Hem › Forums › Resa i Thailand › Praktiska Prylar & Finurliga Råd › Koh Lanta eller Khao Lak ???
- This topic has 7 replies, 4 voices, and was last updated 10 years, 6 months ago by
ByggareBob.
-
AuthorPosts
-
-
24 November, 2015 at 1:22 pm #395114
Hallå vänner!
Nu är jag/vi igång igen med en Thailandsresa.Vi har ju verkligen ingen stor erfarenhet av Thailand, har varit på Koh Samui för flera år sen (då var vi 8 st som reste tillsammans),på Raily Beach för fem år sen (då var vi 4 st som reste). Den här gången tänkte vi resa bara vi två, och på en charter. Vi vill bo nära stranden, kunna ta en longtail båt ut till ngn annan ö, inte så långt till lite shopping och samtidigt bra boende.Vi pratar välbehövd VILA i två veckor.
Vi funderar på Koh Lanta eller Khao Lak.
Snälla….. kan inte ni som rest många ggr dit, ge oss tips -
24 November, 2015 at 8:13 pm #491472
När hade ni tänkt åka?
-
25 November, 2015 at 3:28 am #491473
Två veckor i sträck på endera stället låter som en prövning…
Hur vill ni “leva” på plats? Ska ni upptäcka nya restauranger varje kväll så är ju Khao Lak hopplöst. Uppsidan är fin strand och fina boenden (om man är villig att betala för det dvs).
Lanta är ju idealet om man “absolut inte vill göra ett skit på två veckor”, med det sagt så är det risk för lappsjukan också. Här får ni dock lite lättare att gå ut och äta, skulle tro att shoppingen av kläder och souvenirer är likvärdigt med Khao Lak.Från Khao Lak har ni en taxiresa till Phuket om ni vill ha lite mer action och sådant går ju att bestmma när man är på plats. Lanta är en färja från Phi Phi och även Phuket.
-
27 November, 2015 at 9:54 am #491474
Vi tänkte åka i mitten på mars.
Vad har ni att föreslå som är bättre? Jag antar att ni båda har erfarenhet av landet.
Vi vill helst inne behöva byta flyg när vi väl kommit ner till Thailand -
27 November, 2015 at 12:58 pm #491475
@Sylva wrote:
Vi tänkte åka i mitten på mars.
Vad har ni att föreslå som är bättre? Jag antar att ni båda har erfarenhet av landet.
Vi vill helst inne behöva byta flyg när vi väl kommit ner till ThailandVarför inte beskriva lite mer hur ni vill att semestern ska se ut mer i detalj? Blir lättare att tipsa er då.
Mvh
-
27 November, 2015 at 9:52 pm #491476
I mitten på mars finns det ledigt boende överallt så då är mitt tips att inte åka charter. Köp flygstol och boka 2 nätter nånstans där ni tror att det är bra sen pröva er fram. Vad just nu gillar kan inte vi svara på.
-
28 November, 2015 at 2:04 am #491477
Håller med Humpe, snöa inte in er på charter utan leta efter de billigaste (om ekonomin nu är vital) flygstolarna för att sedan ordna boendet själva. Hotels, Agoda osv är goda verktyg och antingen är man nöjd med de priserna som erbjuds eller så mailar/ringer man och förhandlar på egen hand. Titta på recensionerna, de brukar ge hyfsade indikationer på kvalité och ev brister.
Med den lilla infon som trådskaparen tillhandahållit så hade jag lagt min röst på Koh Chang. Härligt fina stränder, grymma strandrestauranger och lagom dos av shopping, nöjen och restauranger. Jag talar av egen erfarenhet men det ska tilläggas att jag inte varit på Chang på ca sju år.
Med vänlig hälsning,
Anders -
29 November, 2015 at 11:04 pm #491478
Om ni nu vill unna er något gott så säger jag åk, Norwegian och boka online på deras webbsida.
Kolla in hotell online men lita inte alltför mycket på vad som skrivs.
Bodde här får några år sen när Le Meridien ägde det men nu Pullman, helt perfekt ställe, kostar lite mer men men. Kan ju alltid ta kortare tid 😉
http://www.pullmanhotels.com sök på Khaolak så kommer två upp, det är samma ställe bara välja rum eller villa.
Finns ett ställe söderut på Phuket, kata beach som heter något med Palm, oxå väldigt privat men billigare, olika typer av rum och privat pool utanför dörren. Finns ett till på kata med små privata rum/condos med egen pool och utan insyn, kan man nakenbada under bar himmel och simma mot en jetstråle 😉 lite dyrare men väl värt några nätter. Får man frukosten serverad på rummet varje morgon bl.a. Tror det heter Amar….något.
Vill ni ha lite lyxigare så kan jag ta fram närmare info och web platser sen e det bara och boka online.Men snälla glöm detta med charter resa, är så enkelt och boka online både flyg och hotell, flyget betalar man online men hotell oftast på plats finns tillgängligt. Och ju närmare källan ni bokar, dvs av den som säljer tjänsten, flyg hotell osv desto billigare blir det, en mellan hand kostar alltid något…..
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.