Hem › Forums › Att bo i Thailand › Hälsa, Fritid & Sjukvård › Impregnerat myggnät i Hua Hin?
- This topic has 9 replies, 7 voices, and was last updated 13 years, 8 months ago by
TheJaff.
-
AuthorPosts
-
-
14 October, 2012 at 7:29 am #391544
Finns det att köpa och isåfall var?
-
14 October, 2012 at 8:26 am #466979
Jag har inte den blekaste aning!
Vad är det för impregnering som söks och vad skulle den skydda mot?
Myggnät är som regel finmaskiga nät gjorda i nylon- eller metalltråd och det finns många användningsområden för sådana.
-
14 October, 2012 at 9:45 am #466978
Han söker troligen detta http://www.reseradet.se/documents/2-9-Myggnatsinformation.pdf
finns att köpa på internett länk till en firma som säljer dessa http://travelheroes.se/b2c/Servlet?page=11&parent=sE110&sort=null&anr=OD507818 -
15 October, 2012 at 10:05 am #466980
@Thaisambo wrote:
Jag har inte den blekaste aning!
Vad är det för impregnering som söks och vad skulle den skydda mot?
Myggnät är som regel finmaskiga nät gjorda i nylon- eller metalltråd och det finns många användningsområden för sådana.
Varför känner du att du måste svara, sarkastiskt dessutom, om du inte har den blekaste – dålig dag?
Impregneringen är till för att myggen inte ska vilja sätta sig på nätet och sticka igenom om det tex. ligger direkt mot ett ben. Jag reser med min sambo som får ganska stora besvär av myggbett, samt en dotter som är 2 år. Vi ska hyra ett hus i Hua Hin av några vars dotter fick Denguefeber förra året (i Hua Hin) men vi ska även resa runt ett par vackor till bla. Koh Chang med omnej.
Måste jag förklara mig ännu mer och “försvara” vårt behov av myggnät?
-
15 October, 2012 at 11:15 am #466981
@TheJaff wrote:
Måste jag förklara mig ännu mer och “försvara” vårt behov av myggnät?
Om Du vill så får Du det naturligtvis.
Men Du kan göra en sån impregnering själv, det finns flera preparat som är insektsavvisande, men de är även hälsovådliga på annat sätt och avger ångor. Det är inte så bra att använda sånt som används i jordbruket eller industrin för att hålla insekter borta.
Här finns i alla fall mer information från Karolinska Institutet: MeSH Tree Location(s) for Insect Repellents
Jag skulle tro att något med DEET skulle kunna passa, det finns att få i Thailand. Ett exempel är Touratechs Care Plus DEET Lotion (50% DEET), men det finns andra liknande preparat också. Det har inte långtidsverkan men hur länge det fungerar på till exempel myggnät vet jag inte.
Rekommenderar försiktighet och koll på vad det är för medel som smetas på myggnätet – det finns allergena och hälsovådliga preparat i den här klassen, särskilt om de är långtidsverkande och således medför långvarig exponering.
Har inte hört talas om att det skulle finnas myggnät med denna typ av impregnering att köpa i handeln, men i Thailand kan Du säkerligen få någon till att lägga på vad som helst som ni vill ha!
Edit: Ser nu att Tapani hade hittat något också, ni får pröva er fram och se om ni hittar något som fungerar utan att vara alltför hälsovådligt eller miljöskadligt.
-
15 October, 2012 at 6:19 pm #466983
Hej,
Jag har letat lite åt dig. Det du bör ha är tydligen ett nät som är impregnerat med Deltametrin eller Permetrin. Det du söker verkar finnas här:
http://www.thailand-innovativecompanies.com/ttd_bizenterprise/companyFeaturesTTIC.aspx?dirid=97&cocode=20111050MvH,
Hans -
15 October, 2012 at 7:10 pm #466984
Om du nu skaffar ett dylikt myggnät så kolla noga upp så det verkligen är tänkt att användas direkt kroppen under längre tid, även om man tex använder Permetrin för att döda löss i håret så kanske det är en helt annan sak att utsättas för samma giftet under lång tid..
-
16 October, 2012 at 6:52 am #466985
Nu börjar vi spåra in på en fråga jag ställt tidigare där jag undrade hur man skulle få bättre vinddrag i myggnät. Man skulle alltså kunna bespruta dem
-
16 October, 2012 at 11:08 am #466986
Tack för alla svar. Kommer nog att köpa med nät hemifrån eftersom det verkar vara osäkert om man hittar såna på plats. Tex. dessa (http://www.travelsafe.nl/en/assortment-group/11/ts125) går att köpa i butik i Sundsvall (hade gärna sluppit släpa det på resan).
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.