Hem › Forums › Att bo i Thailand › Driva företag, Investera & Arbeta › Arbetssökande › Linux Administatör (Ubuntu/Debian)
- This topic has 6 replies, 3 voices, and was last updated 13 years, 2 months ago by
hans1977.
-
AuthorPosts
-
-
2 March, 2013 at 7:05 am #392002
Hejsan
Jag har börjat leta efter möjligheter att jobba i något land som är lite varmare än Sverige.
Vet någon om det kan finnas jobb för min profil i Thailand?Titta på min LinkedIn profil http://www.linkedin.com/in/yanryberg.
Hoppas på napp…
/Yan
-
2 March, 2013 at 10:49 am #472582
Hej,
Jobb finns det, men tillgängligheten för utlänningar är mer tveksam. Din kompetens passar dock väldigt bra för distansarbete. För en utlänning tror jag att ett administratörsjobb på distans är lättare att hitta än motsvarande på plats i Thailand.
Jag själv är verksam som utvecklare av inbäddade system, men jag är väldigt inriktad på Linux och öppen källkod. Min plan är att öppna en egen verksamhet i Thailand inom inbäddade system, och till största delen basera verksamheten på Linux och andra öppna programvaror. Det är ett ambitiöst projekt, och att gå ihop fler personer om det för hjälpas är en återkommande intressant tanke. Är du bara inne på att jobba som anställd?
MvH,
Hans -
2 March, 2013 at 12:09 pm #472583
Vi kanske kan göra ett joint venture killar?
-
2 March, 2013 at 12:50 pm #472584
Jag har oxå funderat över någon typ av distansarbete, det är ju nästan natt här i Sverige under arbetstid i Thailand. Jag är öppen för förslag och nej jag kan tänka mej eget oxå även om anställning kanske är något tryggare!!
Har någon av er några förslag?
-
2 March, 2013 at 4:18 pm #472585
Vi skulle kunna göra en kompetensmatris och en målsättningsmatris för att få en indikation på hur det skulle kunna gå, och efter det så kan vi sikta på en gemensam kaffe om det ser lovande ut.
MvH,
Hans -
2 March, 2013 at 7:45 pm #472586
Skall vi göra detta här eller i något dokument?
Jag kan ju lägga upp en liten matris över mina kompetenser…
Min epost finns på linkedin… -
2 March, 2013 at 8:12 pm #472587
Här blir nog inte bra. Jag har skickat meddelande via linked in.
MvH,
Hans
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.