När elefanten Mosha bara var sju månades så trampade hon på en landmina och förlorade ena frambenet. Hon har sedan dess fått använda benprotes för att kunna gå.
Mosha är idag 9 år gammal och har just fått en ny protes med speciell design. Den nya protesen är gjord av träd, metall, och plast. Mosha kommer nu kunna röra sig ungefär lika bra som andra elefanter. Eftersom elefanter lägger två tredjedelar av sin vikt på frambenen så är kvaliteten på protesen mycket viktig för Mosha.
[img2:2eemwbws]http://newscontent.thaivisa.com/wp-content/uploads/2015/03/04234008/elephant1.jpg[/img2:2eemwbws]
Dr. Therdchai Jivacate har designat Moshas proteser sedans olyckan inträffade. Efter ett par år måste alltid en ny protes tillverkas för att kunna stödja Moshas nya vikt. Enligt Jivacate så är det extremt viktigt att en elefant kan gå, annars kommer den dö.
I ett filmklipp kan man se när Mosha för första gången testar sin nya protes, och att hon godkänner den direkt genom att fira med att blåsa sand över sin rygg.
Källa: ThaiVisa
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand