En stor mängd olja har upptäckts längsmed stranden Bang Saen Beach i Chon Buri och oroat både thailändska och utländska besökare.
[img2:1gvjssuo]http://www.pattayadailynews.com/en/wp-content/uploads/2013/10/231.jpg[/img2:1gvjssuo]
Lokala journalister rapporterade att oljefläckar hittades längsmed den långa stranden, och besökare från Bangkok berättade att de hade kört 130 km från Bangkok för att besöka platsen. När de skulle gå ut i vattnet så kände de dock lukten av olja, och när de rörde sig längre ner på stranden så såg de oljefläckarna.
Efter flera rapporter så organiserades en uppstädning av distriktet Saen Suk. Städningen tog 40 minuter, men spår av oljan fanns fortfarande kvar. Var oljan kommer ifrån är fortfarande oklart, men miljöorganisationer antar att en båt har spillt oljan ute på havet och att vinden sedan har blåst in den till stranden.
Källa: Pattaya Daily News
Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand