Hem Forums Resa i Thailand Praktiska Prylar & Finurliga Råd Om nya Msn messenger

Viewing 6 reply threads
  • Author
    Posts
    • #392119

      Nu har Skype köpt upp msn Messenger och nu skall man behöva använda det vare sig man vill eller inte.
      Men hur fan skall man komma åt sin Email på hotmailkontot när man öppnar så handlar det bara om
      Skype för hela slanten.

    • #473790

      Är väl knappt någon som använder msn längre? Och hotmail är väl nerlagd?

    • #473791
      stgrhe
      Participant

        Hotmailkonton är överförda till en n form av Outlook. Om man loggar in på sitt gamla hotmailkonto (inte MSN) kommer man till nya Outlook.

        Ett bättre alternativ, om man inte använder Office Outlook, är att ladda ner Windows Live Mail och koppla hotmailkontot till detta.

        Göran

      • #473792

        Microsoft har köpt Skype, därav alla förändringar.

      • #473793
        Thaisambo
        Participant

          @nickbkk wrote:

          Microsoft har köpt Skype, därav alla förändringar.

          Det är en oönskad utveckling som dessutom med största säkerhet är olaglig även i USA och strider mot de amerikanska antitrustlagarna.

          Man har försökt stycka upp Microsoft tidigare med stöd av de amerikanska antitrustlagarna i syfte att främja en fri och öppen marknad, där aktörerna konkurrerar på lika villkor, men det har inte gått så bra.

          Och det här köpet innebär att ytterligare en konkurrent försvinner även om det är på marginalen. I praktiken finns väl bara små, marginella, konkurrenter kvar, som tvingas in i dyra samverkansavtal med Microsoft (“Gold Certified Partner” kallas det för att det ska se fint ut, det är kosmetika). Detta för att överhuvudtaget ha en chans att överleva.

          Och de tidigare Skypeägarna fick säkerligen en väl tilltagen “pension” för att försvinna från marknaden…..

          Det som världen behöver är en uppstyckning av Microsoft, men det är lättare sagt än gjort. Någon gång – när är oklart – kommer det säkert en uppstickare med kraft nog att kunna utmana. Kanske från Kina – den som lever får se. Men världsekonomin mår inte bra av den här ekonomiska maktkoncentrationen vi nu ser. Och det har Kina insett.

        • #473794
          stgrhe
          Participant

            Yahoo finns också tillgängligt antar jag även om jag själv inte använt den tjänsten på flera år.

            Göran

          • #473795

            Hotmail är som Göran säger omgjort (nedlagt och byggt in) till Outlook – ingen skillnad för vanliga hotmail-användare annat än ett bättre och enklare gränssnitt (enligt min mening).

            I övrigt är väl Gmail numera den mest använda mail-funktionen utöver knytna domän-mailservrar och har mycket annat inbakat i ditt “google-konto” (Youtube, Google+ osv).

            Men till TS fråga, så använder jag både Hotmail och Skype och har inte något problem så som du har, så antagligen har du någonstans att du kan “bocka av” att motta alla dessa nyhetsbrev (eller vad det är du mottar?) från Skype.

        Viewing 6 reply threads
        • You must be logged in to reply to this topic.