Hem Forums Resa i Thailand Provinser och platser i Thailand Södra Resetips: Åk på fågelskådning i nationalparken Khao Sok

Viewing 0 reply threads
  • Author
    Posts
    • #393862
      Thailandsforum
      Participant

        Thailand är hem till nästan 1,000 olika fågelarter, och detta blir väldigt påtagligt om man gör ett besök i nationalparken Khao Sak som ligger i provinsen Surat Thani, södra Thailand.

        [img2:gt6hdyvy]http://thailandbirding.com/page_photos/pic_bird04.jpg[/img2:gt6hdyvy]

        På de 646 kvadratkilometerna varvas lummig djungel, bambudungar och imponerande kalkstensklippor, vilket gör parken till en utmärkt plats för inte bara fåglar, utan även apor och andra däggdjur.

        Det finns många företag som anordnar utflykter med fokus på fågelskådning i Khao Sok, och ett av dessa är Thailand Birding. På deras utflykt så behöver du dessutom inte navigera genom djungeln till fots eftersom du kan välja kajakpaddling som transportsätt. Detta är inte bara ett mer behagligt sätt att ta sig genom djungeln på, utan ökar även avsevärt chanserna att få se sällsynta fåglar under längre perioder.

        Tack vare den parkens varierande flora så finns det många olika spännande fåglar att hålla utkik efter. Har du tur så kan du få syn på bacchushägrar, trogoner, pittor, kungsfiskare och flera varianter av hackspettar, inklusive den stora skifferspetten. Den största attraktionen när det kommer till fågelskådning här är dock de magnifika näshornsfåglarna.

        Tänk på att du inte alls måste vara extremt intresserad av fåglar för att åka på såna här utflykter. Se det som ett bra tillfälle att spendera några lugna timmar i djungeln och ta in allt vad den har att erbjuda.

        Källa: Thailand Birding
        Sponsrat av: Gecko Do It – Webbyrå i Thailand

    Viewing 0 reply threads
    • You must be logged in to reply to this topic.