Hem › Forums › Gemensamt, för alla › Samlevnad & Relationer › Mitt livs kärlek-hur påverkas ekonomin?
- This topic has 5 replies, 6 voices, and was last updated 15 years, 2 months ago by
dissidenten.
-
AuthorPosts
-
-
17 March, 2011 at 2:07 pm #389216
Hallå ärade forum vänner!
Jag har varit en inne och läst en del här på forumet tidigare och nu har jag tagit steget att bli medlem för att få råd och tips av er “veteraner” som har stor erfarenhet och kunskap!
För ett år sedan lärde jag känna en fantstisk thai tjej som jag blev helt tagen av från första stunden jag såg henne.När jag var hemma i Sverige pratade vi i telefon ett par gånger i veckan.Nu när jag är tillbaka hos henne igen är kännslan att hon verkligen menar allvar och vi båda vill satsa på ett seriös förhållande.Hon har två barn sedan tidagare ocvh säger att hon är nöjd på den fronten,viket passar mig utmärkt för jag vill inte ha barn.Vi skall förlova oss innan jag åker tillbaka till Sverige.
Jag har många frågor men just nu är det den ekonomiska biten som jag fundrar lite på,vad förväntas av mig,vad bör jag bidra med?
Hon har en önskan om att jag skall skicka lite pengar i lågsäsong,vilket jag kan tänka mig men jag har ingen aning om hur mycket.
Hon arbetar på ett större spa/massage ställe,nu i högsäsong arbetar hon 6 dagar i veckan mellan 10:00 till 22:00.Jag har försökt att tala med henne vad hon har för lön men hon vill inte riktigt prata om det,hon brukar skoja bort det.Jag vill ju veta så jag kan ta ställning till hur mycket pengar jag kan tänka mig att bidraga med,hon säger att det är “up to me”.
Så jag hoppas att nån kan svara på vad hon borde ha för månadslön plus dricks kanske. -
17 March, 2011 at 2:30 pm #447046
Hi Thai Tin
Dina frågor ger anledning till flera frågor innan dom kan besvaras.
Några få essentiella till en borjan.1) Vart i Thailand befinner ni er ? Lagsasong later som turistort.
2) Hur traf du henne ?
3) Lonen pa massagekliniker kan ligga pa allt fran 8.000 – 400.000 Bath per manad avhangigt av typen av massage.
Lite provokerande fragor, jag vet, men ditt upplagg far alla mina alarmklockar att ringa HOGT. :scratch: -
17 March, 2011 at 3:35 pm #447047
@Thai_tin wrote:
Hon har en önskan om att jag skall skicka lite pengar i lågsäsong,vilket jag kan tänka mig men jag har ingen aning om hur mycket.
Av vilken anledning skulle du skicka pengar, enligt henne alltså?
Det måste ju finnas en anledning tycker jag, det är ju en sak om du tex kräver att hon ska sluta sitt “jobb”, eller om hon ska följa med dig till Sverige då får du givetvis bidra till barnen mm..
Men att börja skicka pengar bara för saken skull är nog att göra dig själv en riktig björntjänst speciellt om du har “begränsande” resurser, det är lika bra att sätta ned foten direkt för kostnaderna kommer du kanske behöver en rejäl buffert istället tills den dagen ni har gemensam ekonomi, för det anser jag i alla fall jag man inte har förrän man bor tillsammans..
-
18 March, 2011 at 5:34 am #447048
Varning, varning!
Det luktar golddigger lång väg! Nr 1: Skicka inga pengar alls! Inte en krona! Nr 2: Kolla upp allt Du kan om henne och ta rejäl tid på dig att göra detta. Nr 3: Tro på henne men kolla att det hon säger stämmer med sanningen! Nr 4: Ingen förlovning!
Bara ett sätt att snärja in dig i nätet! Finns det äkta känslor från hennes sida kan hon vänta ett år eller två. Kan hon inte vänta är hon inget att ha. Krasst men sant.
Jag har erfarenhet av massagetjejer. Ungefär samma skrot och korn som bartjejer, bara i lite mer förfinad form.
Hoppas att Du har stött på ett undantag från det jag sagt men risken är uppenbar att hon är ute efter dina pengar och inget annat. Låt dej inte luras av fagert tal och ett till synes äkta känslospel. Thailändskor är världsmästare på att manipulera och ljuga, dock inte riktigt alla men väldigt många! -
18 March, 2011 at 9:17 am #447049
Thailändskor är världsmästare på att manipulera och ljuga, dock inte riktigt alla men väldigt många!
Amen
***************************
-
21 March, 2011 at 11:21 pm #447050
Av det jag hör och inte hör – dra dig ur. Kan uppriktigt säga jag börjar bli betänksam emot själva iden som jag själv praktiserat – att ta hit en Thailändsk tjej.
Ibland biter man inte i det förgiftade äpplet av en ren slump, till alla er som tänker engagera er i en Thailändska – unna er slumpen, ta en annan frukt, ni är värda det!
-
-
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.