Hem Forums Att bo i Thailand Kultur, Samhälle & Politik, http://blogg.jankallman.com/

Viewing 10 reply threads
  • Author
    Posts
    • #395122
      modasty
      Participant

        Av en händelse kom jag i kontakt med denna bloggen. Läste lite här på forumet och såg att många före mig varit i kontakt med denna skribent som beskriver Thailands kultur, politik, ger råd om restauranger samt verkar vara ganska välinformerad om olika upptåg i Bangkok. Det verkar som att bloggen varit nerlagd under några månader men nu sist jag var inne och dessutom kommenterade fick jag svar ……Vill därför uppmuntra er som varit i kontakt med denna bloggen tidigare att kommentera . Jag vet inte hur det funkar riktigt med frilans journalistik men beundrar dock människor som vågar beskriva, klaga öppet och eventuellt dra in lite pengar på sitt arbete……Kanske postat i helt fel forum men då får Admin klaga…..Tack för mig. Ser fram emot att vi bombarderar JK med kommentarer så bloggen får vara kvar. :flower:

      • #491504
        Nille
        Keymaster

          Inga problem, den kan ligga kvar.

          En annan som kanske är intressant är Wallenius vinklar http://walleniusvinklar.com/

        • #491505
          modasty
          Participant

            Tack för tipset. Verkar vara en ytterligare givande blogg.

          • #491506
            Myran
            Participant

              Lägg av Jan, vi vet att det är du.

            • #491507
              Myran
              Participant

                Ovan var alltså ett (uppenbart) skämt. En viss individ kan med andra ord bespara mig fler hysteriska PM.

              • #491508
                goodolle
                Participant

                  Hoppas JK har bättrat sig för de gnället han höll på med angående Thailand innan han gjorde ett uppehåll fick många att sluta gå in på hans blogg. När man lever på barerna runt Sukhumvit 1-33 så har man inte mycket till att komma med i Thailand.

                • #491509
                  Auan
                  Participant
                    goodolle wrote:
                    Hoppas JK har bättrat sig för de gnället han höll på med angående Thailand innan han gjorde ett uppehåll fick många att sluta gå in på hans blogg. När man lever på barerna runt Sukhumvit 1-33 så har man inte mycket till att komma med i Thailand.[/quot

                    Kan du ge något exempel då han gnäller.

                  • #491510
                    Auan
                    Participant

                      Att gå in och läsa på hans blogg är det minsta vi kan göra.

                      http://blogg.jankallman.com/pajas-prat/

                    • #491511
                      Nille
                      Keymaster

                        Det var en mycket bra sammanfattning av läget just nu tycker jag, bra Janne

                      • #491512
                        humpe
                        Participant

                          Riktigt bra skrivet.

                        • #491513

                          Bra skrivet! men for hoppas att inte myndigheter i Thailand läser hans blog för då sitter han nog på plan hem till Svedala snart.

                          Jesper & Pakusa

                      Viewing 10 reply threads
                      • You must be logged in to reply to this topic.