en moppe är ju inget värd på de här vägarna..alla bara prejar undan dom. Ska öva lite mer så kan jag kanske köra på stora vägen sen.Jag har faktiskt funderat lite på det där…. Själv har jag aldrig kört motordriven tvåhjuling, men visst har jag suttit på bönpallen och blivit skjutsad.
Men fyrhjuling verkar ju vara ett intressant alternativ. De vi har i Sverige tycks vara försedda med en 50 cc motor genomgående och de thailändska “mopederna” är väl 125 kubikare egentligen eller nåt sånt (lätt MC är det väl?).
Kan det vara nåt – en fyrhjuling istället för “moped”? Jag antar att en sån är mer lättkörd också förutom bättre lastutrymmen…. Eller?Man ska väl tillägga att fyrhjulingar är stöldbegärliga i Sverige, det stjäls en oherrans massa av den fordonstypen, och mycket bättre är det kanske inte i Thailand heller….
-
18 December, 2008 at 4:26 pm #416947
Tror inte att fyrhjulingar går att regga för trafik på allmän väg i Thailand som här i Sverige? Jag var i och för sig ute och åkte runt på en i Hua Hin förra året :geek:
-
26 December, 2008 at 5:34 pm #416948
Hej hej!
Tog en sen runda genom Chawengs huvudgata ikväll och vet ni vad???
Det var MASSVIS med turister!!!!!
Weeeeeeeeeeeeee, äntligen en liten ljusning för Koh Samuis många småföretagare!
Kändes jättekul att se!Hur är läget ner i Phuket, Koh Lanta, Chiang Mai mfl.???
Har ni fått någon “jul-rush” ännu?Välkomna att fylla på med info 🙂
-
27 December, 2008 at 11:54 am #416949
Du får ursäkta mig men det är väl sällan gubbar behöver vänta på att bli serverade av flickorna! hi-hi!
Det är ju inte heller gubbarna som gör Thailand, eller hur?
Tänkte mer höra hur läget ser ut på turistorterna ang. alla turister, inklusive gubbarna förstås, men hade faktiskt fokus på helt andra grupper.
Har ni någon peak season?
Välkommen till forumet förresten Helge Svensson och hoppas att vinet smakade gott! :cyclopsani:
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.