Hem Forums I Sverige med Thailändsk anknytning Byråkrati & Myndigheter Hur gör man med passet om man byter efternamn?

Viewing 2 reply threads
  • Author
    Posts
    • #385632
      Nille
      Keymaster

        Om frugan byter till eller lägger till mitt efternamn beställer man bara ett nytt via ambassaden då eller? En bekant till mig hade stora problem med detta när han försökte lösa allt under en semester i Thailand. Detta eftrsom han samtidigt skulle få in ett nytt PUT märke i detta nya pass. Någon med koll?

      • #412666
        Nille
        Keymaster

          Så här skrev han:

          Först fick vi legalisera Vigselbevis och person bevis här i Sverige hos Notarius Publicus, Thai ambassaden och UD

          Sen tog vi de papperna till UD i Thailand, BKK för legalisering

          Sen åkte vi till Ampur i Phayao för att föra in de nya uppgifterna i ”folkbokföringen” (Tabienbaan?) och sen fixa nytt ID kort med nya uppgifter.

          Sen tog vi det nya ID kortet till UD för att fixa ett nytt pass.

          Sen tog vi det nya passet och åkte till Svenska Ambassaden för att föra över PUT klistermärket till det nya passen.

          5 punkter hur man förstör en semester

          (jag behöver väll inte förklara att vi blev skickade vidare till olika myndigheter och byggnader för att det skulle gå snabbare några gånger, Men ovan är vad som behövdes göras)

        • #412667

          När vi gifte oss så klistrade passmyndigheten i Thailand in en lapp på högra sidan om fotosidan där hennes nya namn är handskrivet. Behövde inte fixa nytt pass. Sen om det är nya regler nu vet jag inte men hon använde sitt pass nu i sommar i alla fall.

      Viewing 2 reply threads
      • You must be logged in to reply to this topic.