Hem › Forums › I Sverige med Thailändsk anknytning › Byråkrati & Myndigheter › jag hade jobbat i sverige men nu vill jag stanna här

Viewing 3 reply threads
  • Author
    Posts
    • #392539

      jag kom till Sverige för att arbetar och jag har arbetstillstånd för 2 år men jag hade jobbat för ett år sedan och slutat. Nu bor jag med min sambor och studerar. Jag vill vet. Kan jag göra dokument i Migrationsvaket i Severige eller jag måste göra i mitt land för att byter från arbetstillstånd är uppehållstillstånd?.

    • #477134
      nathon
      Participant

        @katty wrote:

        jag kom till Sverige för att arbetar och jag har arbetstillstånd för 2 år men jag hade jobbat för ett år sedan och slutat. Nu bor jag med min sambor och studerar. Jag vill vet. Kan jag göra dokument i Migrationsvaket i Severige eller jag måste göra i mitt land för att byter från arbetstillstånd är uppehållstillstånd?.

        Du har idag ett visum för att arbeta i Sverige?
        Men du arbetar inte?
        Verkar inte bra för dina möjligheter för att få uppehållstillstånd.
        I vilket fall som helst tror jag att du måste börja söka på nytt från Thailand.

      • #477135
        Thaisambo
        Participant

          Vi har inte separata arbets-, bosättnings- och uppehållstillstånd i Sverige generellt, det är bärplockare och en del andra som får ett begränsat arbetstillstånd.

          Men ett vanligt svenskt UT är ett kombinerat arbets-, bosättnings- och uppehållstillstånd till skillnad mot ett thailändskt uppehållstillstånd (egentligen ett tillstånd att vistas i landet, Permit to Stay). Arbetstillstånd söks separat och det gäller även bosättningstillstånd, som för övrigt är restriktivt.

          Svenska arbetstillstånd är för övrigt normalt generella, de gäller överallt och är inte knutnatill någon särskild arbetsgivare eller speciellt arbetsställe, detta gäller de som ingår i vanligt svenskt UT. Jag vet inteexakt hur det är med bärplockarnas arbetstillstånd.

          Förmodar att det tvååriga UT Du har är grundat på familjeanknytning – då är det inga problem utan utökning söks i Sverige på något av Migrationsverkets kontor.

          Att man reser in med en arbetsvisering (wP, Work Permit) är ovanligt eftersom det är svårt att söka och få ett arbete i Sverige från tredjeland. Men numera är Du sambo i Sverige och har följaktigen familjeanknytning. Tror att det bästa är att prata med Migrationsverket innan Du bestämmer något, jag har svårt att tro att Du skulle behöva åka hem till Thailand för detta utan man kan söka utökningen på grunden familjeanknytning- Är det inga anmärkningar för övrigt blir Du troligen beviljad ett PUT då. Du får stanna i Sverige så länge behandlingen av ansökan behandlas så det tror jag är en bra väg att gå,

          Du kan dock inte resa ut ur Sverige under den behandlingstiden eftersom det medför att ansökan förfaller.

        • #477136
          nathon
          Participant

            Detta står att läsa på migrationsverkets sida;

            Vad händer om jag blir av med mitt arbete?
            Om du blir av med ditt arbete och inte hittar ett nytt arbete inom tre månader kan Migrationsverket återkalla ditt tillstånd. Ditt arbetstillstånd är alltid begränsat till ett visst yrke och ibland också till en viss arbetsgivare. Om du hittar ett nytt arbete och det inte täcks av ditt gällande tillstånd måste du ansöka om ett nytt arbetstillstånd.

            Så det kanske är en viss skillnad??

        Viewing 3 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.